Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
895 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
121 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
113 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
119 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
124 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
364 views

Mieszkanie bez wkładu własnego – program dopiero ruszył, a już jest porażką

Rate this post

Banki nie udzielają kredytów w jego ramach, a limity cenowe mieszkań są często bardzo niskie. Program mieszkaniowy przejdzie lifting. Zmieni się limit ceny 1 metra kw. dla mieszkań dostępnych w programie oraz zostanie usunięty przepis o minimalnej wielkości gwarancji – kredytobiorcy będą mogli wnieść większy wkład własny i mimo to skorzystać z programu.

Mieszkanie bez wkładu własnego formalnie wystartowało 26 maja br. Program zakłada m.in. gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego dla wkładu własnego w wysokości 10-20 proc. nabywanej nieruchomości (maksymalnie 100 tys. zł). Warunkiem jest m.in. to, że cena metra kwadratowego mieszkania mieści się w ustalonych limicie (różnym dla poszczególnych gmin).

– Podniesiemy ceny metra kwadratowego o jedną dziesiątą. Ta zmiana jest podyktowana obecną sytuacją na rynku i gwałtownym wzrostem cen. Tym, że wskaźniki podawane przez wojewodów przestały nadążać za faktycznym wzrostem cen – powiedział na webinarium Juliusz Tetzlaff.

Limit ceny 1 metra kw. dla mieszkań dostępnych w programie ma zostać podniesiony o 0,1 wartości wskaźnika odtworzeniowego lokalu. Czyli dla mieszkań z rynku pierwotnego – z 1,3 do 1,4, a dla lokali z rynku wtórnego z 1,2 do 1,3.

Program zakłada też umorzenie części kredytu po urodzeniu się dziecka. W przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie można liczyć na umorzenie 20 tysięcy złotych, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego – 60 tysięcy złotych.

Mieszkanie bez wkładu własnego tylko na papierze

Mieszkanie bez wkładu własnego wystartowało wyłącznie na papierze. Jak informują eksperci z GetHome.pl, teoretycznie stosowne umowy z BGK podpisało pięć banków – PKO BP, Pekao, Alior Bank, BPS i Bank Spółdzielczy Rzemiosła z Krakowa. Ale żaden z nich nie przygotował jeszcze oferty kredytowej dla klientów.

Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania. Objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10 proc. (ten próg ma zostać zlikwidowany) i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na które zaciągany jest kredyt (wartości nieruchomości). Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.

Spłata rodzinna jest połączona z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym. Będzie ona przysługiwać, jeśli w czasie spłaty tego kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego).

Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.

https://legaartis.pl/blog/2022/06/30/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego-program-dopiero-ruszyl-a-juz-jest-porazka/

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: