Pekin jest gotowy na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022. Stolica Chin wita najlepszych sportowców na świecie od 4 do 20 lutego. Pomimo Corona i Omikron, bezpieczne gry powinny być zagwarantowane. Obiekty sportowe są podzielone na trzy regiony (Strefa Pekinu, Strefa Yanqing i Strefa Zhangjiakou).

Ceremonie otwarcia i zamknięcia odbędą się na Stadionie Narodowym w Pekinie. Został otwarty w czerwcu 2008 roku. Zawody odbywały się tam już na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008. Szwajcarscy architekci Herzog & de Meuron zaprojektowali tę arenę. Stadion mógł pomieścić 91 000 widzów podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008. Następnie pojemność została zmniejszona do 80 000.

Stadion Narodowy w Pekinie – znany również jako Ptasie GniazdoAPA/AFP/GREG BAKER

Mecze hokeja na lodzie odbędą się na narodowym stadionie w Pekinie. Arena może pomieścić 18 000 widzów i została zbudowana na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008 dla zawodów gimnastycznych, gimnastycznych na trampolinie i piłki ręcznej. Hallenstadion obejmuje dwie sale, które są rozmieszczone w ósemkę na stadionie. Ósemka ma odnosić się do ósmego roku trzeciego tysiąclecia, w którym odbywają się Igrzyska. Jako leżąca ósemka symbolizowała jednocześnie nieskończoność i wzmacnia pozytywnego ducha gier jako szczęśliwą liczbę chińskiej mitologii.

Beijing Indoor Stadium będzie gospodarzem meczów hokeja na lodzie i zawodów w łyżwiarstwie figurowymAPA/AFP/WANG Zhao

Ale nie tylko na stadionie narodowym, ale także w Wukesong Sports Center odbywają się mecze hokeja na lodzie. Był to już miejsce olimpijskiego turnieju koszykówki w 2008 roku. W zależności od wydarzenia oferuje do 18 000 miejsc. Hala ma powierzchnię 160 000 metrów kwadratowych oraz trzy kondygnacje podziemne i cztery naziemne. Na drugim piętrze znajduje się 45 pudełek, 29 dużych i 16 mniejszych, dla gości honorowych i celebrytów.

Centrum sportowe Wukesong w PekinieAPA/AFP/WANG Zhao

Zawody w łyżwiarstwie figurowym i short tracku odbywają się na Stołecznym Krytym Stadionie. Został zbudowany w 19698 roku. Na powierzchni 54 707 metrów kwadratowych arena oferuje miejsce dla 18 000 widzów. W 2008 roku Capital Indoor Stadium został ponownie odnowiony jako jedno z jedenastu miejsc zawodów.

Stołeczny Kryty StadionAPA/AFP/François-Xavier MARIT

Chińscy fani łyżwiarstwa szybkiego dostaną swoje pieniądze na National Speed Skating Oval. Arena może pomieścić 12 000 widzów. Jednak po zimowych igrzyskach pojemność ma zostać zmniejszona do 6800 miejsc i udostępniona publiczności. 22 pasy świetlne tworzą fasadę Narodowej Hali Łyżwiarstwa Szybkiego. Te owijają się wokół sali. W ten sposób hala może być używana z różnymi programami oświetleniowymi.

National Speed Skating OvalAPA/AFP/GREG BAKER

Snowboardziści i narciarze freestylers powalczą o medal w Big Air Shougang. Podczas Igrzysk Olimpijskich Big Air Shougang będzie jedynym obiektem sportów zimowych w Pekinie. Odbędą się tam cztery zawody: zawody w narciarstwie dowolnym big air dla kobiet i mężczyzn oraz zawody big air w snowboardzie dla kobiet i mężczyzn.

Big Air Shougang będzie gospodarzem zawodów snowboardowych i narciarskich freestyleAPA/AFP/François-Xavier MARIT

Ale nie tylko w Pekinie, ale także w Zhangjiakou najlepsi snowboardziści i narciarze freestylersi będą walczyć o medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Zhangjiakou jest popularnym ośrodkiem narciarskim. Znajduje się około 180 kilometrów na północny zachód od Pekinu.

Genting Snow ParkAPA/AFP/GREG BAKER

Yanqing National Sliding Center będzie gospodarzem zawodów saneczkowych, skeletonowych i bobslejowych. Yanqing znajduje się 75 kilometrów na północny zachód od Pekinu. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2018 roku wraz z przyznaniem Zimowych Igrzysk 2022. Tor ma 16 zakrętów i łączną długość 1975 metrów. Ponadto Centrum Przesuwne to pierwsze 360 stopni w postaci smoka.

Narodowe Centrum Przesuwne YanqingAPA/AFP/WANG Zhao

Dla narciarzy Narodowy Ośrodek Narciarstwa Alpejskiego zabierze się do pracy. Vincent Kriechmayr, Matthias Mayr i spółka będą tu walczyć o medal. Alpine Ski Center został zbudowany obok Yanqing National Sliding Center specjalnie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Aby umożliwić budowę zakładu, dostosowano zakres ochrony Narodowego Rezerwatu Przyrody Beijing Songshan. W lutym 2020 roku powinien się tu odbyć wyścig Pucharu Świata. Jednak z powodu pandemii Covid-19 wyścig musiał zostać odwołany.

Krajowy Ośrodek Narciarstwa AlpejskiegoAPA/AFP/Leo RAMIREZ

Skoczkowie narciarscy Zhangjiakou National Cross Country Skiing Centre przygotowują się do wyjazdu. Budowa rozpoczęła się w 2017 roku. Pierwotnie miały się one zakończyć pod koniec 2019 roku. Ale skocznia znajduje się w dolinie między dwoma wzgórzami, dlatego prace budowlane zostały opóźnione. Koszt szacuje się na ponad 60 milionów dolarów.

Skocznia narciarska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie APA/AFP/WANG Zhao

W Ośrodku Narciarstwa Biegowego i Ośrodku Biathlonu odbędą się również zawody w biegach narciarskich. O złoto, srebro i brąz walczą tu także zawodnicy kombinacji norweskiej.

Polowanie na złoto: miejsca zawodów Zimowych Igrzysk w Pekinie | Exxpress