Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział , że Ukraina stanie „w obliczu zagłady”, jeśli kraj przypuści atak na Krym.

W niedzielnym ostrzeżeniu Miedwiediew został zacytowany przez państwową agencję informacyjną TASS, mówiąc, że „jacyś ekstatyczni krwawi klauni, którzy od czasu do czasu pojawiają się tam z pewnymi oświadczeniami, próbują nam grozić, mam na myśli ataki na Krym i tak dalej na”.

„Jeśli coś takiego się wydarzy, natychmiast czeka ich koniec świata, bardzo szybki i trudny? Nie da się tego uniknąć. Ale takimi wypowiedziami prowokują ogólną sytuację” – dodał. Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji , nie rozwinął szczegółów.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku po kolorowej rewolucji na Ukrainie. Rosja twierdziła, że ​​ma wielowiekowe historyczne roszczenia do regionu, który nie jest uznawany za terytorium Rosji przez Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie.

Uwagi Miedwiediewa pojawiły się dzień po tym, jak ukraiński urzędnik zasugerował, że Krym może być celem dla amerykańskich rakiet HIMARS, które zostały niedawno wysłane do Kijowa jako pakiet pomocy zatwierdzony przez administrację Bidena.

Odpowiedź

Wadym Skibitskyi, urzędnik ukraińskiego wywiadu wojskowego, został zapytany w sobotę w wywiadzie telewizyjnym, czy HIMARS może być użyty do celów na Krymie. Powiedział, że Rosja przeprowadziła ataki na terytorium Ukrainy z Krymu i Morza Czarnego, więc były to również uzasadnione cele.

Rosyjska flota czarnomorska znajduje się w Sewastopolu na Krymie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odpowiedział na wypowiedź Miedwiediewa, mówiąc, że jego siły nie zostaną zastraszone.

„Dzisiaj pojawiło się kolejne niezbyt trzeźwe oświadczenie z Rosji dotyczące rzekomego „dnia zagłady” dla Ukrainy. Oczywiście nikt nie zaakceptuje takiego zastraszania” – powiedział Zełenskij według ukraińskich mediów. „Ale spójrzcie, jak cyniczne jest powiedzenie tego samego dzisiaj – w następną rocznicę zniszczenia przez Rosję malezyjskiego Boeinga na niebie nad ukraińskim Donbasem”.

W miniony weekend Departament Obrony USA ogłosił, że rakiety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) są „skuteczne na Ukrainie”.

„Myślę, że miało to znaczący wpływ na to, co się dzieje na liniach frontu”, powiedział urzędnik Pentagonu, zgodnie z transkrypcją z Departamentu Obrony. „Jeśli pomyślisz o tym, że Ukraińcy mówili o wielu celach, które uderzają… spędzają dużo czasu na uderzaniu w cele, takie jak amunicja, zaopatrzenie, inne zaopatrzenie logistyczne, dowodzenie i kontrola. A wszystkie te rzeczy mają bezpośredni wpływ na zdolność prowadzenia działań na pierwszej linii frontu. … Chociaż nie strzelają do HIMARS na linii frontu, mają na to bardzo, bardzo znaczący wpływ.”

https://legaartis.pl/blog/2022/07/19/rosyjski-urzednik-grozi-dniem-zaglady-jesli-ukraina-zaatakuje-krym/