INSTRUKCJA FILMOWA JAK ODBLOKOWAĆ DOSTĘP PREMIUM

PRZESUŃ STRONĘ W DÓŁ ABY ZOBACZYĆ

 WYBRANĄ TREŚĆ

Stream odblokowany w środę o 20.00

Stream zablokowany - "premium" w każdą niedzielę poniedziałek wtorek i czwartek o 21.00

POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Globalistyczna kabała promuje odżywianie robakami – i kanibalizm

Postaw mi kawę na buycoffee.to
5/5 - (1 vote)

Globalistyczna kabała promuje odżywianie robakami – i kanibalizm

Mercola.com

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

  • Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje system żywnościowy, który nie zawiera pokarmów zwierzęcych i nie wymaga dużego użytkowania gruntów. W rzeczywistości od kilku lat WEF propaguje ideę, że powinniśmy przyzwyczaić się do jedzenia robaków i picia ścieków z recyklingu. Oba są obecnie wprowadzane
  • W artykule z lipca 2022 roku New York Times przeniósł dystopijne projekcje WEF na zupełnie nowy poziom, ogłaszając, że nadszedł czas kanibalizmu.
  • Interpretacja: WEF i jego sojusznicy fabrykują niedobór żywności, który może przerodzić się w prawdziwy głód w niektórych obszarach i chcą, abyś wiedział, że możesz zjeść swojego sąsiada, gdy nadejdzie ten czas.
  • Oprócz wielu książek i programów telewizyjnych, które gloryfikują kanibalizm, istnieją wyhodowane w laboratorium ludzkie steki i wegańskie mięso, o których mówi się, że smakują jak ludzkie mięso. W 2019 roku szwedzki profesor również apelował o kanibalizm jako bardziej zrównoważoną alternatywę dla jedzenia robaków.
  • Mówi się, że wiele z rzekomych „inspiracji” stojących za promocją nienaturalnych diet wynika z chęci uratowania planety. Chociaż jest to godne podziwu, należy mieć świadomość, że „zielony” program – w obecnej formie – jest niczym innym jak sianiem paniki, aby ludzie zaakceptowali warunki życia, które w przeciwnym razie byłyby nie do przyjęcia, takie jak jedzenie robaków, picie oczyszczonych ścieków, a nawet, jak się wydaje, Kanibalizm

Raz po raz Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) i jego globalni współpracownicy „przewidywali” przyszłość z zadziwiającą dokładnością, czasami z wieloletnim wyprzedzeniem, a potem, gdy prognozy się sprawdzają, udają, że nie mają z tym nic wspólnego.

Należy pamiętać, że podczas spotkania w Davos w maju 2022 roku założyciel WEF, Klaus Schwab, jasno stwierdził, że przyszłość nie tylko się dzieje, ale „jest BUDOWANA – przez nas”, przez co miał na myśli siebie i innych uczestników sali. Więc nie popełnijcie błędu, oni naprawdę wierzą, że mają prawo decydować o losach świata i że ty i ja nie mamy nic do powiedzenia w tej sprawie.

Ten los został oficjalnie ogłoszony przez samego Schwaba w czerwcu 2020 roku pod hasłem „Wielki Reset”. Ten program „Build back better” obejmuje całkowitą reorganizację i restrukturyzację wszystkich obszarów społeczeństwa, w tym finansów, przemysłu, edukacji, „umów społecznych”, sektora energetycznego i systemu żywnościowego.

Jeśli chodzi o system żywnościowy, WEF przewiduje system żywnościowy, który nie zawiera pokarmów zwierzęcych i nie wymaga dużego użytkowania gruntów. W rzeczywistości od kilku lat WEF propaguje ideę, że powinniśmy przyzwyczaić się do jedzenia robaków i picia odzyskanych ścieków. Tylko jeden przykład: w połowie października 2018 r. WEF opublikował na Twitterze:

Dobre jedzenie: Dlaczego wkrótce możemy jeść owady

Robactwo, ścieki i kanibalizm – plany Kabała dla was

Liczne prognozy WEF szybko stają się rzeczywistością, a ich samolubne plany są oczywiście chwalone przez ich sojuszników w mediach jako genialne i konieczne. Na przykład w lutym 2021 r. magazyn Time nalegał, że naprawdę powinniśmy jeść więcej robaków, aby uratować planetę, a w maju 2021 r. Bloomberg ogłosił, że „przyszłością wody są ścieki z recyklingu i wszyscy będziemy je pić”.

W rzeczywistości Kalifornia już rozpoczęła przejście z toalety na kran. 23 lipca 2022 roku New York Times przeniósł dystopijne prognozy WEF na zupełnie nowy poziom, ogłaszając, że nadszedł czas kanibalizmu:

Do Chelsea G. Summers przyszło zdjęcie: przyjaciel przypadkowo i celowo potrącony przez samochód, kilka szybkich ruchów korkociągiem, a jego wątroba jest podawana w toskańskim stylu na tostach. Ta fantazja o jej wypaczonej wyobraźni skłoniła panią Summers do napisania powieści „Pewien głód” o krytyku restauracji z zamiłowaniem do (męskiego) ludzkiego ciała.

Jak się okazuje, kanibalizm ma swój czas i miejsce. Na stronach niektórych ostatnich książek, w telewizji i filmach pani Summers i inni sugerują, że nadszedł czas… Czy możesz to znieść?

Pisarz NYT Alex Beggs – który pisze również dla magazynu kulinarnego Bon Appétit – wymienia kilka ostatnich programów telewizyjnych i filmów, które przedstawiają kanibalizm w romantycznym świetle. Jak inaczej możesz prać mózgi ludziom – zwłaszcza młodym – aby zaakceptowali to, co niedopuszczalne, jeśli nie poprzez magię opowiadania historii i widzenia? I to działa. Forum Reddit poświęcone serii Showtime „Yellowjackets” ma 51 000 członków.

„Napięcie w serialu polega na tym, że wiesz, że kanibalizm nadchodzi, ale kiedy? I dlaczego?” – pisze Beggs. Serial niewątpliwie odzwierciedla napięcie, za którym tęsknią elity tego świata w prawdziwym życiu.

„O czym, u licha, mówisz?” możesz zapytać. Pozwólcie, że powiem to wprost i nie owijam w bawełnę: WEF i jego sojusznicy fabrykują niedobór żywności, który może prowadzić do prawdziwego głodu na niektórych obszarach, i chcą, abyś wiedział, że możesz zjeść swojego sąsiada, gdy nadejdzie ten czas.

Ratują planetę i siebie. Kanibalizm jest „wygraną” dla świata, więc nie bądź wrażliwy. Możesz nawet cieszyć się tym i nie musisz radzić sobie z niepotrzebnym poczuciem winy. Nadal jesteś dobrym człowiekiem.

To jest podprogowe przesłanie rozpowszechniane przez te artykuły, książki i programy telewizyjne, które normalizują kanibalizm, i to nie jest przypadek. Czy muszę przypominać, że zastępca redaktora naczelnego NYT, Rebecca Blumenstein, jest członkiem WEF? Wie, czego się spodziewać.

Są też oczywiście weryfikatorzy faktów, którzy twierdzą, że NYT „nie opublikował artykułu, który normalizuje kanibalizm”, co jest w zasadzie dowodem na to, że właśnie to zrobił. Ci z nas, którzy przeczytali ten artykuł, nie zrozumieli błędnie jego niewypowiedzianych intencji. New York Times napisał również żarliwy hołd dla Mariny Abramovic, której „sztuka” zawiera graficzne odniesienia do kanibalizmu.

Laboratoryjny ludzki stek

Oprócz książek i programów telewizyjnych, które gloryfikują kanibalizm, istnieje również laboratoryjnie hodowany ludzki stek i wegańskie mięso, o którym mówi się, że smakuje jak ludzkie mięso. W grudniu 2020 r. stek wyhodowany z ludzkich komórek został wystawiony jako „sztuka” w Design Museum w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Twórca „Ouroboros Steak” – ukłonu w stronę starożytnego alchemicznego symbolu węża, który pożera ogon i odradza się z siebie – twierdził, że instalacja była krytyką przemysłu mięsnego i powstała po roku myślenia o tym, „jak zmiany klimatu mogą wpłynąć na przyszłość konsumpcji żywności”.

Podobno był zdenerwowany, że „uwaga szybko przeniosła się na oskarżenia, że promujemy kanibalizm”. W tym czasie New York Times donosił:

Badania Ouroboros Steak, ale nie promują autokanibalizmu jako satyrycznego spojrzenia na rosnący globalny popyt na produkty mięsne, które naukowcy ostrzegają, że prawdopodobnie przyczynią się do emisji dwutlenku węgla i spadku różnorodności biologicznej.

Projektanci mieli nadzieję zaszokować publiczność tą propozycją, wywołując w ten sposób zaangażowanie w odpowiedzialność za środowisko i czysty przemysł mięsny, który reklamuje się jako producent żywności „wolnej od zabijania”, chociaż większość firm w dużym stopniu polega na płodowej surowicy bydlęcej, która jest ekstrahowana podczas uboju ciężarnych krów do hodowli komórkowej.

Nawet jeśli projektanci mieli czyste intencje, efekt końcowy jest nadal czymś, co przynosi korzyści zepsutemu programowi globalnej elity. Warto również zauważyć, że zwierzęta hodowlane, które są trzymane w sposób regeneracyjny, a nie w skoncentrowanych gospodarstwach paszowych (CAFO), faktycznie mają bardzo pozytywny wpływ na klimat.

Czy próbują znormalizować kanibalizm? Absolutnie

Firma o nazwie BiteLabs idzie o krok dalej, twierdząc, że sprzedaje rzemieślnicze salami wykonane z mięsa celebrytów hodowanego w laboratorium. Według ich strony internetowej zamierzają pobrać próbki biopsji od celebrytów, wyizolować komórki mięśniowe, a następnie wyhodować mięso celebryty w specjalnie opracowanym bioreaktorze.

Mięso uprawiane w laboratorium jest następnie peklowane, suszone, leżakowane i przyprawiane zgodnie z włoską tradycją. Nie jest jasne, czy celebryci już zgłosili się, aby stać się salami, ale firma wydaje się być prawdziwa. Nowojorski Grub Street napisał artykuł o startupie w 2014.18 IFL Science kontynuował w styczniu 2022 roku i odkrył, że całkiem możliwe jest zrobienie salami ze sklonowanego mięsa celebrytów.

Inne przykłady wysiłków na rzecz normalizacji kanibalizmu obejmują artykuł z 2018 r. omawiający korzyści płynące z osocza krwi nastolatków, o którym mówi się, że ma działanie odmładzające. Zamówienie na 2,5 litra miało kosztować wówczas około 8000 dolarów. Film „Soylent Green”, w którym bohater zauważa, że żywność wydawana przez rząd jest wytwarzana z ludzi, rozgrywa się w roku 2022. A potem jest Katy Perry (poniżej).

Wegański burger, który smakuje jak ludzkie mięso

W czerwcu 2022 roku wegański burger, który rzekomo „smakuje jak ludzkie mięso”, otrzymał srebrną nagrodę na dorocznym Festiwalu Kreatywności Cannes Lions. Burger z ludzkim mięsem, który jest wytwarzany z soi, grzybów, białka pszenicznego, tłuszczów roślinnych i tajnej mieszanki przypraw, został po raz pierwszy zaprezentowany podczas festiwalu Halloween 2021 w Sztokholmie w Szwecji.

Powyższy film był reklamą tego wydarzenia. Chociaż mówi się, że „żadna osoba nie została ranna w rozwoju tego produktu”, naturalnie zastanawia się, w jaki sposób wymyślili profil smakowy ludzkiego mięsa.

Może to wymyślili i w rzeczywistości wcale nie smakuje jak ludzkie mięso. Kto mógłby poczuć tę różnicę? W każdym razie jest to kolejny przykład przyjęcia i pochwały idei kanibalizmu.

Kanibale przeciwko zmianom klimatycznym.

Przypadkowo inny Szwed, profesor Magnus Soderlund, trafił na pierwsze strony gazet w 2019 r., Kiedy zasugerował, że „ludzie powinni stać się kanibalami, aby walczyć ze zmianami klimatu, ponieważ jedzenie ludzkiego mięsa jest bardziej „zrównoważone” niż przemysł mięsny. Twierdził nawet, że kanibalizm jest bardziej zrównoważoną opcją niż dieta z owadami. Nawet jeśli jego koncepcja nie zadziałała od razu, ktoś gdzieś zauważył jego szalone pomysły.

Chociaż kanibalizm występował wielokrotnie w całej historii ludzkości, zwykle był – choć z pewnymi godnymi uwagi wyjątkami – środkiem ostatecznym. Ludzie jedli członków rodziny i sąsiadów, aby przetrwać głód.

Sugerowanie, że najbardziej zaawansowana cywilizacja ludzka od niepamiętnych czasów zaczyna się nawzajem zjadać „w celu ratowania środowiska” jest ogromnie nierozsądne. Mamy metody rolnictwa regeneracyjnego, które rozwiązałyby większość naszych problemów środowiskowych. Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby przechodzić od rolnictwa przemysłowego do kanibalizmu.

Zielona agenda ma na celu normalizację niższego standardu życia

Mówi się, że wiele z rzekomych „inspiracji” stojących za promocją nienaturalnych diet wynika z chęci uratowania planety. Chociaż jest to godne podziwu, należy mieć świadomość, że cała „zielona” agenda – w obecnej formie – jest niczym więcej niż podstępem, sianiem paniki, aby ludzie zaakceptowali warunki życia, które w przeciwnym razie byłyby nie do przyjęcia, takie jak dieta z robakami, picie oczyszczonych ścieków, a nawet, jak się wydaje, kanibalizm.

Zielona agenda opiera się na wybranych, błędnych pomysłach, takich jak idea, że nawóz azotowy jest zanieczyszczeniem, które musi zostać powstrzymane przez zniesienie rolnictwa. Co będziemy jeść bez rolników? Odpowiedź technokratycznego, transhumanistycznie nastawionego kabała: chwasty, robactwo i być może my sami.

Brzmi to dziko i szalenie, ale naprawdę chcą pozbyć się jak największej liczby ludzi, a żadna strategia nie jest tabu z etycznego punktu widzenia, czy to promowanie aborcji, eliminacja paliw kopalnych bez realnego substytutu, organizowanie eksperymentalnych zastrzyków transferu genów, diety owadów, oczyszczonych ścieków lub kanibalizmu.

Nawiasem mówiąc, wiele stanów USA wprowadziło hydrolizę alkaliczną jako alternatywę dla kremacji, w której zwłoki są rozpuszczane, a woda z procesu jest spłukiwana do kanałów. Co może pójść nie tak, jeśli woda używana do rozpuszczania ludzkich szczątków zostanie przepłukana do systemu kanalizacyjnego, a następnie ta woda zostanie ponownie wykorzystana jako woda pitna? Ponownie, choć raczej symboliczne, jest to forma kanibalizmu.

Dlaczego „odpowiedzi” globalistów są tak obrzydliwe?

Jeśli jesteś jak większość, prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego wszystko, co technokratyczna kabała przedstawia jako „odpowiedź” na nasze globalne problemy, jest tak cholernie obrzydliwe i odczłowieczające. Prosta odpowiedź brzmi, że nie jesteśmy dla nich ludźmi. Jesteśmy towarem, podobnie jak bydło, który istnieje dla ich korzyści i wyzysku. Są „ponad” resztą z nas. Oficjalnie nie mamy systemu kastowego, ale na tym świecie są dwie klasy.

Zanim rolnicy zdali sobie sprawę, że choroba szalonych krów jest spowodowana karmieniem bydła częściami bydła, praktyka ta była powszechna. I szczerze mówiąc, technokratyczne elity widzą nas w ten sam sposób. Dlaczego nie nakarmić bezużytecznych zjadaczy tym, którzy nadal mają jakąś wartość jako pszczoły robotnice? Dla nich jest to po prostu racjonalne.

Jest wydajny, a technokracja opiera się w dużej mierze na wydajności konkretnego systemu. Roboty są bardziej wydajne niż ludzie, więc roboty są lepszym wyborem. Sztuczna inteligencja jest bardziej wydajna niż ludzki intelekt i dlatego chcą się z nią połączyć. Pytanie brzmi, co zrobić z bezużytecznymi ludźmi. Odpowiedzią jest pozbycie się ich w każdy możliwy sposób, bez wywoływania gniewu zbyt wielu rolników.

Gwiazdy przyjmują dietę chrząszcza

W tej chwili normalizacja kanibalizmu jest wciąż w powijakach. Ale fakt, że pluskwy są w menu – teraz, dzisiaj – jest niezaprzeczalny. Gwiazdy oczywiście odgrywają rolę w każdym udanym projekcie inżynierii społecznej, aw powyższym filmie aktorka Nicole Kidman bierze jeden do zespołu.

„Trzy miliony ludzi na świecie jedzą robaki, a ja jestem jednym z nich”, mówi, pożerając wiele różnych owadów, z których niektóre są żywe, a inne chrupiące smażone. Możesz się założyć, że smażone owady były smażone w oleju z nasion. Oprócz mojego sceptycyzmu co do ich autentyczności, badania wykazały, że celebryci mogą faktycznie „nakłonić ludzi do jedzenia owadów”. Jak donosi PsychReg.org:

Wykorzystanie celebrytów w promocji żywności na bazie owadów może zwiększyć gotowość ludzi do włączenia owadów do swojej diety, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez BI Norwegian Business School (BI), Chuo University, Miyagi University i Oxford University.

Aby zwalczyć i zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, musimy zbadać alternatywne źródła białka. ONZ wezwała ludzi do rozważenia jedzenia owadów, ponieważ są one pożywne, zrównoważone i łatwo dostępne na całym świecie. Jednak wielu ma trudności z koncepcją konsumpcji owadów …

Wyniki pokazały, że postrzegana wiarygodność celebrytów, ich wiedza na temat żywności na bazie owadów i ich adekwatność są kluczowymi czynnikami zwiększającymi gotowość ludzi do spożywania owadów.

Jednak różne płcie reagowały inaczej: u mężczyzn reklama z aktorami lub sportowcami była najbardziej skuteczna, podczas gdy tylko aktorzy skutecznie wpływali na kobiety. Dla porównania, muzycy nie wydawali się być tak wpływowi. Wykorzystanie muzyków w reklamie doprowadziło do mniejszej skłonności kobiet do spożywania żywności na bazie owadów …

Nasze wyniki pokazują, że wsparcie celebrytów może być bardzo skuteczną strategią zwiększania zainteresowania konsumentów jedzeniem owadów, o ile właściwa gwiazda jest dostosowana do właściwej płci.

Oczywiście badania te nie leżą uśpione w ukrytej szufladzie. Technokratyczni zwolennicy Wielkiego Resetu wprowadzają te odkrycia w życie. Gwiazdy opowiadające się za pysznością i zdrowiem robaków to między innymi Drew Barrymore, Robert Downey Jr., sławny szef kuchni Gordon Ramsay, Salma Hayek i Angelina Jolie.

Inne rodzaje „kanibalizmu”

Mimo że kanibalizm jest dziś silniej dyskutowany, ludzie od wielu lat jedzą innych ludzi na różne sposoby. Na przykład abortowane ludzkie komórki płodowe są często wykorzystywane do opracowywania szczepionek.

Nawet jeśli w produkcie końcowym nie ma ludzkich komórek, fragmenty DNA i białka komórkowe mogą być nadal obecne. Więcej informacji na temat tego procesu można znaleźć w tym artykule. Krótki fragment brzmi następująco:

Oprócz moralnego konfliktu, jaki można mieć w związku z wykorzystywaniem abortowanych płodów do produkcji szczepionek, musimy pamiętać, że DNA abortowanych płodów faktycznie trafia do szczepionek jako zanieczyszczenie…

Niezależne badania30 wykazały, że szczepionki produkowane w ludzkich płodowych liniach komórkowych zawierają „niedopuszczalnie wysoki poziom zanieczyszczeń z fragmentów DNA płodu”. Chociaż fragmenty te są obecne tylko w śladowych ilościach, nadal są biologicznie aktywne, gdy tylko zostaną wstrzyknięte do organizmu innej osoby za pośrednictwem szczepionki.

Szczepionki wywołują ogólnoustrojową aktywację immunologiczną i reakcje zapalne, co zwiększa prawdopodobieństwo, że obce DNA zostanie włączone do genomu gospodarza. I rzeczywiście, stwierdzono, że DNA komórek płodowych może być spontanicznie zintegrowane z genomem zaszczepionej osoby.

Inne produkty stosowane w rozwoju części abortowanych płodów obejmują kosmetyki, leki i wzmacniacze smaku znajdujące się w wielu produktach spożywczych i napojach.31 Czy stosowanie abortowanych komórek płodowych w tego typu produktach jest uzasadnione?

Kiedy cel uświęca środki, dzieją się złe rzeczy

O dziwo, według Human Life International (HLI), rzekomo przyjaznej życiu, katolickiej organizacji, uzasadnione jest bycie „w służbie ludzkości”. HLI uważa, że szczepionki są w służbie ludzkości, dlatego dopuszczalne jest stosowanie abortowanych komórek płodowych do opracowywania szczepionek. Kosmetyki nie mogą jednak ratować życia, dlatego należy odrzucić „obrzydliwą praktykę” wykorzystywania płodów w produkcji kosmetyków.

Mamy dobre, solidne rozwiązania naszych problemów środowiskowych. Rolnictwo regeneracyjne – które obejmuje również, a nawet zakłada hodowlę zwierząt gospodarskich – jest właściwą drogą, jeśli naprawdę chcemy oczyścić świat, zmniejszyć zużycie wody i znormalizować pogodę.

Wydaje mi się, że to naprawdę dzielenie włosa na czworo. HLI zasadniczo mówi, że cel uświęca środki, nawet jeśli jest uważany za odrażający i potencjalnie niezdrowy (ponieważ może to być wstrzyknięcie fragmentów DNA od innej osoby). Zgodnie z tą logiką kanibalizm może być usprawiedliwiony w imię ochrony środowiska (jak twierdzą niektórzy) i naprawdę nie sądzę, że powinniśmy iść tak daleko.

Jak wspomniano wcześniej, mamy dobre, solidne rozwiązania naszych problemów środowiskowych. Rolnictwo regeneracyjne – które obejmuje również, a nawet zakłada hodowlę zwierząt gospodarskich – jest właściwą drogą, jeśli naprawdę chcemy oczyścić świat, zmniejszyć zużycie wody i znormalizować pogodę.

Pomysł, że naszym jedynym wyjściem jest dieta z owadami i kanibalizmem, jest skrajnie ignorancki i musi być zwalczany na każdym kroku. Nie są to w najmniejszym stopniu rozwiązania fundamentalne. Są narzędziami do zniewalania, oczerniania i odczłowieczania ludzkości, wymyślonymi przez ludzi, którzy uważają każdy stek na talerzu za coś im skradzionego.

Artykuł w formacie PDF:

Źródeł:

%d bloggers like this: