W 2007 roku niemieccy archeolodzy po raz pierwszy rozpoznali istnienie sieci tajemniczych tuneli wśród wszystkich krajów europejskich. Podziemne przejścia rozciągają się na tysiące kilometrów. Zostały zbudowane co najmniej 5000 lat temu, a najdziwniejsze jest to, że tunele wyraźnie nie były przeznaczone dla ludzi.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

 

Zdjęcie: trendymen.ru

Zdjęcie: trendymen.ru

 

Pierwsze tunele zostały odkryte przypadkowo – czasami ziemia po prostu zwisa podczas budowy domu lub robotnicy układający połączenia nagle znajdują się pod ziemią. Przez długi czas budynki były uważane za pojedyncze katakumby, dopóki archeolog Gerhard Schwartz nie przeprowadził szczegółowej analizy.

Porównał kierunek kilkudziesięciu znalezionych tuneli, po czym opublikował monografię – zgodnie z wnioskami Schwartza podziemne budynki reprezentowały kiedyś jedną strukturę.

 

Zdjęcie: trendymen.ru

Zdjęcie: trendymen.ru

 

Publikacja Schwartza nie została zaakceptowana przez naukę opartą na dowodach. Historykowi zajęło jeszcze kilka lat, ale potem udało mu się znaleźć dowody na podziemne tunele w różnych kulturach Europy.

Okazało się, że tunele w Bawarii są znane od dawna, nazywa się tu Schratzlloch i uważa się, że krasnale wykopały korytarze. W sąsiednim kraju te same tunele są już nazywane Zwergloch.

 

Zdjęcie: trendymen.ru

Zdjęcie: trendymen.ru

 

Datowanie tuneli jest niezwykle trudne, ponieważ większość z nich była szczelnie zamknięta, tymczasowe wahania temperatury wewnątrz nie są wykrywalne, co przynajmniej umożliwiło określenie epoki rozpoczęcia budowy. Jednak odniesienia do podziemnych tras można znaleźć na długo przed początkiem naszej ery. Schwartz uważa, że zostały zbudowane około 5000 lat temu.

 

Zdjęcie: trendymen.ru

Zdjęcie: trendymen.ru

 

Problem tkwi w wielkości podziemnych budynków. Wszystkie tunele wydają się być wykopane zgodnie ze wzorem: ich wysokość wynosi około 60-80 centymetrów, korytarze są bardzo wąskie. Tunele wyraźnie nie zostały zbudowane dla jednej osoby – nawet nastolatkowi trudno byłoby przejść przez takie przejście.

 

Zdjęcie: trendymen.ru

Zdjęcie: trendymen.ru

Uważam, że tunele zostały zbudowane jako podziemna sieć komunikacyjna, rodzaj metra. 5000 lat temu rozciągały się na całą Europę. Nie wiadomo, kto mógłby ich użyć, w tym czasie ludzie dopiero zaczynali opanowywać metalurgię epoki brązu  – powiedział dziennikarzom dr Schwartz.

5000-letnie metro: ukryte tunele biegną pod każdym krajem w Europie. Livreviews