Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec. / Zdjęcie: Kay Nietfeld/dpa Dostawca: PAP/DPA
Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec. / Zdjęcie: Kay Nietfeld/dpa Dostawca: PAP/DPA

Gazprom nominował niemieckiego ekskanclerza Gerharda Schroedera do rady nadzorczej. Wcześniej Schroeder zrezygnował ze stanowiska szefa rady nadzorczej rosyjskiej spółki Rosnieft, ale teraz ma szansę objąć nowe kierownicze stanowisko i to ważniejsze.

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom nominował Schroedera do rady nadzorczej. Jest na razie sprawą otwartą, czy przyjmie stanowisko. Decyzja jest jednak oficjalna.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

Polityk SPD ma od lat bliskie związki z Rosją i po agresji na Ukrainę był wzywany przez kierownictwo własnej partii do jej opuszczenia.

Kiedy w ubiegłym tygodniu Schroeder zrezygnował ze stanowiska w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft, wydawało się, że przynajmniej oficjalnie wstyd wygrywa.

Jednak polityk w dalszym ciągu pozostaje nie tylko czołowym lobbystą spółek zależnych Gazpromu – Nord Stream i Nord Stream 2, ale i… awansuje.

Schroeder jest wieloletnim przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina. 78-letni były kanclerz RFN jest zgodnie oskarżany przez polityków praktycznie wszystkich partii o zajmowanie wysoko płatnych stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych w czasie, gdy Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na rosyjską gospodarkę, aby w ten sposób pomóc Ukrainie.

Z powodu zaangażowania po stronie Rosji Schroeder utracił pewne przywileje w swoim kraju, które przysługują byłym kanclerzom, m.in. opłacane przez rząd niemiecki reprezentacyjne biuro wraz personelem.

Także Parlament Europejski chce umieścić Schroedera na liście sankcji wobec oligarchów. Pieniądze z Gazpromu z pewnością mu to jednak rekompensują z nawiązką…

Źródło: PAP