protokol kertagenski
Posted by jan zając
35 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
570 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
502 views

Aresztowano kirgiskiego ministra za przesadny zakup szczepionek

W czwartek 2 czerwca 2022 r. kirgiskie służby specjalne zatrzymały ministra zdrowia Alymkadyra Beishenalieva za marnotrawstwo publicznych pieniędzy na zakup 2,4 mln dawek całkowicie zbędnych szczepionek COVID-19.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W 2021 r. ministerstwo zdrowia wydało 1,5 mld somów (18,8 mln USD) na szczepionki, podczas gdy kraj miał ich już ponad 3 mln i miał podpisane umowy na otrzymanie łącznie 6 mln dawek z Rosji, Chin, Kazachstanu i Azerbejdżanu w ramach pomocy humanitarnej. Populacja Kirgistanu jest szacowana na prawie 6,6 miliona, a sceptycyzm wobec preparatów jest powszechny. Według rządowych statystyk, tylko niecałe 23 procent obywateli otrzymało co najmniej dwie dawki szczepionki.

Prokuratorzy twierdzą, że z powodu nadmiernych zakupów ponad 240 tys. dawek szczepionki nie zostało wykorzystanych.

Płatności za szczepionki dokonano rzekomo na zagraniczne konta bankowe. Prokuratura Generalna wszczęła siedem spraw karnych przeciwko Beishenalievowi – jedną za korupcję, dwie za żądanie łapówek i cztery za nadużycie stanowiska i podpisywanie celowo nierentownych kontraktów – informuje agencja informacyjna 24.kg.

Beishenaliev został mianowany ministrem zdrowia Kirgistanu w październiku 2020 roku, zaraz po gwałtownej zmianie władzy w kraju, która wyniosła na stanowisko prezydenta politycznego nieudacznika – Sadyra Dżaparowa. W ciągu prawie dwóch lat sprawowania urzędu wygłosił on wiele kontrowersyjnych oświadczeń. Najgłośniejszą z nich było zalecenie stosowania akonitu – trującej rośliny rosnącej w pobliżu kirgiskiego jeziora Issyk-Kul – jako potencjalnej metody leczenia choroby COVID-19. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia i lokalni działacze potępili ministra zdrowia za to zalecenie.

Nawet pracownicy samego Beishenalieva nie byli zadowoleni z ministra. Dwa tygodnie przed aresztowaniem zastępcy Beishenalieva poprosili Japarova, aby zwolnił ich szefa za nieprofesjonalne zachowanie. „Beishenaliev kpił z wszystkich. Ministerstwo to tolerowało. Urzędnik państwowy nie powinien robić tego, co on” – powiedział jeden z deputowanych na konferencji prasowej. „Jesteśmy zaniepokojeni zachowaniem ministra. Grozi nam, gdy mu odpowiadamy. Mówi, że nie wrócimy do domów”.

W odpowiedzi Beishenaliev nazwał swoich zastępców „niekompetentnymi” i stwierdził, że „walczą o swoje miejsca pracy”.

W maju kirgiskie media podały, że państwowa agencja bezpieczeństwa przesłuchała Beishenalieva po tym, jak zatrzymano koordynatora ministerstwa zdrowia pod zarzutem przyjęcia łapówki w wysokości około 1250 dolarów. Minister zdrowia zaprzeczył, jakoby miało miejsce jakiekolwiek przekupstwo i stwierdził, że zbierano pieniądze na organizację obchodów święta zawodowego pielęgniarek.

Autorstwo: Matthew Kupfer
Źródło zagraniczne: OCCRP.org
Źródło polskie: WolneMedia.net

Rate this post
The following two tabs change content below.
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: