INSTRUKCJA FILMOWA JAK ODBLOKOWAĆ DOSTĘP PREMIUM

PRZESUŃ STRONĘ W DÓŁ ABY ZOBACZYĆ

 WYBRANĄ TREŚĆ

Stream odblokowany w środę o 20.00

Stream zablokowany - "premium" w każdą niedzielę poniedziałek wtorek i czwartek o 21.00

POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Histeria klimatyczna: Chcą zniszczyć nasze zapasy żywności, by zmusić nas do jedzenia robaków, i kanibalizmu

Postaw mi kawę na buycoffee.to
5/5 - (3 votes)

Jedzenie owadów uratuje naszą planetę? - Czwórka - polskieradio.pl

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

W dzisiejszym świecie, główne „serwisy informacyjne” namawiają ludzi do jedzenia robaków i dyskutują o tym, czy „teraz” jest czas, by znów stać się kanibalami. Nie, to nie jest żart, ani sarkazm. Istnieje skoordynowany nacisk ze strony liberalnych przywódców światowych i ich marionetek w mediach, aby kontrolować, co i jak jemy, a wszystko to w imię ich ulubionej agendy „kontroli klimatu”, wraz z próbą innych dużych mediów próbujących romantyzować kanibalizm (kanibalizm nie oficjalnie od dawna jest, w dodatkach do żywności i w szczepionkach dopow) , z braku lepszego słowa, przeciwko powoływaniu się na zmiany klimatyczne jako pretekst do zagłębiania się w kwestię kanibalizmu.

Poważnie przerażające rzeczy. PBS America niedawno zamieścili promocję w mediach społecznych, która przedstawia „smaczne spojrzenie na żywność z owadów, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie i dla naszej planety, i jej ocieplenie,” dla dokumentu o nazwie „Edible Insects”

Gdyby to był odosobniony kawałek, że byłoby wszystko jedno, ale to jest rzeczywiście najnowsze w długiej linii artykułów i pokazów próbujących kontrolować, jak i co ludzie jedzą. Konkretnie chodzi o odebranie mięsa globalnej populacji, przekonawszy się, że w jakiś sposób mogą „uratować planetę”, zmuszając ludzi do jedzenia mniejszej ilości mięsa zwierzęcego. Problemem z grupą zajmującą się zmianami klimatycznymi jest ich odmowa przyznania, że wszystkie poprzednie przewidywania i twierdzenia zawiodły w spektakularny sposób, ponieważ nadal tu jesteśmy.

 

NIEUDANE PROGNOZY:

1970: „Sekretarz Instytutu Smithsonian uważa, że w ciągu 25 lat, gdzieś pomiędzy 75 a 80 procent wszystkich gatunków żyjących zwierząt wyginą”.

1970: Line Magazine – „Naukowcy mają solidne dowody eksperymentalne i teoretyczne na poparcie… następujących przewidywań: W ciągu dekady mieszkańcy miast będą musieli nosić maski gazowe, aby przetrwać zanieczyszczenie powietrza…do 1985 roku zanieczyszczenie powietrza zmniejszy ilość światła słonecznego docierającego do Ziemi o połowę….”

1971: Stanfordzki biolog Paul Ehrlich – „do roku 2000 Wielka Brytania będzie po prostu małą grupą zubożałych wysp, zamieszkałych przez około 70 milionów głodnych ludzi… Gdybym był hazardzistą, wziąłbym nawet pieniądze, że Anglia nie będzie istnieć w roku 2000.”

Również w latach 70-tych: Profesor stanu North Texas Pete Gunter – „do roku 2000 … cały świat, z wyjątkiem Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Australii, będzie pogrążony w głodzie”.

1986: Naukowiec NASA James Hansen zeznał przed Kongresem – „globalne temperatury będą wyższe o prawie 2 stopnie w ciągu 20 lat, 'co będzie mniej więcej najcieplejszy okres na Ziemi w ciągu ostatnich 100 000 lat.'” Dwa lata później dr Hansen powiedział ankieterowi, że za 20 lat obszar pod jego nowojorskim biurem całkowicie się zmieni, a najbardziej, że „West Side Highway [która biegnie wzdłuż rzeki Hudson] znajdzie się pod wodą”.

Chodzi o to, że panikarze od zmian klimatycznych przepowiadają koniec świata, z powodu zmian klimatycznych, od dziesięcioleci i mylą się za każdym, pojedynczym razem. Przeczytaj resztę cytatów tutaj , ponieważ mamy dużo więcej do omówienia.

SATANISTYCZNE PARCIE W KANIBALIZM

Po obejrzeniu artykułów New York Times, połączonych przez Steve’a Quale’a na jego stronie internetowej, było kilka „czerwonych flag” Link Archive.ph do artykułu NYT jest tutaj.
Artykuł nosi tytuł „Upodobanie do kanibalizmu”, omawiając „seria ostatnich książek, programów telewizyjnych i filmów przyprawiających o rozstrój żołądka sugeruje, że nigdy nie wyglądaliśmy tak pysznie – dla siebie nawzajem”. Kilka kluczowych cytatów: „Okazuje się, że kanibalizm ma swój czas i miejsce. Na stronach niektórych ostatnich książek przyprawiających o dreszcze, a także na ekranach telewizorów i filmów, pani Summers i inni sugerują, że ten czas jest teraz. Napięcie w serialu polega na tym, że wiesz, iż kanibalizm nadchodzi, ale kiedy? I dlaczego? Myślę, że często pociągają nas rzeczy, które nas najbardziej odpychają” – powiedziała pani Lyle, lat 42. Pan Nickerson, 43, dodał: „Ale ciągle wracam do tego pomysłu, jaka część naszego wstrętu do tych rzeczy jest strachem przed ich ekstazą?”.

Strach przed „ekstazą” w przypadku kanibalizmu??? Poważnie? – Ale jak udokumentował w swojej książce, kanibalizm występował na całym świecie na przestrzeni dziejów, nadając tym fikcyjnym opowieściom lekki powiew „co by było gdyby?”. Ok, szybka przerwa, by zadać pytanie czytelnikom… czy ktoś z was naprawdę zadał sobie pytanie „co by było gdyby?” na temat kanibalizmu? Kolejne pytanie: Dlaczego pisarz NYT myśli „co by było gdyby?” w odniesieniu do kanibalizmu?

Jeśli chodzi o to, co może podsycać dziś pragnienie opowieści o kanibalizmie, pani Lyle, współtwórczyni „Yellowjackets”, powiedziała: „Myślę, że najwyraźniej jesteśmy w bardzo dziwnym momencie”. Wymieniła pandemię, zmiany klimatyczne, strzelaniny w szkołach i lata politycznej kakofonii jako możliwe czynniki. „Mam wrażenie, że to, co nie do pomyślenia, stało się możliwe do pomyślenia”, powiedziała pani Lyle, „a kanibalizm jest jak najbardziej w kategorii tego, co nie do pomyślenia”.

Cała praca ma „poczucie” normalizacji myśli o kanibalizmie. Filmy i telewizja, a nawet książki są wymienione jako fikcja z jakiegoś powodu, ale tworzenie całego artykułu o nich, romantyzowanie aktu, upewniając się, że cytuje się ludzi mówiących o rzeczach takich jak „zmiany klimatyczne, strzelaniny w szkołach i lata politycznej kakofonii jako możliwe czynniki.”… „Tak, zjedz swojego sąsiada, żeby uratować planetę!!!!!!” Czekam na plakat, lub pełne strony reklam we wszystkich głównych gazetach informacyjnych w tym temacie.

To parcie, aby zmusić ludzi do zaprzestania jedzenia mięsa zwierzęcego, takie jak państwa Unia Europejska (UE) oświadczając, że „stadium larwalne chrząszcza Tenebrio molitor, mączniak, jest bezpieczny dla ludzi do jedzenia i wkrótce będzie na rynku jako „nowa żywność””, z niedoborami w sekcjach mięsnych, które już zostały udokumentowane w ciągu ostatnich kilku lat, a bezprecedensowa ilości wycofanych (rzekoma ptasia grypa), dodane do listy setki niszczonych; żywność, woda i rośliny, patrzymy na ataki na zaopatrzenie w w żywność, a konkretnie mięsa pochodzące farm.
.

 

PODEJRZANA SERIA „AWARII” ZAMRAŻAREK

Następnie zwieńczyć to wszystko może ostatnim splotem awarii „zamrażarek” w niektórych największych sklepach w całym kraju, gdzie tony mięsa zostały „zutylizowane”. Istnieją cztery alerty SQ z relacjami z pierwszej ręki o podejrzanych „awariach” zamrażarek, od 17 lipca 2022 r:

1) KOREKTA 60-70 TON MROŻONEK ZNISZCZONYCH Z POWODU PODEJRZANYCH WIELOKROTNYCH AWARII ZAMRAŻAREK W BILLINGS I LAUREL MONTANA, SAMS CLUB/COSTCO/WALMART: NIE MA ŻADNYCH ZAPASÓW, KTÓRE MOŻNA BY UZUPEŁNIĆ.
2) Po 30+ latach pracy jako technik serwisu chłodniczego, Montana Chłodnictwo Failure-Multiple awarie zamrażarek, prawie jednocześnie…. wysoce nieprawdopodobne … i głównie niemożliwe!
3) W Sioux falls South Dakota, w niedzielę 7/17/22 -SAM’S CLUB REDUX Z BILLINGS MONTANA awarie zamrażarek – TO JEST POLECANE JEST REALIZOWANE PRZEZ NIENAWISTNYCH LUDZI I ICH DEMONICZNYCH OPERATORÓW
4) WALMART W KINGMAN ARIZONA: AWARIE ZAMRAŻAREK TO PLANOWANY ATAK NA CENTRALNIE ROZMIESZCZONE SKLEPY SPOŻYWCZE, ABY PRZYSPIESZYĆ TRANSFORMACJĘ USA W „NARÓD GŁODU”.

Przeczytaj każdy z pełnych alertów na stronie Steve’s – Alert page. Dodajmy, że trzy sklepy Costco w Las Vegas całkowicie usunęły swoje zamrażarki, przykrywając cały teren plandekami, co widać na powyższym zdjęciu. Inny obraz ze stron Quayle’s Photo Of The Day, jest jeszcze bardziej niepokojący:

 

Notatka na zdjęciach mówi „WALMART – LONGVIEW, WASHINGTON. 11:AM 7/21/22-„Wdał się w utarczkę słowną z pracownikiem, który próbował mi wmówić, że to awaria zamrażarki”.! BS – to jest sabotaż!!!! R.G.”

LINIA KOŃCOWA
„Końcowa linia” jest taka, że podczas gdy niektórzy nie zauważają nadmiaru braków w swoich lokalnych sklepach spożywczych, większość tych komentujących i wysyłających zdjęcia, widzi je i informuje nas, że sprawy nadal się pogarszają. Każdy, ten myśli, że grupa zmian klimatycznych nie celowo uszkadza nasz łańcucha dostaw żywności, aby zmusić Amerykanów do jedzenia tego, co chcą, kiedy chcą i jak chcą, zmuszając nas do karaluchów i kanibalizmu – nie zwracali na to uwagi.

Inni są zachęcani do zwiększenia swoich zapasów, uzupełnienia tego, co już macie i zastąpienia tego, co zużyliście. Oni przychodzą po nasze jedzenie i nawet nie są w tym subtelni.
Poniżej skupiamy się na mięsie, ponieważ to właśnie przez mięso próbują zmusić Amerykanów do zaprzestania jedzenia, na rzecz robaków lub ciał.

 

Susan Duclos- Climate Hysteria: They Must Destroy Our Food Supply To Force Us To Eat Bugs And Bodies

Oczywiście Francisco doskonale wtapia się w agendę globalistów, wszystko stopniowo; najpierw nie jedzenie mięsa…. a potem jedzenie robaków , a na końcu kanibalizm … można się spodziewać nowej „klimatycznej ewangelii”, połączonej z grzechem ekologicznym „miłość bliźniego to jego konsumpcja” – aby ratować pachamame która jęczy … walka z co2 to zawsze walka z życiem …

'Jedz mniej mięsa, aby uratować planetę’
W liście wysłanym do uczestników unijnej konferencji młodzieży w Pradze Bergoglio przekazuje przesłanie ekologiczne, podkreślając między innymi znaczenie bardziej zrównoważonej diety dla globalnej przyszłości. Bergoglio – „młodzi ludzie, ograniczcie spożycie mięsa” Nie będąc kontrowersyjnym, dla mnie to stwierdzenie wydaje się daleko idące – kto powiedział, że jedzenie mniejszej ilości mięsa jest dobre dla planety? Nie ma czegoś takiego, chociażby dlatego, że białka zwierzęce są niezbędne dla naszego organizmu. Ponadto przypominam, że miliardy roślin kukurydzy rozrzuconych po całej planecie, uprawianych w celu karmienia bydła i świń, wychwytują tony CO2, produkują tlen, a wypijana przez nie woda wraca do ziemi zgodnie ze znanym cyklem, o którym jesteśmy uczeni od szkoły podstawowej. Prawdę mówiąc te zdania, dają do myślenia… źle, nie wiem co z tym zrobić. „Pachamamico” znów uderzył… Bergoglio mówi młodym ludziom, by „spożywali mniej mięsa”. Jeszcze jedna jego „teologicznie poprawna” interwencja, zgodna z nowym mentalnym porządkiem globalizacji i kapitalizmu pomalowanego na zielono. „Teologicznie poprawne” przemówienie Bergoglio odbrązawia tematy sacrum i duszy. Staje się dyskursem doskonale wymiennym z innymi, liberalno-progresywnymi dyskursami cywilizacji technomorficznej: zachodzi tu wyparowanie chrześcijaństwa. Nicość, której Ratzinger próbował się przeciwstawić, jest tą , której Bergoglio się oddaje. (Diego Fusaro) „Mangiate meno carne per salvare il pianeta” (Jorge Mario Bergoglio)

Podobno w Polsce dodaje się już robaki do jedzenia , ale można się spodziewać że nazwa jest wymijająca/kłamliwa, jak w większości produktó…

Zagrożenia dla zdrowia wynikające z jedzenia owadów według

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała niedawno dokument „Looking at edible insects and food security”. niedawno opublikował „Spojrzenie na owady jadalne z perspektywy bezpieczeństwa żywności”. (Looking at edible insects from a food safety perspective). PDF –
ejercitoremanente.com/wp-content/uploads/2022/07/i3264s00.pdf

Owady są „zrównoważonym” i niedrogim źródłem białka i coraz częściej stają się częścią diety ludzi na całym świecie… W styczniu 2021 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował pierwszą ocenę bezpieczeństwa owada jako nowej żywności, a konkretnie tę odnoszącą się do tzw. mącznika. Kontrole te są niezbędne przy regulowaniu nowej żywności w Europie, ponieważ opinie naukowe stanowią podstawę decyzji o dopuszczeniu tych produktów do obrotu na rynku europejskim. Także dlatego, że spożywanie owadów, podobnie jak innych produktów spożywczych, nie jest pozbawione ryzyka. Są to najczęściej spotykane, według ostatniego raportu FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa):

Ryzyko związane z odżywianiem
Produkty na bazie owadów mogą stanowić potencjalne zagrożenie alergiczne dla konsumentów, zwłaszcza tych, którzy są uczuleni na skorupiaki ze względu na reaktywność krzyżową.
Ryzyko biologiczne. Drobnoustroje chorobotwórcze u owadów uważane są za nieszkodliwe dla człowieka, ale mogą one przenosić mikroorganizmy szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza w źle kontrolowanych warunkach higienicznych. Zdaniem ekspertów ryzyko to wydaje się niewielkie, ale jest to kwestia, która wymaga dalszych badań. Gatunki bakterii zostały powiązane z jadalnymi owadami i chociaż ryzyko związane z wirusami przenoszonymi przez żywność w wyniku spożywania jadalnych owadów jest niskie, uważa się, że są one potencjalnymi wektorami. Różne gatunki grzybów zostały również powiązane z mikrobiotą znajdującą się na powierzchni ciała lub jelit owadów jadalnych; a geny oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) są nowym problemem, ponieważ mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi.

Ryzyko chemiczne. Owady hodowane w odpadach rolniczych mogą być narażone na działanie mikotoksyn, środków ochrony roślin, takich jak pestycydy, oraz innych zagrożeń chemicznych, takich jak metale toksyczne i dioksyny. takie jak metale toksyczne i dioksyny. Ponadto, jeśli odchody zwierząt gospodarskich i drobiu są wykorzystywane do hodowli owadów, mogą one być narażone na działanie środków przeciwdrobnoustrojowych i pestycydów. Inne substancje budzące niepokój specjalistów to środki zmniejszające palność, dioksyny i oleje mineralne. Przedmiotem zainteresowania są również środki przeciwdrobnoustrojowe i ich zastosowanie w leczeniu zakażeń mikrobiologicznych i pasożytniczych owadów spożywczych, dla których literatura jest niewielka. Veterinario advierte de 5 riesgos desconocidos de comer insectos

https://gloria.tv/post/DAzLZa1W73k122aKTxrUXQpyP

%d bloggers like this: