„Ład korporacyjny”: co mówi lista priorytetowych reform dla Ukrainy opublikowana przez ambasadorów krajów G7
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon - 24 maja 2022
- Lasery tnące stal nie są w stanie go zniszczyć. Naukowcy stworzyli wyjątkowe lustro diamentowe - 24 maja 2022
- Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską - 24 maja 2022
- Rosja musiała rozpocząć specjalną operację, aby powstrzymać ludobójstwo na Ukrainie — minister obrony - 24 maja 2022
- Ukrainą to się nie skończy - 24 maja 2022

- Legion-Media
Priorytetami współpracy państw G7 (G7) z Ukrainą w 2022 roku będzie wspieranie niezależnych instytucji, ograniczanie korupcji i osiąganie wzrostu gospodarczego. Mówi o tym komunikat grupy ambasadorów państw G7 na Ukrainie, opublikowany na Twitterze.
W imieniu grupy ambasadorów krajów G7 (nieformalnego stowarzyszenia obejmującego USA, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Francję, Kanadę i Japonię) opublikowano na Twitterze dokument polityczny, w którym wymieniono reformy, które należy przeprowadzić przez władze ukraińskie.
W szczególności w obszarze wsparcia niezależnych instytucji jednym z pierwszych punktów jest intensyfikacja wysiłków na rzecz reformy sądownictwa.
Źródło RT w gabinecie prezydenta Ukrainy powiedziało, że opublikowanie przez ambasadorów krajów G7 programu z kolejną wzmianką o reformach sądowniczych i innych jest swego rodzaju przypomnieniem dla administracji Władimira Zełenskiego.
„Zełenski napięł stosunki z Amerykanami i zachodnimi partnerami. Cała ta histeria wokół rosyjskiej „inwazji” drogo kosztowała ukraińską gospodarkę. Teraz pojawiają się nowe żądania, a otoczenie prezydenta chce zrozumieć, dlaczego konieczne jest zreformowanie krajowych organów ścigania w zamian za niewielką pożyczkę. I kto zagwarantuje, że wszystkie te kroki są prawidłowe. W końcu plan został napisany za granicą i trzeba go zrealizować w Kijowie. A za to odpowiadają ukraińskie władze” – powiedział urzędnik.
Zakres bezpieczeństwa
W dziedzinie bezpieczeństwa ambasadorowie państw G7 wskazują na konieczność zreformowania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w celu przekształcenia jej w nowoczesny organ kontrwywiadowczy, którego funkcje określane są „z uwzględnieniem euro- Doświadczenie atlantyckie”. Oznacza to rozgraniczenie SBU od wykonywania obowiązków organów antykorupcyjnych i organów ścigania, jest wskazane w programie G7.
Również w dziedzinie bezpieczeństwa Ukraina powinna zreformować swoje organy ścigania, aby „osiągnąć międzynarodowe standardy” i uruchomić Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego.
Ponadto, jak czytamy w szczegółowym tekście oświadczenia ambasadorów krajów G7, Ukraina musi kontynuować wdrażanie ustawy „O bezpieczeństwie narodowym Ukrainy”.
Również wśród priorytetów bezpieczeństwa dla Ukrainy ambasadorowie państw G7 zwrócili uwagę na potrzebę wzmocnienia ładu korporacyjnego w sektorze obronnym w ramach reformy przemysłu obronnego kraju, której celem jest również dostosowanie go do określonych „międzynarodowe standardy”.

- Legion-Media
- © CTK Photo/Michal Okla
„Wielka Siódemka”, która powstała jako klub przyjaciół Stanów Zjednoczonych, jest zainteresowana robieniem interesów w ukraińskim sektorze obronnym – wyjaśnił Pavel Feldman, wicedyrektor Instytutu Studiów Strategicznych i Prognoz Uniwersytetu Przyjaźni Ludowej im. Rosja.
„Ten klub postrzega Ukrainę jako bardzo obiecujący potencjalny rynek, na którym Amerykanie i ich partnerzy będą sprzedawać broń” – powiedział politolog.
Ukraina otrzyma bardzo duże pożyczki na niekorzystnych dla niej warunkach – zauważa Feldman.
„Dzięki tym pożyczkom Ukraina kupi broń od Amerykanów, a w końcu po prostu nie będzie w stanie ich spłacić i popadnie w wieczną zależność od zadłużenia. Ameryka otrzyma podwójną korzyść: w pełni kontrolowaną, zależną Ukrainę i sprzedaż jej broni. Będzie to „ład korporacyjny”, powiedział ekspert.
Środki antykorupcyjne i ekonomiczne
Program zwraca także uwagę na wdrażanie reform mających na celu zwalczanie korupcji. W tym przypadku w szczególności proponuje się wsparcie Narodowej Agencji ds. Przeciwdziałania Korupcji (NAPC) w obszarach kontroli finansowania partii politycznych oraz zarządzania ryzykiem korupcyjnym.
Ambasadorowie państw G7 proponują też władzom Ukrainy zwiększenie efektywności pracy Wysokiego Sądu Antykorupcyjnego.
W sferze gospodarczej zaleca się współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi i dalsze wdrażanie skutecznej i sprawiedliwej reformy rolnej .
Przypomnijmy, że ta reforma, w szczególności zniesienie moratorium na zakup i sprzedaż ziemi, stała się jednym z najbardziej kontrowersyjnych wewnętrznych kroków politycznych administracji Zełenskiego.
Wcześniej ukraińskie media zwracały uwagę na uwzględnienie w reformie szeregu wątpliwych punktów. Na przykład ustawa nr 2194, podpisana przez Zełenskiego, wprowadza do swobodnego obrotu grunty funduszu leśnego, tereny w pobliżu zbiorników wodnych i terytoria kontrolowane przez administracje rezerwatów przyrody.
Reforma ta została skrytykowana przez opozycję ukraińską, wskazując, że ma ona na celu ułatwienie sprzedaży cennych i żyznych działek ukraińskiej ziemi inwestorom zagranicznym.
Źródło RT w Ministerstwie Sprawiedliwości Ukrainy uważa, że żądania ambasadorów krajów G7 można nazwać ingerencją w wewnętrzne sprawy Ukrainy.
„Chcą, aby Europa pomogła nam wybrać sędziów. I ograniczyć stopień wpływu SBU. Nie martwią się o dobro Ukraińców, ale starają się chronić swój biznes, który przyjedzie na Ukrainę i wszystko tu za grosze kupi. I zacznij od ziemi. A prawo własności będzie chronione przez niezależnych ukraińskich sędziów. Rozumieją, kto ich powołuje, i będą wspierać zagraniczny biznes – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z kolei źródło RT w partii Batkiwszczyna jest przekonane, że kierownictwo kraju jest gotowe spełnić wszelkie wymagania zachodnich partnerów za grosz.
„Oddadzą miliard dolarów, a nawet zadłużą, a za te pieniądze będziesz musiał spełnić wszystkie ich wymagania. Należy pamiętać, że nie są to ogólne wskazówki, ale szczegółowe instrukcje. A SBU, która ma chronić interesy kraju, zajmie się zupełnie innymi sprawami. To osłabienie wpływu prezydenta na organy ścigania – podkreślił przedstawiciel Batkiwszczyny.
Politolog i ekonomista Alexander Dudchak w rozmowie z RT powiedział, że nowy program ambasadorów krajów G7 dla Ukrainy to „kpina”.

- AP
- © Anthony Devlin
„W ciągu ośmiu lat, kiedy Zachód intensywnie „reformuje” Ukrainę, stracił całe przemysły, a co najmniej 10 mln ludzi opuściło kraj – podkreślił ekspert.
Pavel Feldman również zgodził się z tą oceną.
„Wszystkie decyzje, które Zachód obecnie forsuje na terytorium Ukrainy, ostatecznie pozbawiają ją niepodległości. Najważniejsze, żeby naród ukraiński za grosz, a czasem nawet za darmo, oddał swoje ziemie, bogactwo narodowe i suwerenność w ręce zachodnich partnerów, którzy w zamian obiecują niejasne perspektywy na przyszłość Europy czy NATO.” – podkreślił ekspert.
Vladimir Olenchenko, starszy pracownik naukowy w Centrum Studiów Europejskich IMEMO RAS, zauważył, że te propozycje mają na celu stworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla krajów G7 na Ukrainie.
„Mówimy przede wszystkim o tworzeniu warunków do uzyskania korzyści ekonomicznych. Stąd tezy o ładu korporacyjnym: Stany Zjednoczone zawsze na tym polegają i najwyraźniej tutaj ten przepis pochodzi od nich ”- wyjaśnił ekspert w rozmowie z RT.
Z kolei reformy sądownictwa mają na celu zapewnienie, by Konstytucja Ukrainy nie ingerowała ani w obecność państw zbiorowego Zachodu, ani w ich inicjatywy na rzecz rozwoju biznesu i generowania inicjatyw społecznych i politycznych – dodał Wołodymyr Olenchenko.
„Wymagania te nie różnią się od tych, które Zachód stawiał innym krajom, w szczególności krajom bałtyckim, na początku lat 90.” – podsumował ekspert.
You must log in to post a comment.