Zakłócenia wojenne na Ukrainie powodują, że ceny żywności są najwyższe w historii
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon - 24 maja 2022
- Lasery tnące stal nie są w stanie go zniszczyć. Naukowcy stworzyli wyjątkowe lustro diamentowe - 24 maja 2022
- Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską - 24 maja 2022
- Rosja musiała rozpocząć specjalną operację, aby powstrzymać ludobójstwo na Ukrainie — minister obrony - 24 maja 2022
- Ukrainą to się nie skończy - 24 maja 2022
Ceny pszenicy, oleju roślinnego, kukurydzy, zbóż poszybowały w górę, grożąc niedoborami żywności i kryzysem głodowym.
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........

Światowe ceny żywności osiągnęły rekordowy poziom w marcu po inwazji Rosji na Ukrainę, która jest potęgą rolniczą, podała w piątek agencja ONZ, zwiększając obawy o ryzyko głodu na świecie.
Zakłócenia w eksporcie wynikające z inwazji 24 lutego i międzynarodowych sankcji wobec Rosji wywołały obawy przed globalnym kryzysem głodowym , zwłaszcza na Bliskim Wschodzie iw Afryce, gdzie efekty domina już się rozgrywają.
Rosja i Ukraina, których rozległe regiony uprawy zbóż są jednymi z głównych spichlerzy na świecie, mają ogromny udział w światowym eksporcie kilku głównych towarów, w tym pszenicy, oleju roślinnego i kukurydzy, których ceny osiągnęły najwyższy poziom w historii w zeszłym miesiącu.
Ukraińskie porty zostały zablokowane przez rosyjską blokadę i istnieją obawy co do tegorocznych zbiorów, ponieważ wojna trwa w okresie siewu.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podała, że jej Indeks Cen Żywności, który śledzi miesięczne zmiany międzynarodowych cen koszyka towarów, wyniósł w zeszłym miesiącu średnio 159,3 punktu, co oznacza wzrost o 12,6 procent w porównaniu z lutym. W obecnej sytuacji indeks lutowy był najwyższym poziomem od momentu powstania w 1990 roku.
FAO powiedziało, że wojna na Ukrainie była w dużej mierze odpowiedzialna za 17,1 procentowy wzrost cen zbóż, w tym pszenicy i innych, takich jak owies, jęczmień i kukurydza. Łącznie Rosja i Ukraina odpowiadają za odpowiednio około 30 procent i 20 procent światowego eksportu pszenicy i kukurydzy.

Chociaż jest to przewidywalne, biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost w lutym, „To jest naprawdę niezwykłe”, powiedział Josef Schmidhuber, zastępca dyrektora pionu rynków i handlu FAO. „Oczywiście te bardzo wysokie ceny żywności wymagają pilnych działań”.
Największy wzrost cen dotyczył olejów roślinnych: wskaźnik cen wzrósł o 23,2 procent, napędzany wyższymi notowaniami oleju słonecznikowego używanego do gotowania. Ukraina jest czołowym światowym eksporterem oleju słonecznikowego, a Rosja zajmuje drugie miejsce.
Ceny cukru i produktów mlecznych „również znacznie wzrosły”, powiedział FAO.
„Istnieją oczywiście ogromne zakłócenia w dostawach, a te ogromne zakłócenia w dostawach z regionu Morza Czarnego napędzają ceny oleju roślinnego” – powiedział Schmidhuber dziennikarzom w Genewie.
Powiedział, że nie jest w stanie obliczyć, ile winna była wojna za rekordowe ceny żywności, zauważając, że złe warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych i Chinach również były obwiniane o obawy związane z uprawami. Powiedział jednak, że dużą rolę odgrywają „czynniki logistyczne”.
„W zasadzie nie ma eksportu przez Morze Czarne, a eksport przez kraje bałtyckie praktycznie również dobiega końca” – powiedział.
Gwałtownie rosnące ceny żywności i zakłócenia w dostawach z Rosji i Ukrainy zagrażają niedoborom żywności w krajach Bliskiego Wschodu, Afryki i części Azji, gdzie wielu ludzi i tak nie dostawało wystarczającej ilości jedzenia .
Kraje te polegają na przystępnych dostawach pszenicy i innych zbóż z regionu Morza Czarnego, aby wyżywić miliony ludzi, którzy utrzymują się z dotowanego chleba i okazyjnego makaronu, a teraz stoją w obliczu możliwości dalszej niestabilności politycznej.
Inni wielcy producenci zbóż, tacy jak USA, Kanada, Francja, Australia i Argentyna, są uważnie obserwowani, aby sprawdzić, czy mogą szybko zwiększyć produkcję, aby wypełnić luki, ale rolnicy napotykają problemy, takie jak rosnące koszty paliwa i nawozów, zaostrzone przez wojnę, susze i zakłócenia łańcucha dostaw.
W regionie Sahelu w Afryce Środkowej i Zachodniej zakłócenia spowodowane wojną przyczyniły się do i tak już niepewnej sytuacji żywnościowej spowodowanej przez COVID-19, konflikty, złą pogodę i inne problemy strukturalne, powiedział Sib Ollo, starszy badacz w Światowym Programie Żywnościowym ds. Afryka Zachodnia i Środkowa w Dakarze w Senegalu.
„Następuje gwałtowne pogorszenie bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego w regionie” – powiedział dziennikarzom, mówiąc, że sześć milionów dzieci jest niedożywionych, a prawie 16 milionów ludzi na obszarach miejskich jest zagrożonych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.
Powiedział, że rolnicy szczególnie martwią się, że nie będą mieli dostępu do nawozów produkowanych w regionie Morza Czarnego. Rosja jest wiodącym światowym eksporterem.
„Koszty nawozów wzrosły o prawie 30 proc. w wielu miejscach tego regionu z powodu zakłóceń w dostawach, które wywołał kryzys na Ukrainie” – powiedział.
Powiedział, że Światowy Program Żywnościowy zaapelował o 777 milionów dolarów, aby zaspokoić potrzeby 22 milionów ludzi w regionie Sahelu i Nigerii w ciągu sześciu miesięcy.
W celu zaspokojenia potrzeb krajów importujących żywność FAO opracowała propozycję mechanizmu łagodzenia kosztów importu dla krajów najbiedniejszych, powiedział Schmidhuber. Propozycja wzywa kwalifikujące się kraje do zobowiązania się do dodatkowych inwestycji we własną produktywność rolną w celu uzyskania kredytów importowych, aby złagodzić cios.
You must log in to post a comment.