Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba odnotował zmianę polityki Niemiec wobec swojego państwa. Stwierdził więc, że Niemcy stały się obecnie liderem Europy pod względem wsparcia wojskowego i politycznego dla Ukrainy. Kułeba nie chciałby jednocześnie skupiać się na negatywnych momentach w ukraińsko-niemieckich relacjach.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

Szef ukraińskiej dyplomacji był gościem niemieckiego nadawcy publicznego ARD. W udzielonym przez siebie wywiadzie stwierdził, że wyraźnie widać pozytywną zmianę w niemieckiej polityce. Dotychczas ukraiński ambasador w Berlinie, Andrij Melnyk, krytykował Niemcy choćby za opieszałość w dostawach broni na Ukrainę.

Zdaniem Kułeby obecnie sytuacja znacząco się zmieniła. Dyplomata uważa wręcz, że Niemcy stały się europejskim liderem w zakresie wysyłki sprzętu wojskowego do jego kraju, a także zaczęły naciskać na szybkie wprowadzenie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji.

Dyplomata podkreślił w rozmowie z ARD, że nie chciałby „przeceniać negatywnych momentów” w relacjach między Kijowem a Berlinem. Obecnie wszelkie zastrzeżenia mają docierać otwarcie za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych.

Wizyta Kułeby w Niemczech ma związek z odbywającym się w Szlezwiku-Holsztynie spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw G7. Poza tym przybył on do naszego zachodniego sąsiada, aby przyspieszyć rozmowy na temat wstąpienia Ukrainy do UE.

Jeszcze kilka tygodni temu władze Ukrainy nie chciały widzieć u siebie polityków z Niemiec. Zarzucały im bowiem dotychczasowe bliskie relacje z Rosją. W ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił jednak do Kijowa niemieckiego prezydenta wraz z kanclerzem.

Na podstawie: stuttgarter-zeitung.de, twitter.com/Amb_Niemiec.