Przegląd prasy: Przejmowanie rosyjskich aktywów w celu zaszkodzenia dolarowi i dlaczego PACE ingeruje w Mołdawii
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon - 24 maja 2022
- Lasery tnące stal nie są w stanie go zniszczyć. Naukowcy stworzyli wyjątkowe lustro diamentowe - 24 maja 2022
- Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską - 24 maja 2022
- Rosja musiała rozpocząć specjalną operację, aby powstrzymać ludobójstwo na Ukrainie — minister obrony - 24 maja 2022
- Ukrainą to się nie skończy - 24 maja 2022
Izwiestia: Moskwa, Kijów kontynuują rozmowy o neutralnym statusie Ukrainy
Moskwa i Kijów dążą do kompromisowego porozumienia, powiedzieli 16 marca przedstawiciele stron. Priorytety Moskwy to demilitaryzacja Ukrainy, neutralny status i brak zagrożeń dla Rosji, podczas gdy Kijów domaga się zawieszenia broni, wycofania wojsk rosyjskich i gwarancji bezpieczeństwa, Pisze Izwiestia.
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
Strony nie ukrywają, że proces negocjacji nie przebiega sprawnie. Do niedawna to Ukraina wygłaszała publiczne uwagi na temat przebiegu rozmów, ale teraz również Rosja zaczęła przekazywać nowe informacje, koncentrując się na neutralności Ukrainy. Według ekspertów, jeśli chodzi o status neutralny, każdy kraj ma swoje cechy.
„Neutralność Austrii i Finlandii jest wynikiem II wojny światowej. Neutralny status Szwajcarii to wielowiekowa tradycja wynikająca z położenia geograficznego kraju oraz różnorodności jego ludności i kultury. Neutralność Szwecji jest jej świadomym wyborem dokonanym w po próbach zbudowania bałtyckiego imperium, które doprowadziły do całkowitego wyczerpania zasobów” – wyjaśnił redaktor naczelny portalu analitycznego RuBaltic.ru Alexander Nosovich.
„Neutralność to nie tylko słowo, to część historii kraju. W Austrii szwajcarska alternatywa została faktycznie zaproponowana w połowie lat pięćdziesiątych. Obejmuje ona odmowę przyłączenia się do bloków wojskowych, przyjmowania obcych wojsk i brania udziału w konfliktach” – powiedział szef Wydziału Studiów Społecznych i Politycznych Instytutu Europy Rosyjskiej Akademii Nauk, wskazał Vladimir Schweitzer. „Austria dobrowolnie zaakceptowała neutralność, choć miała w tej sprawie wiele kontaktów także ze Związkiem Radzieckim. Jednocześnie nie zrezygnowała z udziału w innych blokach, a mianowicie w Unii Europejskiej. UE w 1995 roku wprowadziła do konstytucji zapis mówiący, że Wiedeń nie będzie stronił od działań UE (w tym sankcji)” – zauważył ekspert.
Media: Kazachstan dąży do zmiany swojego modelu politycznego
Kazachstan planuje przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę reform, zwłaszcza zmiany formy rządu, powiedział w telewizyjnym wystąpieniu do narodu prezydent Kassym-Jomart Tokajew. Zaproponował kompleksowy program modernizacji, który obejmie przejście od władzy superprezydenckiej do republiki prezydenckiej z silnym parlamentem, pisze Wiedomosti .
Reformy są spóźnione, co jasno pokazał styczniowy kryzys – zwróciła uwagę dyrektor Centrum Informacyjno-Analitycznego Badań Procesów Społeczno-Politycznych w Przestrzeni Poradzieckiej Daria Czyżowa. Reforma systemu partyjnego jest konieczna, ponieważ w dziedzinie polityki partyjnej od dłuższego czasu nie widać żadnej poprawy, podczas gdy nowe partie są prawie niemożliwe, aby przekroczyć obecny pięcioprocentowy próg, biorąc pod uwagę niewielką populację kraju.
Choć zapowiadane plany mogą częściowo zdemokratyzować ustrój Kazachstanu, proponowany pakiet uprawnień nie zmieni radykalnie układu sił rządowych, starszy pracownik naukowy w Centrum Studiów Postsowieckich przy Instytucie Świata Rosyjskiej Akademii Nauk Gospodarka i stosunki międzynarodowe – podkreślił Stanislav Pritchin. Według niego jest mało prawdopodobne, aby parlament znacznie się wzmocnił, a pozycja prezydenta raczej nie osłabnie. Zdaniem Pritchina nadchodzące zmiany polityczne nie mają nic wspólnego z obecnym kryzysem ukraińskim czy stosunkami Kazachstanu z Rosją. Jest to próba rozwiązania problemów, które doprowadziły do styczniowego kryzysu i zapobieżenia ponownemu pojawieniu się takich incydentów w przyszłości – zauważył analityk.
Kazachsko-niemiecki profesor uniwersytetu Rustam Burnashev powiedział Nezavisimaya Gazeta , że niezwykle trudno jest ustalić, na ile inicjatywy Tokajewa są zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa. – Społeczeństwo jest mocno rozdrobnione, a różne grupy ludności często mają zupełnie inne oczekiwania. Ponadto propozycje Tokajewa zostały opracowane w krótkim czasie i wydaje się, że nie przeprowadzono żadnych sondaży – podkreślił ekspert.
Nezavisimaya Gazeta: Przejęcie rosyjskich aktywów może zmniejszyć globalną rolę dolara
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska popadły w niewypłacalność po odmowie wypełnienia zobowiązań wobec Moskwy. Rosyjskie Ministerstwo Finansów z góry wysłało wszystkie niezbędne płatności do zachodnich banków, ostrzegając, że jeśli te płatności nie zostaną zrealizowane z powodu sankcji, Rosja zapłaci w rublach. Zamrożenie aktywów Rosji o wartości setek miliardów dolarów przyczyni się do zmniejszenia roli dolara amerykańskiego w płatnościach międzynarodowych i rezerwach, twierdzą eksperci w wywiadzie dla Nezavisimaya Gazeta.
Według doniesień medialnych Arabia Saudyjska zintensyfikowała starania o rozważenie możliwości wykorzystania juana zamiast dolara do opłacenia części eksportu ropy do Chin. Indie z kolei zastanawiają się nad uczynieniem z juana waluty bazowej do stworzenia mechanizmu rozliczeń w walutach narodowych.
„Te surowe sankcje mogą posłużyć jako katalizator do ponownego rozważenia stosunku krajów do dolara jako podstawowej waluty rozliczeniowej i oszczędnościowej” – powiedział dyrektor ds. badań analitycznych w Univer Capital Dmitrij Aleksandrow. „Na razie nie widać żadnych konkretnych trendów, dopiero po kilku miesiącach staną się one jasne. Decydujące będą działania Stanów Zjednoczonych, m.in. związane z rezerwami Banku Centralnego Rosji, koncesjami na rzecz Arabii Saudyjskiej i tempem, w jakim uzgodniono międzypaństwowe procedury harmonizacji systemów płatności i organizacji płatności, ubezpieczeń i usług logistycznych – dodał.
„Z powodu ostatnich wydarzeń nie są obecnie dostępne żadne dane w czasie rzeczywistym na temat zmian w udziale walut wykorzystywanych do rozliczeń międzynarodowych. Radykalne zmiany prawdopodobnie nie nastąpią szybko, szczególnie dlatego, że gdy globalna niestabilność gospodarcza zaczyna rosnąć, międzynarodowi inwestorzy zwykle wolą trzymaj się bardziej konserwatywnych strategii, porzucając ryzykowne wzorce” – powiedział Dmitrij Plechanow, analityk z Instytutu Złożonych Studiów Strategicznych.
Nezavisimaya Gazeta: PACE miesza się w sprawy mołdawsko-naddniestrzańskie
Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) o „okupacji” przez Rosję części Mołdawii, Naddniestrza, została zainicjowana przez rumuńskich prawodawców, natomiast delegacja Mołdawii nie brała udziału w opracowaniu dokumentu. Lider Socjaldemokratycznej Partii Mołdawii Victor Selin powiedział Nezavisimaya Gazeta, że ruch w sprawie ogłoszenia Naddniestrza „terytorium okupowanym” miał na celu odmrożenie konfliktu naddniestrzańskiego poprzez wciągnięcie Mołdawii do działań militarnych przeciwko Rosji.
„Ani naród mołdawski, ani parlamentarzyści nie zwrócili się do Rady Europy o poruszenie kwestii Naddniestrza, dyskusję zainicjowały niektóre kraje UE. Mołdawia nie potrzebowała decyzji o uznaniu Naddniestrza za terytorium okupowane, to prowokacja” – podkreślił Selin. „Celem jest oskarżenie Rosji o podział terytorium Mołdawii, zaostrzenie sankcji wobec Rosji lub wypowiedzenie jej wojny. Istnieje jednak porozumienie między Rosją a Mołdawią, które mówi, że Moskwa uznaje Naddniestrze jako część Mołdawii i występuje jako gwarant, – dodał polityk.
„Zachód jest zirytowany faktem, że Rosja nie ma planów wypowiedzenia umowy (podobnie jak Mołdawia) i nadal pełni rolę rozjemcy w regionie. Ci, którzy proponowali ogłoszenie Mołdawii krajem „okupowanym”, w rzeczywistości dążą do odmrozić konflikt naddniestrzański, ingerując w sprawy wewnętrzne Mołdawii bez jej zgody” – zaznaczył Selin.
„Tylko skuteczne siły pokojowe rzeczywiście zainteresowane ochroną swoich rodzin i przyjaciół są w stanie zablokować wszelkie próby podsycenia konfliktu. Siły pokojowe z Naddniestrza i Mołdawii, których dzieci, rodzice, żony i przyjaciele mieszkają w regionie, są tam rozmieszczone wraz z wojskami rosyjskimi ” – zauważył analityk polityczny z Naddniestrza Andrey Safonov. „Nie będzie konfliktu, jeśli obie strony będą miały swobodę wyboru własnej ścieżki rozwoju i powstrzymają się od narzucania sobie nawzajem swoich poglądów” – dodał ekspert.
Izwiestia: Rosjanie mogą uzyskać bezpłatny dostęp do zagranicznych filmów, muzyki i gier
Inicjatywę zapewnienia Rosjanom swobodnego dostępu do zagranicznych filmów, muzyki i gier komputerowych skierowano do premiera Michaiła Miszustina. Pomysł należy do szefa organizacji Public Consumer Initiative, Olega Pavlova. Wskazuje na dużą liczbę skarg od obywateli rosyjskich, którzy wykupili abonamenty w różnych zagranicznych serwisach, które zawiesiły działalność w Rosji, nie zwracając użytkownikom pieniędzy. Eksperci uważają ten ruch za logiczny, ale ostrzegają, że zmieni on również sytuację z rosyjskimi prawami autorskimi, pisze Izwiestia.
Wiceszef parlamentarnej frakcji Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdą Valery Gartung uważa, że jest za wcześnie, aby odmówić ochrony zagranicznych praw autorskich. „Wszystkie opcje trzeba rozważyć. Moim zdaniem to z pewnością niesprawiedliwe, gdy Rosjanie są pozbawieni dostępu do dzieł artystycznych, mimo że za to zapłacili. Nie spieszyłbym się jednak z paleniem mostów” – powiedział gazecie.
„Inicjatywa ma pozytywne i negatywne aspekty. Chodzi o opracowanie nowych reguł gry, które faktycznie wykraczają poza międzynarodowe prawo autorskie. Myślę, że może to również mieć negatywny wpływ na rosyjski rynek praw autorskich, ponieważ istnieje cienka granica między zagranicznymi a prawami autorskimi. Rosyjskie prawa autorskie” – zwrócił uwagę ekspert Instytutu Filmowego Wyższej Szkoły Ekonomicznej Oleg Iwanow.
Ekspert od prawa autorskiego Igor Murzin nie oczekuje od rządu oficjalnego poparcia inicjatywy. „Mikahil Miszustin prawdopodobnie chciałby udzielić pomocy rosyjskim użytkownikom, ale nie sądzę, aby rząd podjął decyzję o zaprzestaniu poszanowania praw autorskich zagranicznych firm, ponieważ może to prowadzić do międzynarodowych procesów sądowych przeciwko tym, którzy nadają te treści” – wyjaśnił prawnik. .
TASS nie ponosi odpowiedzialności za materiał cytowany w tych recenzjach prasowych
You must log in to post a comment.