Pandemia ustanie, gdy skutki choroby koronawirusowej będą porównywalne z innymi infekcjami dróg oddechowych, takimi jak grypa, powiedział naukowiec. A zwłaszcza na fali Omikron Stöhr widzi oznaki, że pandemia koronawirusa rozwija się w tym kierunku. Pomimo rekordowej liczby zakażeń obciążenie szpitali nie wzrasta w takim samym stopniu.

Stöhr nie uważa już śledzenia kontaktów w celu zwalczania koronawirusa za przydatne, biorąc pod uwagę dużą liczbę zakażeń. „Potrzebujemy planu wyjścia”, powiedział w podcaście „Kölner Stadt-Anzeiger” i Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), zgodnie z zapowiedzią w piątek. „Nie mogę powiedzieć, dlaczego śledzenie kontaktów powinno być nadal wykonywane w Niemczech. Jeśli chodzi o częstość występowania, nie mogą już być obsługiwane przez władze ds. Zdrowia. „

„Jeśli duża część populacji jest łagodnie i bezobjawowo zakażona i ma przeciwciała, tak zwana kwarantanna śledzenia kontaktów staje się bezcelowa” – potwierdził były szef programu grypowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

„Najlepszym wyjściem z pandemii byłoby najpierw zaszczepienie się, a następnie zakażenie. W pakiecie znajdzie się wtedy długotrwała ochrona immunologiczna. Połączenie szczepień i infekcji jest w rzeczywistości drogą. „

W debacie politycznej na temat ogólnego obowiązku szczepień wieloletni szef globalnego programu grypy Światowej Organizacji Zdrowia powiedział: „Dla Omikron obowiązkowe szczepienia tej zimy przychodzą zbyt późno”. W przypadku chorób układu oddechowego zimą 2022/2023 r. „nie będzie to już konieczne”.

Najnowsze dane ze Szlezwika-Holsztynu i Dolnej Saksonii również sprawiły, że wątpił w przydatność zasad 2G Plus: „Jeśli spojrzysz na częstość występowania, częstotliwość choroby, to nie widzisz różnicy”, powiedział w podcaście prasowym. 2G-Plus „robi różnicę, ale tylko w kasach detalistów”.