Papież Franciszek wyraża chęć spotkania się z Putinem w Moskwie, oskarża NATO o „szczekanie u bram Rosji”
Enigma2021
Ostatnie wpisy Enigma2021 (zobacz wszystkie)
- Tajne przymierze: Plan kontroli satanistycznej - 28 maja 2022
- Protokoły mędrców Syjonu - 28 maja 2022
- Plan trzech wojen światowych - 28 maja 2022
- Uniwersytet Stanforda: „Pobieranie krwi i narządów dzieci” może pomóc w osiągnięciu „nieśmiertelności” - 28 maja 2022
- Dr Amesh Adalja z Johns Hopkins: Ospa małpia „nie ma cech biologicznych”, aby spowodować pandemię - 28 maja 2022
Papież Franciszek wyraża chęć spotkania się z Putinem w Moskwie, oskarża NATO o „szczekanie u bram Rosji”
Papież Franciszek i prezydent Rosji Władimir Putin spotkali się w Watykanie w 2015 roku.RadioFreeEurope/RadioLiberty
RZYM ( LifeSiteNews ) — Papież Franciszek wyraził chęć spotkania się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie i obwinił NATO i Zachód za ułatwianie konfliktu między Rosją a Ukrainą.
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
Podczas 3 maja wywiadu dla włoskiej gazety Corriere Della Sera papież Franciszek powiedział, że jest „gotowy na spotkanie” z rosyjskim prezydentem, ale obawia się, że Putin nie jest w stanie lub nie chce się z nim spotkać w tym momencie.
Po raz pierwszy Papież obwinił NATO i @est za częściową odpowiedzialność za trwający konflikt między dwoma narodami Europy Wschodniej.
Aż do wtorkowego wywiadu z Corriere Della Sera papież Franciszek wydawał się winić Rosję, choć pośrednio, za wojnę na Ukrainie. Wielokrotnie potępiał tak zwaną „operację wojskową” Putina.
Na przykład podczas niedzielnego błogosławieństwa 13 marca Papież opisał inwazję jako „niedopuszczalną agresję zbrojną”, chociaż unikał wymieniania z nazwiska Rosji lub Putina, zgodnie z polityką zagraniczną Watykanu.
Teraz, po raz pierwszy od początku wojny, Papież również skrytykował Zachód za jego wkład w trwający konflikt, oskarżając NATO o „szczekanie u bram Rosji”.
Poproszony o skomentowanie motywów Putina, Franciszek powiedział, że „nie ma możliwości stwierdzić, czy jego wściekłość została sprowokowana”, ale że jego działania mogły być „ułatwione przez postawę Zachodu”.
Papież omówił następnie swoje różne wysiłki w celu załagodzenia konfliktu między dwoma narodami, przypominając, że kiedy wybuchła wojna, po raz pierwszy skontaktował się z prezydentem Zełenskim Ukrainy.
„W pierwszym dniu wojny zadzwoniłem do prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego. Ale nie zadzwoniłem do Putina – wspomina Francis.
Zamiast tego ziemska głowa Kościoła złożyła niekonwencjonalną wizytę w ambasadzie rosyjskiej w Rzymie.
„To miał być wyraźny gest dla całego świata”, wyjaśnił Francis.
Papież przypomniał również, że „po około dwudziestu dniach wojny” poprosił watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Pietro Parolina, aby powiedział Kremlowi, że jest „gotowy do podróży do Moskwy”.
„Z pewnością czekałem na jakiś gest otwarcia ze strony przywódcy Kremla” – powiedział Francis, dodając, że Watykan „nie otrzymał żadnej odpowiedzi”, pomimo „naciskania ich w tej sprawie”.
„Obawiam się jednak, że Putin nie może lub nie chce w tej chwili zgodzić się na nasze spotkanie” – ubolewał Francis.
85-letni papież komunikował się także z patriarchą Cyrylem, zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, znanym z obrony prezydenta Putina i operacji wojskowej na Ukrainie.
Francis powiedział, że odbył 40-minutową dyskusję z Cyrylem, podczas której rosyjski patriarcha próbował uzasadnić działania Rosji na Ukrainie.
„Posłuchałem go, a potem odpowiedziałem: ‚Nie rozumiem tego. Bracie, nie jesteśmy duchownymi państwowymi, nie powinniśmy mówić językiem polityki, ale językiem Jezusa’” – powiedział Franciszek.
Papież ostrzegł także Cyryla, by „nie obniżał się, stając się ministrantem Putina”.
Dwaj duchowni mieli spotkać się w czerwcu w Jerozolimie, ale to spotkanie zostało odwołane po tym, jak obaj zgodzili się, że „może to wysłać niejednoznaczny sygnał”.
Oprócz próby dyplomatycznego załagodzenia konfliktu, Franciszek wezwał również do modlitwy o szybkie zakończenie wojny. 25 marca poświęcił zarówno Rosję, jak i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi w specjalnej ceremonii pokutnej w Bazylice św. Piotra.
🤔 Papież Franciszek po raz pierwszy powiedział o konflikcie rosyjsko-ukraińskim z pozycji obywatelskiej i użył mocnego słowa. Zbeształ Sojusz Północnoatlantycki: „szczekanie NATO pod drzwi Rosji” mogłoby sprowokować specjalną operację.
Oznacza to, że Papież rozumie związek przyczynowy. I to jest dobre. W rozmowie z Luciano Fontaną, redaktorem naczelnym gazety „Corriere della Sera”, Papież Franciszek zasugerował, że działania Moskwy były jedynie reakcją na działania NATO.
„Nie wiem, czy ten gniew został sprowokowany. Ale mogło tak być” – powiedział Papież. Franciszek zauważył też, że jest gotów jechać do Moskwy, a potem do Kijowa, ale nie odwrotnie. A bez Moskwy w ogóle nie pojedzie do Kijowa – nie ma takiej potrzeby.
Na Bankowej to stwierdzenie zostało już odebrane boleśnie, jednak to, czy ta podróż się odbędzie, jest kwestią otwartą.
You must log in to post a comment.