Sposób na kleszcze.
Joana100
Ostatnie wpisy Joana100 (zobacz wszystkie)
- Chiny chciały wykraść wrażliwe dane o technologiach militarnych Rosji - 21 maja 2022
- WHO zwołuje pilne posiedzenie w sprawie ponad 100 przypadków małpiej ospy w Europie - 21 maja 2022
- Ukraińska agonia – przemilczana wojna (2014) - 20 maja 2022
- Przez którą bramę chcesz przejść? Odpowiedz i poznaj prawdę o sobie - 20 maja 2022
- Rand Paul: USA będą musiały pożyczyć pieniądze od Chin, aby pomóc Ukrainie - 20 maja 2022
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
Uwaga na kleszcze. Można je przynieść nie tylko ze spaceru w lesie, ale również z parku czy nawet domowego ogródka. W tym roku można je spotkać dosłownie wszędzie. Pomocny w odstraszaniu kłopotliwych pasożytów może być kwas mrówkowy. Jak go stosować?
1. Sezon na kleszcze
Coraz wyższe temperatury i odpowiednia wilgotność powietrza to warunki, w których kleszcze czują się najlepiej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kleszcze nie występują tylko w lasach, żyją również na łąkach czy w parkach. Ich ukąszenie może być niebezpieczne, bo mogą być nosicielami wielu wirusów, bakterii i pierwotniaków. Kleszcze mogą przenosić m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę.
Badania potwierdziły, że w Polsce wzrósł odsetek zakażonych kleszczy, a co gorsze jeden osobnik może być jednocześnie nosicielem kilku chorób.
2. Sposób na odstraszenie kleszczy
Eksperci podkreślają, że podstawą ochrony przed kleszczami jest odpowiedni strój. Lepiej zrezygnować z szortów i koszulek odsłaniających ramiona. Na spacer do lasu, czy na łąkę najlepiej założyć ubranie, które pozwoli maksymalnie osłonić ciało.
Najważniejsze elementy garderoby w tym przypadku to skarpetki i długie, niezbyt szerokie spodnie. Dobry rozwiązaniem jest założenie ubrania w jasnych kolorach. W przypadku, kiedy kleszcz będzie chciał nas zaatakować, łatwiej go zauważyć.
3. Kleszcze unikają tego zapachu jak ognia
Naturalnymi wrogami kleszczy są m.in. mrówki i chrząszcze. To cenna wskazówka, o której warto pamiętać podczas spacerów po lesie. Szacuje się, że mrówki zjadają kleszcze bytujące w okolicach 20 metrów wokół kopca. Do tego mrówki wydzielają kwas mrówkowy, który działa na kleszcze odstraszająco, a w wysokim stężeniu jest dla nich śmiertelny. W związku z tym, jeżeli chcemy np. zrobić przerwę podczas spaceru, warto wybierać miejsca w odległości kilku metrów od kopca mrówek. Kleszcze z pewnością będą je omijać szerokim łukiem.
To trik, który można wykorzystać również spryskując się preparatem zawierającym kwas mrówkowy. Można go kupić w aptece jako spirytus mrówczany. Substancję trzeba rozpuścić w wodzie w proporcjach 1:1 i przelać do butelki ze sprayem. Przed spacerem warto spryskać nim dokładnie ubrania. Ważne, żeby nie stosować spirytusu mrówczanego na gołe ciało, bo może wywoływać uczulenie.
You must log in to post a comment.