PRZESUŃ STRONĘ W DÓŁ ABY ZOBACZYĆ

 WYBRANĄ TREŚĆ

INSTRUKCJA FILMOWA JAK ODBLOKOWAĆ DOSTĘP PREMIUM

Stream odblokowany w środę o 21.00

Stream zablokowany - "premium" w każdą niedzielę poniedziałek wtorek i czwartek o 21.00

POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Usterka w Matrixie? Naukowcy badają deja vu — i jak mózg może czasami mieć zwarcie

Postaw mi kawę na buycoffee.to
The following two tabs change content below.
5/5 - (2 votes)

(Shutterstock - Minerva Studio / Anom Harya)

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś nagłego uczucia bycia dokładnie tam, gdzie byłeś wcześniej, robiąc dokładnie to, co przysięgałeś, że już zrobiłeś? Może to być zmiana aranżacji salonu, rozmowa lub po prostu samotne siedzenie bez robienia niczego.

Jeśli tak, nie jesteś sam.

To poczucie znajomości jest oczywiście znane jako déjà vu (francuski termin oznaczający „już widziałem”) i mówi się, że występuje sporadycznie u 60 do 80 procent ludzi. Jest to doświadczenie, które prawie zawsze jest ulotne i pojawia się losowo.

Więc co jest odpowiedzialne za te poczucie zażyłości?

Pomimo obecności w kulturze popularnej, doświadczenia déjà vu są słabo rozumiane pod względem naukowym. Déjà vu pojawia się na krótko, bez ostrzeżenia i nie ma żadnych fizycznych objawów poza ogłoszeniem: „Właśnie miałem déjà vu!”

Wielu badaczy sugeruje, że zjawisko to jest doświadczeniem opartym na pamięci i zakłada, że ​​odpowiedzialne są za to ośrodki pamięci w mózgu.

Systemy pamięci

Przyśrodkowe płaty skroniowe są niezbędne dla zachowania długoterminowej pamięci zdarzeń i faktów. Pewne regiony przyśrodkowych płatów skroniowych są ważne w wykrywaniu znajomości lub rozpoznawaniu, w przeciwieństwie do szczegółowego przypominania sobie określonych wydarzeń.

Zaproponowano, że wykrywanie znajomości zależy od funkcji kory nosa, podczas gdy szczegółowe przypomnienie jest powiązane z hipokampem.

Przypadkowość doświadczeń déjà vu u osób zdrowych utrudnia badanie tego w sposób empiryczny. Wszelkie tego typu badania opierają się na raportach własnych osób zaangażowanych.

Usterki w Matrixie

Podgrupa pacjentów z padaczką stale doświadcza déjà vu na początku napadu, to znaczy, gdy napady zaczynają się w przyśrodkowym płacie skroniowym. To dało naukowcom bardziej kontrolowany eksperymentalnie sposób badania déjà vu.

Napady padaczkowe są wywoływane przez zmiany aktywności elektrycznej w neuronach w ogniskowych obszarach mózgu. Ta dysfunkcyjna aktywność neuronalna może rozprzestrzenić się po całym mózgu jak fale uderzeniowe generowane podczas trzęsienia ziemi. Regiony mózgu, w których może wystąpić ta aktywacja elektryczna, obejmują przyśrodkowe płaty skroniowe.

Zakłócenie elektryczne tego układu nerwowego generuje aurę (rodzaj ostrzeżenia) déjà vu przed wystąpieniem epilepsji.

Mierząc wyładowania neuronalne w mózgach tych pacjentów, naukowcy byli w stanie zidentyfikować obszary mózgu, w których zaczynają się sygnały déjà vu.

Stwierdzono, że déjà vu jest łatwiej wywoływane u pacjentów z padaczką poprzez stymulację elektryczną kory nosa niż hipokampu. Obserwacje te doprowadziły do ​​spekulacji, że déjà vu jest spowodowane dysfunkcjonalnym wyładowaniem elektrycznym w mózgu.

Te wyładowania neuronalne mogą wystąpić w sposób niepatologiczny u osób bez padaczki. Przykładem tego jest hiponogogiczne szarpnięcie, mimowolne drgnięcie, które może wystąpić, gdy zasypiasz.

Sugerowano, że déjà vu może być wywołane podobnym wyładowaniem neurologicznym, co powoduje dziwne poczucie znajomości.

Niektórzy badacze twierdzą, że typ déjà vu doświadczany przez pacjentów z padaczką płata skroniowego różni się od typowego déjà vu.

Déjà vu doświadczane przed napadem padaczkowym może być trwałe, a nie ulotne – tak jak w przypadku tych, którzy nie mają napadów padaczkowych. U osób bez epilepsji żywe rozpoznanie połączone ze świadomością, że środowisko jest naprawdę nowe, stanowi nieodłączną podstawę do doświadczania déjà vu.

Niedopasowania i zwarcia

Déjà vu u zdrowych uczestników jest zgłaszane jako błąd pamięci, co może obnażać naturę systemu pamięci. Niektórzy badacze spekulują, że déjà vu występuje z powodu rozbieżności w systemach pamięci, co prowadzi do niewłaściwego generowania szczegółowej pamięci z nowego doświadczenia zmysłowego.

Oznacza to, że informacja omija pamięć krótkotrwałą i zamiast tego dociera do pamięci długotrwałej.

Oznacza to, że déjà vu jest wywoływane przez niezgodność między bodźcem czuciowym a wyjściem z pamięci. To wyjaśnia, dlaczego nowe doświadczenie może wydawać się znajome, ale nie tak namacalne jak w pełni przywołane wspomnienie.

Inne teorie sugerują, że aktywacja układu nerwowego nosa, zaangażowana w wykrywanie znajomości, zachodzi bez aktywacji układu wspomnień w hipokampie. Prowadzi to do poczucia rozpoznania bez konkretnych szczegółów.

W związku z tą teorią zaproponowano, że déjà vu jest reakcją systemów pamięci mózgu na znane doświadczenie. Wiadomo, że to doświadczenie jest nowatorskie, ale zawiera wiele rozpoznawalnych elementów, choć w nieco innej scenerii. Przykład? Przebywanie w barze lub restauracji w obcym kraju, który ma taki sam układ, jak ten, do którego regularnie chodzisz w domu.

Istnieje jeszcze więcej teorii dotyczących przyczyny déjà vu. Obejmują one od zjawisk paranormalnych – przeszłych wcieleń, uprowadzeń przez kosmitów i prekognitywnych snów – do wspomnień powstałych z doświadczeń, które nie są z pierwszej ręki (takich jak sceny w filmach).

Jak dotąd nie ma prostego wyjaśnienia, dlaczego pojawia się déjà vu, ale postępy w technikach neuroobrazowania mogą pomóc w zrozumieniu pamięci i sztuczek, które nasz umysł wydaje się nam płatać.

theepochtimes-com.translate.

%d bloggers like this: