„Tata na pomysł odkurzania nie wpadł przez 30 lat. Po czym wjechał odkurzaczem w dziewięć tysięcy puzzli”
Joana100
Ostatnie wpisy Joana100 (zobacz wszystkie)
- Miedwiediew: w razie przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO na granicy zostanie rozmieszczona broń jądrowa - 28 czerwca 2022
- Rząd zapewni mieszkania Ukraińcom, żeby przenieśli się na prowincję - 28 czerwca 2022
- Polska małpuje III Rzeszę - 28 czerwca 2022
- Fundacja Gatesa wyda 1,4 miliarda dolarów na zwiększenie kontroli populacji na całym świecie - 28 czerwca 2022
- Niezależni weryfikatorzy żądają, by YouTube cenzurował konkurentów, bo nikt nie ogląda ich treści - 28 czerwca 2022
30 marca 2020 roku, trzeci tydzień pierwszej fali pandemii. Magda pisze na Facebooku w tonie quasi-biblijnym: „A kiedy przyjdzie dzień dwudziesty ich odosobnienia, desperacja mierzona będzie w liczbie puzzlowych kawałków. Miałam układać dopiero na emeryturze, ale od czego mamy pandemię?”.
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........

Po 20 dniach przymusowej izolacji desperacja Magdy liczy dziewięć tysięcy kawałków precyzyjnie pociętej reprodukcji „Ogrodu rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha. Magda żartuje, że na ułożenie tych puzzli daje sobie 30 lat. Gdy rozłoży je wszystkie na kwiecistym dywanie z lat 70. i zobaczy, ile zajmują miejsca, dopisze: „Pora wyburzyć ścianę”.
Przez blisko pół roku dziesiątki facebookowych znajomych śledzą jej zmagania z Boschem.
O mój Boschu!
3 kwietnia 2020: „Te dwa marne pojedyncze puzzle w środku gigaramy to twarze Adama i Ewy. Na pewno będą w tym miejscu, gdy za trzy lata obuduję je pozostałymi kawałkami”. Trzy tygodnie później Magda znajduje „najważniejszy puzzel ze wszystkich: siusiak Adama”.
Walczy z „Ogrodem” codziennie. Po ponad miesiącu ułożona jest jedna trzecia obrazka: „Tak wygląda nadzieja. Niech ta pandemia się nie kończy!” – pisze na Facebooku.
28 maja, katastrofa: tata Magdy wjechał w puzzle odkurzaczem. „To było moje pierwsze wyjście z domu od marca. A ojciec na pomysł odkurzania nie wpadł przez 30 lat”.
Mijają wiosna i lato. Wtem: „Od dzisiaj 17 września będzie już nie tylko rocznicą napaści wojsk radzieckich na Polskę. Po 155 dniach – odliczyłam 17 dni poza domem – ułożyłam dokładnie 8 tysięcy 999 puzzli”. Znajomi wiwatują. Ale też ziszcza się najgorszy scenariusz każdego puzzlomaniaka: brakuje jednego kawałka. Magda pisze do producenta, który przewidział taką sytuację i dośle brakujący element. Ale nim koperta z jednym puzzlem dotrze z Hiszpanii do Warszawy, sytuację uratuje… odkurzacz. Przy kolejnym odkurzaniu ostatni kawałek spod łóżka zatrzyma się dokładnie na jego końcówce.
„Ogród” jest gotowy, mierzy 2,14 na 1,18 m. Można się na nim nawet położyć. I co teraz? Magda myśli, żeby go oprawić i powiesić na ścianie.
Po roku przyznaje, że powiesić się nie dało. Za ciężkie. Puzzle leżą pod dywanem, w dwóch częściach, bo za duże. – Gdyby nie pandemia, nic z tego by się nie wydarzyło. Te puzzle parę lat leżały w szafie – mówi mi.
„Nowa zagadka zagraża zdrowiu psychicznemu miasta”
Za twórcę pierwszych puzzli w historii uchodzi brytyjski kartograf i rytownik John Spilsbury. Około 1760 roku wyrzeźbił na kawałku drewna mapę Europy i ręcznie porozcinał ją wzdłuż granic ówczesnych państw. Miała być pomocą dydaktyczną dla dzieci uczących się geografii i jako taka trafiła między innymi do domu króla Jerzego III (inna wersja historii mówi, że kartograf podarował puzzle nie królowi, lecz dzieciom z miejscowej szkoły).
Spilsbury uznał, że rozcięte mapy to dobry pomysł na biznes. Przygotował osiem wersji: od Walii i Szkocji po Afrykę. Drewniane układanki pakowane w kosztowne skrzyneczki z mahoniu lub cedru sprzedawał ludziom zamożnym i wpływowym. Inni podchwycili pomysł, a puzzle oprócz map zaczęły przedstawiać też między innymi opowieści biblijne.
Bardzo długo na puzzle stać było jedynie bogaczy.
To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości, kliknij w przycisk Kup teraz.
Formularz zamówienia
Nazwa | Przelew |
---|---|
Dostęp do treści | 30.50 zł |
You must log in to post a comment.