INSTRUKCJA FILMOWA JAK ODBLOKOWAĆ DOSTĘP PREMIUM

PRZESUŃ STRONĘ W DÓŁ ABY ZOBACZYĆ

 WYBRANĄ TREŚĆ

Stream odblokowany w środę o 20.00

Stream zablokowany - "premium" w każdą niedzielę poniedziałek wtorek i czwartek o 21.00

POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

🇩🇪🇵🇱 Zbliżający się kryzys węglowy w Europie – Niedobór węgla byłby szczególnie bolesny dla Polski i Niemiec.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
5/5 - (1 vote)
NIEMCY-ENERGIA-RWE-WĘGIEL
Kilka krajów UE postanowiło reaktywować stare elektrownie węglowe, aby stawić czoła zbliżającemu się niedoborowi energii | Ina Fassbender/AFP via Getty Images

 

Podczas gdy Europa stoi w obliczu najgorszego od dziesięcioleci kryzysu energetycznego w związku z wojną na Ukrainie, stolice narodowe starają się wzmocnić swoje rezerwy gazu przed zimą. Ale wkrótce może zabraknąć innego paliwa: węgla.

Chociaż wysoce zanieczyszczające paliwo zyskało status pariasa, ponieważ UE chce ograniczyć emisje, konsumpcja rośnie, ponieważ wiele krajów, w tym Austria i Holandia, albo ponownie włącza stare elektrownie węglowe, albo zwiększa istniejące moce, aby zaoszczędzić na gazie.

Problem w tym, że UE wkrótce zostanie pozbawiona swojego największego dostawcy: blok nałożył sankcje na rosyjski węgiel w kwietniu, zakazując dalszego importu od 10 sierpnia.

Oznacza to, że 2 miliony ton węgla, które ma otrzymać z Rosji w tym miesiącu, będą ostatnią taką dostawą, powiedział Alex Thackrah, starszy analityk węgla w firmie wywiadowczej Argus Media.

Dodajmy do tego poważne wyzwania logistyczne związane z pozyskiwaniem i transportem paliwa z innych miejsc, a „z pewnością będzie to wyzwanie, aby uzyskać wystarczającą ilość węgla tej zimy”, powiedział.

Indonezja, Republika Południowej Afryki i Kolumbia są potencjalnymi dostawcami, ale kraje UE będą musiały stawić czoła „wyjątkowo wysokim cenom” ze względu na szczególnie wysokokaloryczny rodzaj węgla zwykle używany w całym bloku, zgodnie z Thackrah. Ceny węgla w hubie API2 Rotterdam, europejskim benchmarku, osiągnęły w zeszłym tygodniu 380 USD za tonę, co stanowi już ponad czterokrotny wzrost w porównaniu z tym okresem w ubiegłym roku.

UE będzie również musiała stawić czoła „ostrej konkurencji” ze strony graczy takich jak Indie i Korea Południowa, które mają istniejące umowy na dostawy węgla z wieloma z tych krajów, powiedział Mark Nugent, analityk w maklerze braemar.

Kwestie logistyczne mogą jeszcze bardziej skomplikować sprawę.

Znaczna część węgla z UE– który dociera przez porty w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii – przepływa barkami wzdłuż Renu. Nietypowo wysokie temperatury w tym miesiącu obniżyły poziom wody w rzece do 65 centymetrów, zmniejszając ilość barek towarowych, które mogą przenosić o dwie trzecie, powiedział Thackrah.

Chociaż elektrownie zazwyczaj mają własne składy, węgiel, którego nie można do nich dostarczyć, jest zwykle przechowywany w portach w oczekiwaniu na dalszy transport, ale „zapasy w portach europejskich zbliżają się do maksymalnych poziomów”, powiedział Nugent.

Według danych stowarzyszenia handlu węglem Euracoal, udostępnionych POLITICO, około 8 milionów ton węgla utknęło obecnie w portach.

Niedobory w dostawach będą prawdopodobnie najbardziej odczuwalne w Polsce i Niemczech.

Niedobór w Niemczech – który w ubiegłym roku stanowił 37 procent całkowitego zużycia węgla kamiennego i brunatnego w UE – byłby szczególnie bolesny dla przemysłu stalowego i chemicznego, powiedział Rudolf Juchelka, profesor geografii ekonomicznej na Uniwersytecie Duisburg-Essen. Wpłynęłoby to również na wytwarzanie energii, ale w mniejszym stopniu.

Juchelka ostrzegł również, że rząd może zostać zmuszony do wdrożenia bardziej rygorystycznych środków racjonowania energii, jeśli Rosja odetnie dostawy gazu lub problemy logistyczne będą nadal zakłócać dostawy węgla. „Jeśli te [efekty] się połączą […] w jeden wielki efekt, będą problemy” – powiedział.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa klimatu powiedział, że operatorzy elektrowni „zapewnili” prawodawców, że mają wystarczająco dużo węgla, aby nadrobić utracony rosyjski węgiel. Rząd wprowadził również nowe rozporządzenie, które ma na celu „priorytetowe traktowanie dostaw energii” w stosunku do innych rodzajów dostaw „do przygotowania” na wypadek kryzysu, dodał rzecznik.

Tymczasem w Polsce rząd pogrążony jest w politycznym skandalu z powodu niepowodzenia w budowaniu rezerw węgla w kraju.

Około 2 mln gospodarstw domowych w Polsce nadal polega na węglu kamiennym do ogrzewania, a każde z nich spala średnio trzy tony zimą, twierdzi Robert Tomaszewski, starszy analityk energetyczny w think tanku Polityka Insight. Przed wojną na Ukrainie kraj importował w tym celu około 7 mln ton węgla rocznie z Rosji.

W związku z tym, że unijny zakaz dotyczący rosyjskiego węgla ma wejść w życie w przyszłym miesiącu, istnieje obecnie „bardzo duże ryzyko, że nie będzie wystarczającej ilości węgla dla niektórych gospodarstw domowych”, powiedział, szacując, że Polska znajdzie się w niedoborze od 1 miliona do 2 milionów ton węgla w ciągu zimy.

UE nałożyła sankcje na import węgla z Rosji, głównego dostawcy | Andreas Rentz/Getty Images

Według śledztwa przeprowadzonego przez polski serwis informacyjny Onet, premier Mateusz Morawiecki został ostrzeżony przez własny gabinet na początku marca, że sankcjonowanie rosyjskiego węgla może spowodować ogromny niedobór i został wezwany do utworzenia nowej strategicznej rezerwy węgla. Ale nie zareagował na ostrzeżenie, ani jego rząd nie przeprowadził formalnej oceny skutków proponowanych przez UE sankcji węglowych przed głosowaniem za ich przyjęciem, poinformował Onet.

Starając się uspokoić wody, Morawiecki ogłosił w zeszłym tygodniu, że poszkodowane gospodarstwa domowe otrzymają „przydział emisji dwutlenku węgla” w wysokości 3 tys. zł (631 euro) na pomoc w zakupie węgla i nakazał państwowym spółkom węglowym zakup 4,5 mln ton węgla do 31 sierpnia.

Ale doprowadzenie tych zakupów węgla do domów na czas będzie „prawdopodobnie niemożliwe”, powiedział Tomaszewski – a jeśli dostawy będą niskie, dawanie pieniędzy gospodarstwom domowym niewiele osiągnie.

Polska minister energetyki Anna Moskwa przyznała w piątek w wywiadzie, że rząd „stoi przed trudnym zadaniem” w przezwyciężaniu problemów logistycznych z dostawami. Podkreśliła jednak, że to „nieprawda”, że nie będzie wystarczającej ilości węgla na zimę, powołując się na nowe kontrakty w trakcie negocjacji.

Rzecznik polskiego ministerstwa klimatu powiedział, że pracuje nad „wielokierunkowymi rozwiązaniami” kwestii węgla i wprowadził nowe rozporządzenie, które „tymczasowo zawiesza istniejące wymagania jakościowe” dla niektórych rodzajów węgla sprzedawanego na rynku dla gospodarstw domowych na 60 dni, aby zwiększyć jego dostępność.

Poza zbliżającym się problemem tej zimy, potencjalny niedobór węgla może również sprawić kłopoty konserwatywnemu rządowi podczas przyszłorocznych wyborów parlamentarnych, ostrzegł Tomaszewski, zwłaszcza że nowe sondaże pokazują po raz pierwszy od 2015 roku, że partia rządząca może zostać pozbawiona mandatu.

Powiedział, że „błąd polityczny” Morawieckiego może skończyć się „bardzo mocno zaszkodząc mu politycznie”.

Zbliżający się kryzys węglowy w Europie – POLITICO

W tym samym czasie, gdy Europa zmaga się z najgorszym od dziesięcioleci kryzysem energetycznym w związku z operacją wojskową na Ukrainie, a rządy różnych państw gromadzą zapasy gazu, może zabraknąć węgla.

🔺 W związku z tym, że UE stara się ograniczyć emisję i wycofać węgiel, popyt rośnie, ponieważ wiele krajów, w tym Austria i Holandia, albo ponownie uruchamia stare elektrownie węglowe, albo zwiększa istniejącą moc, aby oszczędzać gaz.

🔺Ważny dostawca węgla do UE, Rosja, będzie musiała wstrzymać swoje dostawy od 10 sierpnia. Oznacza to, że 2 mln ton surowca, które kraje UE mają otrzymać od Rosji w lipcu, będzie ostatnią dostawą. Jeśli dodać do tego poważne problemy logistyczne związane z pozyskiwaniem i transportem paliwa z innych miejsc, to już wiadomo, że zdobycie wystarczającej ilości węgla tej zimy będzie sporym wyzwaniem.

🇮🇩🇿🇦🇨🇴 Indonezja, RPA i Kolumbia są potencjalnymi dostawcami, ale należy się tam spodziewać „ekstremalnie wysokich cen”: koszt węgla w europejskim hubie API2 w Rotterdamie osiągnął w zeszłym tygodniu 380 dolarów za tonę, już ponad cztery razy więcej niż przed rokiem.

🇪🇺🇮🇳🇰🇷 Nie należy wykluczać konkurencji: UE, która tradycyjnie kupuje od Rosji, będzie musiała konkurować na rynku z Indiami i Koreą Południową, które od dawna mają umowy z innymi krajami.

🔺 A problemy logistyczne to nie tylko przerwane szlaki transportowe, ale także w zasadzie nierealny transport surowców.

🔺Większość węgla z UE, który przypływa przez porty w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii, jest transportowana barkami po Renie. Jednak z powodu „apokalipsy temperaturowej” przetaczającej się przez Europę, poziom wody w rzece spadł w lipcu do 65 cm, zmniejszając pojemność barek o dwie trzecie.

🔺Według stowarzyszenia handlu węglem Euracoal w portach utknęło obecnie około 8 mln ton węgla.

🇩🇪 W Niemczech wąskie gardła dotkną przede wszystkim przemysł stalowy i chemiczny, ale energetyka również, choć w mniejszym stopniu. Zmusi to rząd do podjęcia ostrzejszych środków racjonowania energii.

🇵🇱 Z kolei w Polsce węgiel ma kłopoty, bo rząd nie potrafi zagospodarować krajowych zasobów surowca. A to może kosztować rządzącą koalicję władzę.

Premier Mateusz Morawiecki był z góry ostrzegany przez własny gabinet, że sankcje, które tak wytrwale nakłada na rosyjski węgiel, mogą doprowadzić do jego poważnego niedoboru. Namawiano go do pilnego zbudowania strategicznych zapasów węgla, ale nie było odpowiedzi: premier był zbyt zajęty naprzemiennym krytykowaniem Węgier, Niemiec i Norwegii.

Aby uspokoić nastroje, rząd ogłasza we wszystkich gazetach, że nie będzie żadnych niedoborów i obiecuje poszkodowanym gospodarstwom domowym „dopłatę energetyczną” w wysokości 3 tys. zł oraz awaryjny zakup 4,5 mln ton węgla do 31 sierpnia.

Przetłumaczono z http://www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

%d bloggers like this: