PRZESUŃ STRONĘ W DÓŁ ABY ZOBACZYĆ

 WYBRANĄ TREŚĆ

INSTRUKCJA FILMOWA JAK ODBLOKOWAĆ DOSTĘP PREMIUM

Stream odblokowany w środę o 21.00

Stream zablokowany - "premium" w każdą niedzielę poniedziałek wtorek i czwartek o 21.00

POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Rate this post

Najpopularniejsze artykuły z rosyjskiej prasy we wtorek 24 maja
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan AP Photo/Burhan Ozbilici

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

© AP Photo/Burhan Ozbilici

Izwiestia: Czy Moskwa i Kijów mogą wrócić do stołu negocjacyjnego?

Rosja jest gotowa do powrotu do rozmów pokojowych z Ukrainą, ale według członków rosyjskiej delegacji sprzeciwia się temu Kijów. Kijów nie neguje odrzucenia dialogu. Uważają, że jakakolwiek rozmowa z Rosją jest możliwa dopiero po wycofaniu przez nią swoich wojsk z ziemi ukraińskiej. Jednocześnie państwa trzecie proponują plany rozwiązania konfliktu. Według ekspertów, z którymi rozmawiała Izwiestija, istnieją przesłanki do odległego osadnictwa, jednak dopóki nie zostaną osiągnięte cele wojskowe, prawdziwy pokój nie wchodzi w rachubę.

„Strona rosyjska wspomina o negocjacjach przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że generalnie każdy powinien powiedzieć, że w jakiś sposób dążą do pokoju. myśleć o wyjściu z fazy wojskowej, a jest to możliwe tylko za obopólną zgodą” – powiedział Izwiestii dyrektor ds. badań Wałdajskiego Klubu Dyskusyjnego i redaktor naczelny Rosji w magazynie Global Affairs Fiodor Łukjanow. „Dlatego moim zdaniem ważne jest, aby strona rosyjska podkreślała, że ​​popiera porozumienia, które pozwolą na ustalenie linii i zakończenie działań wojennych. Tyle tylko, że ta linia jeszcze nie jest widoczna” – dodał.

Tak czy inaczej, na obecnym etapie Kijów odmawia negocjacji. Michaił Podolak, doradca Zełenskiego, wcześniej wykluczał jakiekolwiek ustępstwa terytorialne i odrzucał wezwania do natychmiastowego zawieszenia broni.

„Michaił Podolak nie podejmuje decyzji. Robią to Władimir Zełenski, [szef Kancelarii Prezydenta] Andriej Jermak, [minister obrony] Aleksiej Reznikow, [sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony] Aleksiej Daniłow, a także zagraniczni doradcy prezydenta – uważa starszy pracownik naukowy w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu MGIMO Aleksiej Tokariew.

Społeczność ekspertów uważa, że ​​w tej chwili jest za wcześnie, aby mówić o mediacji – pisze Izwiestia. „Wszystkie siły są zaangażowane w osiągnięcie sukcesu militarnego. W tej sytuacji powstrzymanie działań wojennych z militarnego punktu widzenia jest szkodliwe. Każda operacja musi być kontynuowana, dopóki nie zostanie osiągnięty jakiś rezultat” – dodał Łukjanow.

 

Izwiestija: USA opracowują plany przeciwstawienia się Chinom na wpływy w Azji

USA będą chronić Koreę Południową i Japonię, używając między innymi parasola nuklearnego, a także bronić militarnie Tajwanu, jeśli Chiny zaatakują wyspę, powiedział prezydent USA Joe Biden podczas swojej pierwszej wizyty w dwóch krajach Azji Północno-Wschodniej. Ponadto okupant Białego Domu uruchomił w Tokio Program Gospodarczy Indo-Pacyfiku, którego celem jest oddzielenie krajów azjatyckich od Chin.

Korea Południowa usłyszała, czego chce – potwierdzenia przez USA swojej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa azjatyckiemu narodowi za pomocą „wzmocnionych odstraszaczy”, w tym sił nuklearnych, pisze Izwiestia. Biden dał swoim sojusznikom w Tokio to samo zapewnienie.

Podczas swojej trasy po Tokio Biden obiecał przyjść z pomocą Tajwanowi. Zapewnił, że gdyby wyspa została zaatakowana przez Pekin, Stany Zjednoczone zainterweniowałyby militarnie, by ją chronić. To powiedziawszy zauważył, że odpowiedzialność Waszyngtonu za los Tajwanu stała się jeszcze silniejsza w świetle działań Rosji na Ukrainie.

Jednak nie wydarzyło się nic zasadniczo nowego, powiedział gazecie dyrektor Centrum Kompleksowych Studiów Europejskich i Międzynarodowych Uniwersytetu HSE Wasilij Kaszyn i zauważył, że byli prezydenci USA również potwierdzili swoją gotowość do obrony Tajwanu środkami wojskowymi. Jednocześnie w praktyce zdolność USA do udzielenia skutecznej pomocy wojskowej wyspie napotyka na coraz większe ograniczenia, zwłaszcza w obliczu konfliktu na Ukrainie.

„Stany Zjednoczone są już zmuszone rozmieścić dodatkowe wojska w Europie, wydać dziesiątki miliardów dolarów na pomoc Ukrainie, uszczuplić część jej rezerw sprzętu wojskowego, a nawet odłożyć dostawę niektórych rodzajów broni na Tajwan” – wyjaśnił ekspert.

Tymczasem, mimo całej swojej bojowej retoryki, sam Biden zauważył, że nie spodziewa się chińskiego ataku na Tajwan.

Tymczasem temat Tajwanu i bezpieczeństwa nieco przyćmił jeden z głównych celów USA podczas azjatyckiego tournee Bidena, jakim jest wciągnięcie sojuszników w konfrontację gospodarczą z Chinami. 23 maja w Tokio Biden w końcu zaprezentował Indyjsko-Pacyficzne Ramy Gospodarcze (IPEF), nowy mechanizm promowania współpracy regionalnej w czterech obszarach (łańcuchy dostaw, gospodarka cyfrowa, czysta energia i inwestycje w infrastrukturę). Jej głównym celem jest współpraca handlowa i gospodarcza w przeciwieństwie do uzależnienia Azji od Chin.

 

Nezavisimaya Gazeta: Erdogan stawia Zachodowi ultimatum

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rzucił ostre oskarżenia przeciwko NATO. Faktycznie uzależnił zniesienie blokady w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do sojuszu wojskowego kierowanego przez USA od zmiany polityki Zachodu wobec Ankary, pisze Nezavisimaya Gazeta. Gazeta zauważyła jednak, że krajowa pozycja Erdogana może nie być najsilniejsza, co może utrudnić negocjacje z Zachodem.

Retoryka Erdogana była bardzo trudna. Oskarżył kilka państw, które wycofały swoje systemy obrony przeciwlotniczej z Turcji i przekazały broń „terrorystom” – czyli Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i jej syryjskim pełnomocnikom – za darmo. Erdogan przedstawił swoją listę zarzutów wobec Europy, a także wspomniał o problemach z uzyskaniem wiz amerykańskich i europejskich przez swoich współobywateli. Zwrócił też uwagę na to, jak „terroryści” mogli łatwo uzyskać azyl w USA i UE, podkreślając jednocześnie niezrozumienie stanowiska Ankary podczas wojny karabaskiej w 2020 roku, a także działania Turcji w Syrii i Libii.

Według gazety turecki prezydent praktycznie postawił ultimatum sojusznikom z NATO, twierdząc, że nie może być ani sankcji wobec jego kraju, ani uprzedzeń w obszarze bezpieczeństwa i obrony. Dopóki nie zostaną podjęte konkretne działania, Turcja nie wycofa swojego weta w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO.

Główny badacz Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych (IMEMO) Viktor Nadein-Raevsky powiedział gazecie, że Erdogan generalnie nie ma tylko jednego celu, kiedy stawia warunki. „Najważniejsze dla niego w tej sprawie jest zademonstrowanie roli Turcji na arenie międzynarodowej. Dla Erdogana niezwykle istotne jest ugruntowanie pozycji swojego kraju jako światowego mocarstwa, którego pozycja jest brana pod uwagę” – powiedział ekspert.

Postawy tureckiego lidera nie można jednak nazwać obecnie stabilną i niewrażliwą na presję, pisze Niezawisimaja Gazieta. Konfrontacja tureckiego prezydenta z Zachodem odbędzie się na trudnym dla Erdogana wewnętrznym tle politycznym, co zwiększa szanse na wycofanie jego weta w sprawie przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO.

 

Nezavisimaya Gazeta: Neutralna Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską

Partia Socjalistów Mołdawii potępiła uwagi brytyjskiego MSZ o możliwości dostaw broni do Mołdawii z krajów NATO. Były mołdawski minister obrony Vitalie Marinuta powiedział Nezavisimaya Gazeta, że ​​UE byłaby również gotowa dostarczyć mołdawskiej armii broń i amunicję w celu odparcia ewentualnego ataku ze strony Rosji. Uważa, że ​​takie ryzyko jest realne i nadszedł czas, aby Mołdawia porzuciła swój neutralny status.

Przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA zadeklarowali gotowość udzielenia pomocy Mołdawii. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss mówiła o tym w wywiadzie dla Telegraph, a później przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA Gregory Meeks powiedział, że Waszyngton jest gotowy dostarczyć broń do Mołdawii.

Partia Socjalistów Mołdawii wydała następnie oświadczenie, w którym wyraziła „głębokie zaniepokojenie oświadczeniem brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss o konieczności dostarczania broni przez państwa NATO do Republiki Mołdawii”. Partia wezwała też władze do wyrzeczenia się wszelkich oświadczeń podważających konstytucyjny status trwałej neutralności Mołdawii.

Marinuta powiedział gazecie, że Kiszyniów ma powody sądzić, że konflikt zbrojny może rozprzestrzenić się z Ukrainy na Mołdawię. Przypomniał, że wysoki rangą rosyjski wojskowy powiedział wcześniej, że drugą fazą operacji specjalnej na Ukrainie będzie korytarz w rejonie Odessy w kierunku Naddniestrza. „Rozumiemy, że Mołdawia była na rosyjskich mapach wojskowych, co oznacza okupację części Mołdawii. Tymczasem zauważył, że jako specjalista ds. bezpieczeństwa uważa, że ​​„Mołdawia musi porzucić neutralność i zacząć przygotowywać się na to, co może się wydarzyć – atak przez Federację Rosyjską.”

 

Wiedomosti: Rosja próbuje zrównoważyć kurs rubla

Władze rosyjskie zdecydowały się złagodzić wymogi dla rosyjskich eksporterów dotyczące obowiązkowej sprzedaży dochodów dewizowych, obniżając próg z 80% do 50%. Decyzja ta została podjęta ze względu na stabilizację kursu rubla i wystarczający poziom płynności walutowej na krajowym rynku – wyjaśniło w komunikacie Ministerstwo Finansów. Rzecznik ministerstwa powiedział Vedomosti, że zmiany wejdą w życie 24 maja.

Kurs rubla uległ gwałtownej dewaluacji pod koniec lutego na tle specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie i zachodnich sankcji wobec Rosji. Jednak później rosyjska waluta zaczęła się stopniowo umacniać. Do końca marca dolar osiągnął już 83,6 rubla, a euro 92,9 rubla. Władze rosyjskie przypisały umocnienie rubla ostrej dysproporcji na rzecz dodatniego bilansu handlowego, a także zawieszeniu reguły budżetowej.

Zmiana progu nie zmieniłaby samego faktu akumulacji waluty, a zmienić go może jedynie zwiększenie importu lub złagodzenie kontroli walutowej – powiedział gazecie dyrektor ds. inwestycji Loko-invest Dmitrij Polewoj.

Obniżenie progu może obniżyć dzienny wolumen obrotu na giełdzie w euro i dolarach o jedną trzecią, co może doprowadzić do osłabienia rubla do ok. 72-78 rubli za dolara w ciągu ok. 1-3 miesięcy, ekspert giełdy m.in. BCS World of Investments – uważa Jewgienij Mironyuk. Jednak w najbliższych dniach rubel może zacząć wyraźnie słabnąć – dodał.

Okres stabilnego umocnienia rubla zakończy się w maju, ocenia Ministerstwo Rozwoju. Według jej wyliczeń trend osłabienia rosyjskiej waluty w stosunku do dolara i euro rozpocznie się w czerwcu. W grudniu dolar mógł osiągnąć już 76,4 rubla, a euro 82,5 rubla.

TASS nie ponosi odpowiedzialności za materiał cytowany w tych recenzjach prasowych

%d bloggers like this: