INSTRUKCJA FILMOWA JAK ODBLOKOWAĆ DOSTĘP PREMIUM

PRZESUŃ STRONĘ W DÓŁ ABY ZOBACZYĆ

 WYBRANĄ TREŚĆ

Stream odblokowany w środę o 20.00

Stream zablokowany - "premium" w każdą niedzielę poniedziałek wtorek i czwartek o 21.00

POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

WAŻNE !! MASZ KREDYT CZYTAJ – ZAWIESZENIE SPŁAT RAT KREDYTU 2022/2023 – Od kiedy i na jakich zasadach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
5/5 - (1 vote)

Wakacje kredytowe 2022 i 2023. Od kiedy i na jakich zasadach zawieszenie spłaty kredytu?

2022-06-22

Wakacje kredytowe, czyli pomoc kredytobiorcom w spłaceniu kredytu z powodu podwyżek stóp procentowych oraz inflacji, przegłosował Sejm. Kredytobiorcy będą mogli odroczyć spłatę łącznie ośmiu rat kredytu w 2022 i 2023 roku. Wakacje kredytowe, zgodnie z zapisami ustawy, mają przysługiwać wszystkim zadłużonym w polskich złotych. Od kiedy będzie można składać wnioski o wakacje kredytowe? Czy przez wakacje kredytowe trudniej będzie o kredyty w bankach?

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

Spis treści

  1. Czym są wakacje kredytowe?
  2. Jakie zasady wakacji kredytowych proponuje rząd?
  3. Od kiedy wnioski o wakacje kredytowe?
  4. Dla kogo wakacje kredytowe?
  5. Za wakacje kredytowe zapłacimy wszyscy?
  6. Przez wakacje kredytowe trudniej będzie o kredyty
  7. Czy banki będą blokować kredyty tym, którzy skorzystali z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe pewne, choć ostateczne zasady programu wsparcia dla kredytobiorców mogą jeszcze ulec zmianie – ustawa jest w Senacie. Najbliższe posiedzenie izby planowane jest na 29 i 30 czerwca.

Oprócz wakacji kredytowych, przyjęto również możliwość zamiany wskaźnika WIBOR dla kredytów na inny, który ma zostać wypracowany w trybie konsultacji z bankami. Jeśli jednak rozmowy nie przyniosą żadnego rezultatu, rząd wprowadzi zastępczy wskaźnik POLONIA i według niego wyliczana będzie wysokość rat kredytów. W ustawie zostały zawarte także przepisy mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Zgodnie z projektem banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Wszystkie te rozwiązanie mają pomóc kredytobiorcom w spłacie kredytów, których raty ostatnio gwałtownie wzrosły z powodu cyklu podwyżek stóp procentowychRata przeciętnego kredytu mieszkaniowego wzrosła o 70% i więcej. A końca podwyżek jeszcze nie widać.

Z szacunków HRE Investments wynika, że tak jak jeszcze w 2020 roku przeciętny kredytobiorca wydawał na ratę około 29% dochodu, dziś wydaje już około 40-45% wynagrodzenia.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to czasowe zawieszenie spłaty kredytu. Warunki takich wakacji kredytowych są uzależnione od oferty danego banku i trwają najczęściej od 1 do 3 miesięcy, choć te zapowiadane przez rząd mają trwać 4 miesiące w 2022 i 4 miesiące w 2023 roku.

Wakacje kredytowe nie oznaczają jednak zawieszenia spłaty całej raty, tylko jej części odsetkowej czy kapitałowej. Jeśli więc mamy problem finansowy i zależy nam na odciążeniu domowego budżetu, możemy złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Skorzystanie z wakacji kredytowych możliwe jest raz na cały okres kredytowania lub raz do roku – zależy od oferty banku. We wszystkich natomiast bankach trzeba spełnić taki sam warunek, aby odroczyć spłatę – raty trzeba spłacać terminowo.

Z wakacji kredytowych częściej korzystają posiadacze kredytów hipotecznych niż gotówkowych, ponieważ miesięczna rata jest zazwyczaj większym obciążeniem.

Jakie zasady wakacji kredytowych proponuje rząd?

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty kredytu na 4 miesiące zarówno w 2022, jak i w 2023, co daje razem 2 razy po 4 miesiące bez rat. W sumie kredytobiorca nie spłaca więc aż 8 rat do końca 2023 roku. Ma to być ponadto zupełnie darmowe, a więc bank ma jakby zapomnieć o istnieniu nawet 8 miesięcy i łącznie o ten czas wydłużyć okres kredytowania, nie naliczając przy tym ani złotówki odsetek.

Ważne jest też, że konsument może zawiesić tylko jeden kredyt w jednym banku.

Nie oznacza to jednak, że te raty przepadają. Wakacje kredytowe polegają na tym, że nieopłacone raty wydłużają okres kredytowania. Jeśli ktoś miał kredyt do czerwca 2040 r., ale w 2022 r. skorzysta z 4 miesięcy wakacji, a w 2023 z kolejnych 4, to koniec spłaty automatycznie przesunie się o osiem miesięcy, czyli do lutego 2041 roku.

Dla osób, które faktycznie potrzebują wsparcia darmowe wakacje kredytowe to bardzo wymierna pomoc. Znowu najlepiej pokazać to na przykładzie. Załóżmy, że jeszcze przed serią podwyżek stóp procentowych zaciągnęliśmy 25-letni kredyt na 300 tysięcy złotych. To znaczy, że z pierwotnej raty na poziomie 1,4 tys. zł miesięcznie, nasze comiesięczne zobowiązanie urosło do 2,5 tys. zł miesięcznie. To znaczy, że jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych koszt obsługi długu wynosił 4,2 tys. zł kwartalnie (3 razy po 1,4 tys. zł miesięcznie), a dziś jest to już 7,5 tys. zł kwartalnie (3 razy 2,5 tys. zł miesięcznie). Już bezkosztowe przeniesienie w przyszłość nie dwóch, ale jednej raty w kwartale powoduje, że nasz kwartalny koszt spada do 5 tys. złotych, co jest już zbliżone do poziomu kosztu obsługi długu z momentu zaciągnięcia kredytu – wylicza Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Od kiedy wnioski o wakacje kredytowe?

Rząd chce, aby większość zmian weszła w życie 1 lipca 2022. Ekonomista Rafał Mundry wskazuje jednak, że w obecnym kształcie projekt przewiduje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych miesiąc później – a więc od sierpnia 2022.

Wnioski w sprawie wakacji kredytowych będzie można złożyć przez bankowość elektroniczną, mailowo lub na papierze. O skorzystaniu z wakacji kredytowych zadecyduje sam kredytobiorca.

P

%d bloggers like this: