Na Ukrainie w stanie wojennym zlikwidowano zapłatę podatku od nieruchomości. Ponadto norma ta dotyczy podatku zarówno za 2022, jak i 2021 r. (zapłaconego przed 1 lipca 2022 r.). Tym samym Ukraińcy zostali zwolnieni z płacenia za mieszkania, które mogły już zostać zniszczone podczas działań wojennych.
W swoim felietonie mówił o tym Taras Ryabchenko, ekspert z ośrodka analitycznego Instytutu Idei Legislacyjnych . Zmiany przewiduje zatwierdzony przez posłów projekt ustawy nr 7190 .
Normy prawa dotyczą nie tylko nieruchomości mieszkalnych, ale także lokali komercyjnych i innych. „Pomimo tego, że w 2021 roku wojna toczyła się wyłącznie na wschodzie Ukrainy, zrozumienie, że w strefie wojennej znajdują się nieruchomości, które zostały po prostu zniszczone, niezapłacenie podatku za ten rok jest krokiem we wspieraniu obywateli, aby nie zapłacić za to, co już mogło zostać zniszczone” – powiedział Ryabchenko.
Riabczenko wyjaśnił, że ulgi podatkowe w oczywisty sposób zmniejszą wpływy do budżetu państwa. Jednocześnie taki krok, wraz ze zniesieniem podatku środowiskowego do 2022 r., stymuluje powrót firm do pracy. A to oznacza, że ekonomiczny wzrośnie, a niektóre budżetowe w końcu zostaną zrekompensowane innymi podatkami.
Jednocześnie ekspert opowiada się za przedłużeniem takich zachęt na okres i po zniesieniu stanu wojennego. „Być może w nowym formacie i inaczej, ale zachęty muszą działać” – powiedział.
Ukraińcy otrzymują odszkodowania za mienie, które zostało zniszczone lub zniszczone podczas działań wojennych . Warunki odszkodowania nie są jeszcze znane, ale już można ubiegać się o odszkodowanie. Odbywa się to albo online w aplikacji Diya, albo offline w Centrach Świadczenia Usług Administracyjnych (TSNAP).
Według Gabinetu Ministrów już 6,8 tys. budynków na Ukrainie zostało zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku wojny. Na przykład w Mariupolu zniszczono 90% budynków, w Irpen – około 50%, w Charkowie ponad 1000 budynków zostało uszkodzonych. Wśród nich jest wiele budynków zasobu mieszkaniowego.
Ukraińcom pozwolono nie płacić podatku mieszkaniowego przez 2 lata
You must log in to post a comment.