Naukowcy stworzyli implant, który czyta w myślach i zamienia je w słowa
Joana100
Ostatnie wpisy Joana100 (zobacz wszystkie)
- Trzy napoje, które redukują ból stawów oraz stany zapalne - 28 czerwca 2022
- Ukraina grozi Izraelowi w przeddzień żydowskiego święta - 28 czerwca 2022
- Pandemiczni eksperci w covidiańskim amoku. Wieszczą tysiące hospitalizacji - 28 czerwca 2022
- Miedwiediew: w razie przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO na granicy zostanie rozmieszczona broń jądrowa - 28 czerwca 2022
- Rząd zapewni mieszkania Ukraińcom, żeby przenieśli się na prowincję - 28 czerwca 2022
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
Wkrótce nawet leczenie afazji u niemowy może okazać się możliwe. Wszystko za sprawą współczesnej medycyny i najnowszych technologii. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco opracowali specjalny implant, który odczytuje sygnały mózgowe i przekształca je w mowę.
Nowa technologia działa na prostej zasadzie. W pierwszej kolejności należy umieścić elektrodę w mózgu, która odczytuje sygnały elektryczne, związane z ruchem warg, języka, krtani i szczęki. Następnie należy przeprowadzić symulację, aby ustalić, jakie dźwięki będą powstawać podczas tych ruchów. Jest to pierwszy taki implant, który potrafi odtwarzać mowę wyłącznie za pomocą sygnałów z mózgu.
Rozwiązanie to zostało wypróbowane na kilku pacjentach, którzy mieli na głos wypowiadać różne sentencje. W tym czasie, naukowcy mierzyli aktywność ich mózgów. Na podstawie wypowiadanych zdań, specjaliści zdołali odtworzyć ruchy, które były powiązane z wypowiadanymi słowami. Efektem prac jest syntezator mowy, który odtwarza poszczególne słowa.
Źródło: Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco
Co prawda, generowany dźwięk nie jest aż tak wyraźny, ale większość słów można rozpoznać. Z pewnością jest do dobry krok w kierunku opracowania nowej terapii, która przywróci mowę pacjentom cierpiącym na szeroki zakres schorzeń, utrudniających mowę.
Naukowcy zaznaczają, że technologia ta nie jest doskonała i wciąż daleko do jej wykorzystania w badaniach klinicznych. Przy tej okazji powrócił kontrowersyjny temat możliwości czytania ludzkich myśli z pomocą interfejsów mózg-komputer.
One thought on “Naukowcy stworzyli implant, który czyta w myślach i zamienia je w słowa”
You must log in to post a comment.
Nie uwierzę, że to wszystko z dobroci dla ludzkości … w ich wydaniu wszystko ma swoje inne bardziej koszmarne oblicze.