Robotyczna dłoń kontrolowana myślami. A to wszystko dzięki sztucznej inteligencji
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon - 24 maja 2022
- Lasery tnące stal nie są w stanie go zniszczyć. Naukowcy stworzyli wyjątkowe lustro diamentowe - 24 maja 2022
- Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską - 24 maja 2022
- Rosja musiała rozpocząć specjalną operację, aby powstrzymać ludobójstwo na Ukrainie — minister obrony - 24 maja 2022
- Ukrainą to się nie skończy - 24 maja 2022
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
Skutki utraty kończyn są nieco mniej bolesne dzięki zaawansowanej protetyce, która umożliwia odwzorowanie niemal pełnej funkcjonalności nóg i rąk. Naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty postanowili pójść w tym zakresie o krok dalej.
Dzięki dokonanym przez nich postępom, szczegółowo opisanym w Journal of Neural Engineering, pacjenci będą w stanie sterować zrobotyzowanymi kończynami za pomocą myśli. Członkowie zespołu wykorzystali w tym celu sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Dzięki nim udało się stworzyć przenośną neuroprotetyczną rękę wyposażoną w implant nerwowy połączony z nerwem obwodowym w ramieniu użytkownika.
W przypadku innych komercyjnych protez, kiedy pacjenci po amputacji chcą poruszyć palcem, nie myślą o tym, że chcą nim poruszyć. Próbują aktywować mięśnie ramienia, ponieważ to właśnie odczytuje system. Z tego powodu takie urządzenia wymagają wiele nauki i praktyki. W przypadku naszej technologii, jako że bezpośrednio interpretujemy sygnał nerwowy, system zna intencje pacjenta. Jeśli chce poruszyć palcem, musi tylko pomyśleć o tym, że chce go poruszyć.
wyjaśnia jeden z autorów badania, Jules Anh Tuan Nguyen
Robotyczna dłoń widoczna na wideo wykorzystuje odmienne rozwiązania od dotychczas używanych
Jeśli chodzi o kluczowe różnice w konstrukcji względem powszechnie stosowanych protez, to warto w tym kontekście wymienić jej zdolność do rozumienia sygnałów nerwowych. Dzięki zintegrowaniu sztucznej inteligencji z opisywanym urządzeniem, naukowcy sprawili, iż implant może funkcjonować w formie dekodera zdolnego do rozumienia elektrycznych sygnałów nerwowych.
W obecnej formie ramię wymaga przewodowego połączenia między skórą a zewnętrznym interfejsem sztucznej inteligencji. Członkowie zespołu odpowiedzialnego za tę innowację mają nadzieję, że w przyszłości implant będzie można zdalnie podłączyć do dowolnego komputera. Dzięki temu beneficjenci takiego rozwiązania byliby w stanie nie tylko wykorzystywać protezy podobnie jak biologiczne kończyny, ale również sterować inteligentnymi urządzeniami takimi jak smartfony za pomocą mózgu.
Robotyczna dłoń kontrolowana myślami. A to wszystko dzięki sztucznej inteligencji
You must log in to post a comment.