„Rzeki z nieba”. Zjawiska, które będą pojawiać się coraz częściej
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon - 24 maja 2022
- Lasery tnące stal nie są w stanie go zniszczyć. Naukowcy stworzyli wyjątkowe lustro diamentowe - 24 maja 2022
- Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską - 24 maja 2022
- Rosja musiała rozpocząć specjalną operację, aby powstrzymać ludobójstwo na Ukrainie — minister obrony - 24 maja 2022
- Ukrainą to się nie skończy - 24 maja 2022
Naukowcy z Japonii w najnowszych badaniach na łamach czasopisma Geophysical Research Letters pokazują, że zjawiska tzw. rzek z nieba, czyli bardzo intensywnych opadów deszczu, będą pojawiać się coraz częściej. Szczególnie narażone na to są obszary Azji Wschodniej. Badacze jednak dodają, że tak naprawdę wiele regionów świata nie może już spać spokojnie.
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
„Rzeki z nieba” to kolokwialne określenie na długie, wąskie kolumny wody spływającej z chmur. Na zdjęciach często jest obserwowane, jako podłużna smuga. Takie „rzeki” padają punktowo, trafiając z ogromną ilością wody na bardzo małą powierzchnię. Doświadczając takiego opadu, ma się wrażenie, jakby „ktoś na górze odkręcił kurek z wodą”.
Uważa się, że tego typu zjawiska odpowiadają za około 20 proc. całkowitego przepływu wody na Ziemi. Intensywne opady powoduję również katastrofalne powodzie.
Mogli chociażby przekonać się o tym mieszkańcy Zhengzhou w Chinach. W lipcu 2021 roku odnotowali oni rekordowy opad dobowy wynoszący 614 mm, czyli tyle, ile w wielu miejscach w Polsce w ciągu całego roku. W ciągu godziny podczas najbardziej intensywnego deszczu spadło aż 200 mm wody. Mieszkańcy mówili, że na kilkadziesiąt minut cały krajobraz zrobił się kompletnie biały od wody. Widoczność wynosiła zero.
W badaniu naukowców z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii przeprowadzono symulacje komputerowe z wykorzystaniem danych meteorologicznych z ostatnich 60 lat. Na ich podstawie stwierdzono, że wraz ze zmianami klimatu „rzeki z nieba” będą pojawiać się coraz częściej w Japonii, Tajwanie, północno-wschodnich Chinach i w Korei.
Chociaż badania ograniczały się do terenów Azji Wschodniej, to naukowcy twierdzą, że ich wnioski mogą również się sprawdzać w innych częściach świata. Wzrost globalnych temperatur oznacza więcej wilgoci w powietrzu i tym samym bardziej intensywne będą opady w wielu miejscach.
Występowanie anomalnych opadów deszczu jest związane z barierą orograficzną. Wskazano za obszary narażone na „rzeki z nieba” Kolumbię Brytyjską w Kanadzie, zachodnie wybrzeże USA, ale także Europę.
Czytaj więcej na https://geekweek.interia.pl/nauka/
You must log in to post a comment.