Zawsze opowiadałem się za Sojuszem krajów słowiańskich : Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski, Czech, Słowacji i innych.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

Aleksander Łukaszenko w dniu 21 lipca 2022 r. udzielił wywiadu jednej z najstarszych agencji prasowych France-Presse. Konflikt na Ukrainie – przyczyny, rozwój, możliwości wyjścia z kryzysu. W czyich rękach są dźwignie władzy w Kijowie? Stosunki Mińska z Zachodem i z Moskwą. Łukaszenko i Putin – jaki jest poziom zaufania między przywódcami?

Łukaszenko: Może dawno odszedłbym od władzy, gdyby w kraju i poza nim była stabilna sytuacja! Ale wielu z 2020 roku, którzy, jak pan mówi, wyszli na ulice, dziś opamiętali się, zdali sobie sprawę, co mogło być, i powiedzieli: ” Tak, zrobiliśmy to źle. A jeśliby nie było jego (Aleksandra Łukaszenki na urzędzie prezydenta – uwaga BelTA) , co by było? Tak mówią ludzie! Proszę mi uwierzyć, znam nastrój ludzi!

 

 

Do Francuzów:

„Wszyscy tańczycie do amerykańskiej melodii” – powiedział białoruski przywódca i jako wymowny przykład przytoczył sytuację wokół dostaw atomowych okrętów podwodnych dla Australii. „Podpisaliście umowę z Australią na produkcję i dostawę atomowych okrętów podwodnych za 50 miliardów dolarów. Wujek Sam przyszedł i powiedział do Australii: „Dostarczymy wam te okręty podwodne za 50 miliardów dolarów, a wy nam zapłacicie”. powiedział: „A Francja? ”- „Nie obchodzi nas ona!” I co ? Co zrobił Emmanuel Macron i francuskie mocarstwo jądrowe? Co zrobiliście? – Aleksander Łukaszenko zadał szereg pytań retorycznych. – Nadal podrygujecie na tylnych łapach przed prezydentem Stanów Zjednoczonych, i nie wiecie, gdzie go polizać. Co to za suwerenność i niezależność? Proszę mi wyjaśnić. Umowa opiewała na pięćdziesiąt miliardów dolarów! Nawet nie zwróciliście się do sądu. Jaką jesteście demokracją? Nie broniliście ani kraju, ani swojego narodu. I zarzucacie mnie coś – Rosja coś nam sprzedaje, dostarcza…”

” „Daj Boże, aby prezydent Francji utrzymywał takie stosunki ze wszystkimi państwami, jak ja z Rosją, oparte na tych zasadach” – kontynuował głowa państwa – „Prezydent Putin ani władze rosyjskie nigdy nie deptały mi po ogonie i mówili: tak rób . My mamy naprawdę rzetelne ludzkie, braterskie, dobre relacje”.
Według prezydenta bywały trudności w stosunkach z Rosją na temat dostaw energii, a następnie Białoruś szukała alternatywnych źródeł. „Nie myślcie, że jestem tu tylko marionetką, którą manipuluje się od rana do wieczora. Nic takiego! To nie leży w mojej naturze i nie ma takiej potrzeby” – powiedział Aleksander Łukaszenko.”

Pod adresem Zachodu:

„ Zarzucacie mi, że jestem agresorem. A kim wy jesteście? Dostarczacie tam broń ( mowa o Ukrainie -PZ). Przekazaliście tam 20 000 waszych najemników, w tym z Francji. Jesteście prawdziwymi agresorami!” podkreślił Aleksander Łukaszenko .

Jednocześnie zaznaczył prezydent, że Białoruś nie walczy na Ukrainie ani sprzętem, ani żywą siłą. Głowa państwa przyznał, że ​​z terytorium Białorusi dokonano uderzeń na obiekty wojskowe Ukrainy, ale zrobiono to w celach prewencyjnych. „Dlaczego rozmieściliście ( chodzi o Ukrainę i wspierające ją NATO -P.Z) cztery dywizje na granicy? Dlaczego celowaliście w nas? – zapytał. ” Chcecie powiedzieć, że miałem siedzieć i czekać, aż rakiety zaczną spadać na głowy narodu białoruskiego? Nie.”

„Popieram Rosję w tym, że was uprzedziła. Gdyby rosyjskie wojsko przegapiło ten moment, byliby zmuszeni stawić czoła masowemu uderzeniu wojsk NATO – a nie Ukrainy. To nie Ukraina teraz walczy, teraz wy tam walczycie : wasi najemnicy i wasza broń Więc jesteście jeszcze większymi agresorami niż ja – dodał głowa państwa.

 

 

Ogólna refleksja:

„Nie ma niezawisłych sędziów i sądów. Sąd jest zawsze zależny od prawa” – podkreślił szef państwa, przywołując w tym względzie znane powiedzenie o praworządności: „Prawo surowe, ale prawo.”

” U nas prezydent, mając wielkie uprawnienia, koordynuje działania wszystkich gałęzi władzy” – wyjaśnił białoruski przywódca. Wszelka moja koordynacja za cały okres sprawowania władzy sprowadza się do realizacji jednego celu, żeby ktokolwiek nie ingerował w działalność sądów. Jeśli niekiedy ktoś mnie o takich zjawiskach informuje, reakcja moja jest najostrzejsza z możliwych.”

Zdaniem Aleksandra Łukaszenki zdarzają się sytuacje, w których orzeczenia sądowe pokrywają się z jego opinią, a to jest absolutnie naturalne: „Dlaczego opinie Prezydenta i sędziów nie mogą się pokrywać? Dlaczego? Gdzieś mogą się pokrywać, gdzieś nie… Wszystko może się zdarzy. Takie jest życie”

O współpracy krajów słowiańskich:

Nie byłem zwolennikiem ” Rosyjskiego świata” ( Ruskiego Miru ).  Zawsze opowiadałem się za Sojuszem krajów słowiańskich : Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski, Czech, Słowacji i innych.

za:

  1. https://www.belta.by/president/view/stali-izvestny-podrobnosti-intervjju-lukashenko-informagentstvu-frans-press-514795-2022/
  2. ” rel=”nofollow”>

wybór i tłumaczenie -P.Z.)

więcej: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/07/22/wywiad-prezydenta-a-lukaszenki-dla-agencji-france-presse/