który był częścią ukraińskiego schutzmannschaft działającego na terytorium białoruskim podczas II Wojny Światowej, poinformowała Prokuratura Generalna Białorusi.

„Teraz aktywnie dokumentujemy działalnoć dziadka polskiego prezydenta Dudy który był częścią ukraińskiego schutzmannschaft (link 1)  i zaznaczył się szczególnym okrucieństwem przede wszystkim w obwodzie mińskim i witebskim”-powiedział prokurator generalny Andriej Szwed  przemawiając w Mińsku na konferencji parlamentarnej  „Pamięć historyczna:wielkie zwycięstwo jedności”

W kwietniu 2021 r. Szwed ogłosił, że wszczął sprawę karną w sprawie ludobójstwa ludności Białoruskiej SRR podczas II Wojny Światowej. Prokurator Generalny stwierdził również  że strona białoruska zamierza przedłożyć międzynarodowemu trybunałowi dowody w celu wszczęcia procedury uznania ludobójstwa narodu białoruskiego w latach wojny. ( link 2 )

PS
Jeśli rosyjski  „batalion karny” nie tłumaczy się bezpośrednio na „schutzmannschaft ” ale jakoś inaczej proszę o info i wówczas dokonam korekty.
„Karny batalion” to w naszym polskim rozumieniu formacja w kórej przebywa się za karę a w rosyjskim wręcz odwrotnie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Schutzmannschaft

2   https://vz.ru/news/2022/6/15/1163128.html