EUFOR Bośnia i Hercegowina

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

Siły EUFOR przeprowadzają patrol wojskowy przez cywilne obszary Bośni i Hercegowiny w marcu 2022 r.

Prezydent Chorwacji Zoran Milanovic planuje poinstruować stałego przedstawiciela tego kraju przy NATO, aby zablokował przystąpienie Finlandii i Szwecji do organizacji kierowanej przez USA, powiedział w środę.

Odmowa zgody zwróciłaby uwagę społeczności międzynarodowej na problemy, z którymi borykają się etniczni Chorwaci w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie, powiedział Milanovic dziennikarzom. Zgodnie z obowiązującym prawem wyborczym, chorwaccy przedstawiciele są wybierani głosami bośniackich muzułmanów, znanych jako Bośniacy. Zagrzeb naciska na rewizję tej sytuacji.

„Powiedziałem wcześniej, że Chorwaci w Bośni są dla mnie ważniejsi niż cała granica rosyjsko-fińska” – powiedział Milanović.

Sztokholm i Helsinki formalnie zerwały ze swoją historią neutralności 15 maja i złożyły wniosek o członkostwo w NATO. Jednak przyjęcie nowych krajów do bloku wymaga jednomyślnej zgody wszystkich członków.

Turcja „pokazuje, jak walczyć o interesy narodowe”, powiedział Milanovic, wskazując na sprzeciw Ankary wobec jakiegokolwiek porozumienia o przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO, dopóki nie potępią „terrorystów i ich wspólników” związanych z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) i Rewolucyjnym Frontem Wyzwolenia Ludowego (DHKP / C), wśród innych ustępstw.

„Turcja z pewnością nie ustąpi, zanim nie dostanie tego, czego chce” – powiedział prezydent Chorwacji.

Ostatnie komentarze Milanovicia jeszcze bardziej obciążyły jego i tak już napięte relacje z rządem premiera Andreja Plenkovicia, którego oskarżył o niestawienie się w obronie chorwackich interesów, podał lokalny serwis informacyjny N1.

Chorwacki minister spraw zagranicznych Gordan Grlic-Radman powiedział w środę państwowemu radiu, że stały przedstawiciel Chorwacji w NATO Mario Nobilo został już poproszony o „zatwierdzenie wniosku Finlandii i Szwecji o członkostwo” i „otrzyma pełnomocnictwo do podpisania protokołu, który nastąpi w ciągu najbliższych kilku dni”.

Chorwacki parlament jest „absolutnie pewien”, że ratyfikuje umowę, dodał Grlic-Radman.