Ukraina najwyraźniej staje się poważna – i atakuje terytoria okupowane przez wojska rosyjskie w większej odległości!

Pierwszy atak ukraińskiej armii na anektowany przez Rosję Półwysep Krymski – i to nie od początku krwawej wojny Putina z Ukrainą w lutym 2022 roku, ale od marca 2014 roku, od początku rosyjskiej okupacji!

To zdjęcie ma pokazywać kłęby dymu po ukraińskim ostrzale bazy lotniczej "Saki" na Krymie

To zdjęcie ma pokazywać kłęby dymu po ukraińskim ostrzale bazy lotniczej „Saki” na Krymie

Zdjęcie: ELINT News

Według wstępnych doniesień, kilka eksplozji było widzianych we wtorek, kiedy podejrzane pociski Ukrainy uderzyły w bazę lotniczą „Saki” w pobliżu Nowofedoriwki (zachodnia strona Krymu).

Nawet z plaży na półwyspie, oddalonej o kilka kilometrów, widać było ogromną chmurę dymu unoszącą się w niebo.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass napisała na Telegramie: „Obywatele zostaną powiadomieni o ewakuacji w regionie Saki na Krymie, gdzie doszło do incydentu na lotnisku”.

Filmy pokazywały długie kolejki samochodów po południu, ponieważ wiele osób chciało uciec z okupowanego przez Rosję półwyspu.

Martwy człowiek po eksplozjach

Rosyjskie Ministerstwo Obrony natychmiast stwierdziło po eksplozjach: „Amunicja eksplodowała” na lotnisku o 15:20. Początkowo mówiono, że nikt nie został ranny i nic nie zostało zniszczone.

▶︎ Jednak gubernator rosyjskiej administracji krymskiej Siergiej Aksjonow ogłosił wieczorem, że jedna osoba zmarła. Tass poinformował niedawno, że pięć osób zostało rannych, w tym dziecko.

Były doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wiktora Andrusiwa zareagował na Telegramie. Napisał: „Jak można zrozumieć, pociski o zasięgu od 200 do 300 km są już w użyciu i są używane w naszym kraju. Eksplozje w Melitopolu, a dziś na lotnisku w Nowofedorówce na Krymie są tego publicznym dowodem”.

I wydał ostrzeżenie dla rosyjskich okupantów: „Cóż, ogólnie rzecz biorąc, postanowiłem napisać o tym w związku z Mostem Krymskim. Radzę okupantom, aby nie używali ich w nadchodzących miesiącach”.

Źródło: info.bild.de

Założenie: Ukraina zaatakowała rosyjską bazę lotniczą najnowocześniejszymi pociskami. Najbliższy obszar kontrolowany przez Ukrainę znajduje się niecałe 200 kilometrów, Odessa prawie 260 kilometrów.

 

► Słowa Andrusiva sugerują jednak, że mogą to być rakiety balistyczne krótkiego zasięgu typu „ATACMS” (zasięg od 270 do 300 km) obiecywane niedawno przez USA. USA obiecały to Ukrainie. Jednak pod warunkiem, że nie atakuje terytorium Rosji.

USA i Ukraina uznają Krym za część terytorium Ukrainy.

Ukraina najwyraźniej atakuje bazę wojskową na Krymie – po raz pierwszy od czasu rosyjskiej okupacji w 2014 roku | polityka | BILD.de