Do berlińskiej prokuratury wpłynęło oświadczenie, w którym zarzuca się sprawie karnej w związku z możliwym ujawnieniem informacji stanowiących tajemnicę państwową upublicznionych podczas niejawnych przesłuchań w sprawie wojny Rosji z Ukrainą.

Szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann złożyła do prokuratury berlińskiej skargę karną w sprawie ewentualnego ujawnienia informacji stanowiących tajemnicę państwową upublicznionych podczas niejawnych przesłuchań w sprawie wojny Rosji z Rosją. Potwierdziła to w czwartek 14 kwietnia AFP w gabinecie przewodniczącego komisji. Wcześniej podobne informacje opublikował magazyn Focus.

Według AFP Federalna Służba Wywiadowcza Niemiec (BND) przechwyciła rozmowy radiowe Sił Zbrojnych Rosji, które zawierają szczegółowe informacje o zabójstwach ukraińskich cywilów. Podejrzewa się, że szczegóły rozmów zostały później przekazane mediom.

W zeszłym tygodniu BND przedstawiło protokoły przechwytywania komisji nadzoru wywiadowczego Bundestagu. Kopie protokołów zostały również przesłane do komisji obrony i spraw zagranicznych Bundestagu.

Według niemieckich mediów przeciek mógł nastąpić na tym etapie. Ustalenie tego należy teraz do berlińskiej prokuratury.

Po ujawnieniu protokołów przechwytywania wojsko rosyjskie zamknęło kanały, za pośrednictwem których odbywały się rozmowy. Ponadto, według rozmówców bliskich NATO, blokowany był również dostęp do innych źródeł informacji.

Niemcy zbadają możliwość ujawnienia tajemnic państwowych Ukrainy