Banki notują rekordowe zyski
Joana100
Ostatnie wpisy Joana100 (zobacz wszystkie)
- Dezinformacja czy paradoksy propagandy - 28 maja 2022
- Drukowana żywność to już rzeczywistość - 28 maja 2022
- Legalizacja marihuany wpłynęła na korzystanie z innych używek - 28 maja 2022
- NWO – prawda mową nienawiści - 28 maja 2022
- Opublikowano oświadczenia majątkowe posłów - 27 maja 2022
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
Narodowy Bank Polski w swoich statystykach wskazuje wprost na rekordowe zyski sektora bankowego w naszym kraju. Ogółem w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zarobiły one o 140 procent więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Było to możliwe zwłaszcza dzięki podwyższaniu stóp procentowych przez bank centralny.
Najnowsze dane NBP odnoszą się do pierwszego kwartału bieżącego roku. W jego trakcie cały sektor bankowy w Polsce odnotował rekordowy zysk na poziomie 6,2 miliarda złotych. W pierwszym kwartale ubiegłego roku było to „jedynie” 2,6 miliarda złotych, stąd też w skali roku odnotowano wzrost o blisko 140 proc.
Media ekonomiczne zwracają uwagę na szybki przyrost zysków banków. Na koniec lutego było to bowiem 4,11 miliarda złotych, z kolei w marcu doszło do tego jeszcze 2,1 miliarda złotych.
Sam poziom przychodów odsetkowych banków zbliżyły się po marcu do 20,5 miliarda, gdy tymczasem przed rokiem w analogicznym okresie było to 11,96 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 70 proc. Mniejsze były z kolei koszty odsetkowe, bo sięgnęły one poziomu 3,7 miliarda złotych.
Bardzo wolno rosną natomiast koszty ponoszone przez banki. W ciągu roku wydatki administracyjne zwiększyły się jedynie o 9,6 proc. i wyniosły tym samym około 11 miliardów złotych. Saldo odpisów kredytowych zmniejszyło się natomiast o 51 proc. i wyniosło 1,6 miliarda, co oznacza coraz lepszą spłacalność zaciąganych kredytów.
Banki mogą cieszyć się rekordowymi zyskami z powodu ciągłego podnoszenia stóp procentowych przez NBP. Decydująca o oprocentowaniu kredytów stawka WIBOR 3M na początku ubiegłego roku wynosiła 0,21 proc., z kolei na koniec marca bieżącego roku było to już 4,8 proc.
Na podstawie: money.pl, businessinsider.com.pl.
You must log in to post a comment.