Informacje kwantowe mogą być przesyłane szybciej i bezpieczniej. Pomoże nowe źródło światła
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon - 24 maja 2022
- Lasery tnące stal nie są w stanie go zniszczyć. Naukowcy stworzyli wyjątkowe lustro diamentowe - 24 maja 2022
- Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską - 24 maja 2022
- Rosja musiała rozpocząć specjalną operację, aby powstrzymać ludobójstwo na Ukrainie — minister obrony - 24 maja 2022
- Ukrainą to się nie skończy - 24 maja 2022
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu Aalto zamierzają zbudować rewolucyjne źródło światła LED, które posłuży do generowania splątanych par fotonów. To z kolei mogłoby posłużyć do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa przesyłania informacji.
Stan splątany, zwany również splątaniem kwantowym, umożliwia połączenie dwóch fotonów bez względu na dzielącą je odległość. Z tego względu pojawiają się niezwykłe możliwości, jakie niesie ze sobą to zjawisko. Z drugiej strony, nieustanny rozwój komputerów kwantowych, kryptografii i czujników sprawia, że pojawia się potrzeba dostarczania nowych, wydajniejszych źródeł splątanych par fotonów.
Czytaj też: To wreszcie się udało! Stworzono komputery kwantowe o wierności przekraczającej 99%

Na czele zespołu badawczego zajmującego się tą sprawą stanął Pertti Hakonen, który wyjaśnia, że do tej pory splątane fotony były wytwarzane za pomocą nieliniowych kryształów, co jest niezwykle nieporęczne i niezbyt wydajne. Wynika to z faktu, iż w ten sposób powstaje tylko kilka par kwantowych, a proces generowania jest losowy i ma niską efektywność.
Dzięki źródłu projektowanemu przez zespół Hakonena będzie można wydajniej przesyłać informacje kwantowe
Z tego względu Hakonen i jego współpracownicy chcą stworzyć efektywne, kompaktowe, jasne i sterowalne źródło splątanych fotonów. Zamierzają w tym celu wykorzystać nowoczesne technologie oparte na materiałoznawstwie, które umożliwiają tworzenie warstw składających się z jednego lub kilku atomów. W grę wchodzi więc między innymi grafen, azotek boru czy disiarczek molibdenu. Mogłyby one zostać dostosowane tak, aby powstały niestandardowe struktury.
Idąc dalej, integracja generatora splątanych fotonów z procesorami kwantowymi umożliwiłaby szybką komunikację kwantową między poszczególnymi procesorami. Wchodziłoby to w grę nawet w razie występowania między nimi sporych odległości. Połączone ze sobą komputery kwantowe mogłyby stworzyć kwantowy Internet, w którym mogłyby być prowadzone rozproszone obliczenia kwantowe. Rozproszenie kwantowe sprawiłoby natomiast, że procesory mogłyby składać się z prostych nadprzewodnikowych komputerów kwantowych i unikać problemów sprawianych zazwyczaj przez kubity.
chip.pl
You must log in to post a comment.