Przegląd prasy: Czy północnokoreański pocisk wylądował w USA i dlaczego spadł rynek rosyjski?
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon - 24 maja 2022
- Lasery tnące stal nie są w stanie go zniszczyć. Naukowcy stworzyli wyjątkowe lustro diamentowe - 24 maja 2022
- Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską - 24 maja 2022
- Rosja musiała rozpocząć specjalną operację, aby powstrzymać ludobójstwo na Ukrainie — minister obrony - 24 maja 2022
- Ukrainą to się nie skończy - 24 maja 2022
Media: Rosja postrzega rozmowy z Zachodem jako porażkę
Według Kremla i rosyjskiego MSZ Moskwa uważa, że rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi i NATO są porażką. Eksperci, z którymi rozmawiała Izwiestia, stwierdzili, że taki wynik nie był zaskakujący. Jednak ani Rosja, ani NATO nie zamierzają na tym etapie kończyć dialogu. Sprawy staną się jasne w przyszłym tygodniu, kiedy Waszyngton i NATO mają dostarczyć pisemną odpowiedź Moskwie.
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
„Rozmowy nie przyniosły rezultatu” – zaznaczył profesor Jewgienij Buzhinsky z Wyższej Szkoły Ekonomicznej. „Z pewnością istnieją pewne postanowienia, co do których można się zgodzić, w tym ćwiczenia wojskowe i rozmieszczenie rakiet. Ale wszystkie inne rosyjskie żądania zostały odrzucone. Teraz wszystko będzie zależeć od Ukrainy. Jeśli zdecyduje się na eskalację napięć, Rosja będzie musiała interweniować ,” powiedział.
„Partie od samego początku miały diametralnie przeciwne podejścia i żądania, więc nie jest niespodzianką, że ich stanowiska pozostały niezmienione po pierwszym spotkaniu” – zauważył starszy pracownik naukowy Instytutu Studiów Międzynarodowych w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych Andrey Baklitsky. „Wygląda na to, że teraz Moskwa czeka na pisemną odpowiedź ze strony USA, na której będą się opierać dalsze prace. Jednak ogólnie rzecz biorąc, sytuacja pozostaje bardzo napięta, ponieważ pojawiają się ostrzeżenia o środkach wojskowych. Jasne, że proces zmierza donikąd, zostaną podjęte pewne środki zaradcze. Niemniej jednak proces trwa” – zauważył ekspert.
Ostateczne niepowodzenie rozmów doprowadzi do kolejnego wzrostu napięć, ponieważ w takim przypadku Rosja zobowiązała się do podjęcia środków odwetowych, które nie zostały jeszcze wyjaśnione, powiedział Vedomosti ekspert Rosyjskiej Rady do Spraw Międzynarodowych Maxim Suchkow. Jednocześnie, jego słowami, w ostatnich negocjacjach pojawiły się pewne pozytywne tendencje. Dodał, że strony dowiedziały się, że istnieją obszary, w których mogą prowadzić dyskusje, choć w kwestiach technicznych.
Waszyngton nadal nie chce dyskutować o rosyjskiej agendzie i uważa Moskwę za równorzędnego partnera. USA są gotowe prowadzić rozmowy tylko w tych kwestiach, które są dla nich interesujące, a mianowicie w sprawie rozmieszczenia rakiet średniego zasięgu – podkreślił dyrektor Fundacji Franklina Roosevelta ds. Studiów Amerykańskich przy Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym Jurij Rogulew.
Kommiersant: misja Kazachstanu mająca na celu określenie przyszłości sił pokojowych bloku dowodzonego przez Rosję
Siły pokojowe Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) opuszczają Kazachstan po zakończeniu swojej misji. Eksperci państw członkowskich OUBZ, z którymi rozmawiał Kommiersant, zwracają uwagę, że pierwsze użycie sił sojuszu w warunkach rzeczywistego kryzysu powinno być oceniane i w razie potrzeby dokonywane zmiany w sposobie działania.
Według kazachskiego analityka politycznego Eduarda Poletajewa misja pokojowa pomogła OUBZ pozbyć się etykietek, które nosiła, a jedną z nich było to, że jest „rosyjskim narzędziem okupacyjnym”. „W rzeczywistości organizacja udowodniła swoją adekwatność po raz pierwszy od 30 lat od jej powstania” – zauważył ekspert. „Powstał precedens i jeśli coś takiego się powtórzy, nikt nie będzie mówił o okupacji” – dodał.
Z kolei dyrektor Kaukaskiego Instytutu z Erewania Alexander Iskandaryan przestrzegł przed wyciąganiem pochopnych wniosków. – Po pierwsze, doskonale rozumiemy, że siłą napędową OUBZ jest Rosja i to ona przeprowadziła operację w Kazachstanie – podkreślił ekspert. „Po drugie, to nie była operacja wojskowa. Symbole i znaczenie polityczne były tutaj ważne” – zauważył.
Kubatbek Rachimow, który był doradcą kilku premierów Kirgistanu, jest przekonany, że doświadczenia zdobyte podczas ostatniej misji należało „zinstytucjonalizować”. „W Kazachstanie OUBZ wymusza ochronę obiektów strategicznych. To może być zawarte w regułach organizacji dotyczących postępowania w przypadku niestabilności lub wybuchu konfliktu granicznego. OUBZ nie powinna być narzędziem, do którego zwróciłby się autokrata, aby utrzymanie władzy, o co wielu się niepokoi, ale wypracowanie mechanizmu, który w razie kryzysu przejmie kontrolę nad obiektami infrastrukturalnymi przez siły sojusznicze, ochłodzi wielu pasjonatów – podkreślił ekspert.
Wiedomosti: Północnokoreański pocisk może być przyczyną uziemienia przez FAA amerykańskich samolotów cywilnych na Zachodnim Wybrzeżu
The Drive, amerykańska publikacja prasowa, opublikowała artykuł śledczy, który łączy nakaz Federalnej Administracji Lotnictwa USA z 10 stycznia o zawieszeniu wszystkich lotów nad zachodnimi stanami kraju z próbnym wystrzeleniem nowej rakiety z Korei Północnej. Tego rodzaju instrukcja została wydana po raz pierwszy od 11 września 2001 r., zauważa Wiedomosti.
Same starty próbne nie mogą stwarzać ryzyka ataku nuklearnego na Koreę Północną, chyba że napięcia osiągną najwyższy poziom, co obecnie nie ma miejsca, podkreślił ekspert Rosyjskiej Rady do Spraw Międzynarodowych Aleksander Jermakow. Według niego testy rakietowe mogą stworzyć warunki do takiego ataku, jeśli wszystkie zaangażowane strony już są na skraju konfliktu.
Tym razem system radarowy wczesnego ostrzegania w USA lub Japonii wydaje się załatwiać sprawę dość szybko, zauważył Dmitrij Stefanowicz, ekspert w Instytucie Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk. Ekspert nie wykluczył, że działania podjęte przez władze lotnicze prawdopodobnie wynikały z możliwości użycia amerykańskiej obrony przeciwlotniczej i miały na celu zmniejszenie przeszkód. To powiedziawszy, nawet gdyby Stany Zjednoczone podjęły jakiekolwiek działania, byłoby to w celach defensywnych.
„Jeżeli na Półwyspie Koreańskim wzrosną napięcia, a także po tym, jak USA rozmieszczą w regionie pociski średniego i krótkiego zasięgu, uderzenie wyprzedzające na północnokoreańskie wyrzutnie (niekoniecznie nuklearne) byłoby możliwe, gdyby ich rozmieszczenie było postrzegane jako przygotowania do ataku” – powiedział Stefanovich. Pjongjang nie wykazuje jednak zamiaru przeprowadzenia pierwszego uderzenia, a kierunek, w którym zmierzają północnokoreańskie siły nuklearne, wskazuje raczej na stworzenie środków zapewniających uderzenie odwetowe. Stefanovich podkreśla jednak, że północnokoreański przemysł rakietowy rzeczywiście osiągnął wybitne osiągnięcia, zwłaszcza wobec braku pomocy zagranicznej.
Kommiersant: Rosyjskie giełdy spadają po rozmowach Moskwy z Zachodem
„Jastrzębie” wypowiedzi rosyjskiego MSZ po rozmowach Rosja-NATO spowodowały ogromny spadek rosyjskiej giełdy. Dolar wzrósł do 76,3 rubla, a indeksy giełdowe straciły od czterech do sześciu procent. Biorąc pod uwagę, że w tym tygodniu negocjacje między Rosją a NATO odbyły się po raz pierwszy w ciągu ostatnich dwóch i pół roku, wyglądało to na pozytywny krok w imieniu stron, ale ostre uwagi, jakie urzędnicy poczynili, rozczarowali graczy rynkowych, pisze Kommersant.
„Globalni inwestorzy byli zaniepokojeni „jastrzębimi” wypowiedziami wiceministra spraw zagranicznych Rosji, dlatego zaczęli aktywnie ograniczać pozycje na całym rynku akcji” – wyjaśnił dyrektor inwestycyjny April Capital Dmitrij Skvortsov.
Według szefa działu analiz Zenit Banku Władimira Jewstifejewa, oprócz geopolityki, rosyjskie statystyki inflacyjne mają również negatywny wpływ na rynek długu. Stopa inflacji wzrosła do 8,6% w ujęciu rocznym (w porównaniu do 8,4% w roku ubiegłym). „To nie pozostawia wątpliwości, że Bank Centralny podniesie w lutym główną stopę procentową do dziewięciu procent lub nawet więcej. Krzywa dochodowości obligacji federalnych nadal rośnie zgodnie z tymi oczekiwaniami” – dodał analityk.
Zdaniem Skvortsova sytuacja pozostanie w zawieszeniu co najmniej przez tydzień, do czasu otrzymania przez Rosję oficjalnej odpowiedzi ze strony USA i NATO.
Uczestnicy rynku uważają, że szanse na uchwalenie przez USA nowej ustawy o sankcjach wobec Rosji są bardzo niskie. Jednak według Asset Managera w Ingosstrakh-Investment Aleksandra Dorozhkina w krótkim okresie „czynnik geopolityczny będzie prawdopodobnie nadal wpływał na rynek, powodując zwiększoną zmienność w sektorze wysoce płynnych aktywów”.
Izwiestia: Czołowi eksperci medyczni ostrzegają, że z powodu Omicron . Rosja może codziennie widzieć setki tysięcy nowych przypadków
Rosja jest na skraju najpotężniejszej fali koronawirusa od początku pandemii, ostrzegają eksperci ds. chorób zakaźnych. Powodem tego jest szczep Omicron, który obecnie szybko rozprzestrzenia się w całym kraju. Według niektórych specjalistów, liczba dziennych przypadków może wzrosnąć do 500 000, zauważa Izwiestia.
„Okres inkubacji Omicron jest znacznie krótszy niż w przypadku szczepu Delta. Poza tym rozprzestrzenia się znacznie szybciej. Dlatego piąta fala koronawirusa w Rosji może osiągnąć ogromną skalę, a dzienna liczba zachorowań może sięgnąć pół miliona. zdecydowanie przekroczy 100 000, osiągając rekord wszech czasów” – wskazał szef Laboratorium Bionanotechnologii, Mikrobiologii i Wirusologii Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego Siergiej Netesow.
„Jedynym sposobem, aby się zabezpieczyć, jest natychmiastowe zaszczepienie się, noszenie maseczek na twarz, zmiana ich co trzy do czterech godzin zgodnie z wytycznymi i trzymanie się z dala od zatłoczonych miejsc” – powiedział ekspert ds. chorób zakaźnych.
„Piąta fala koronawirusa jest nieunikniona. Moim zdaniem będzie to poważna fala i najprawdopodobniej doprowadzi do rekordowej liczby przypadków, ponieważ wariant Omicron jest wysoce zaraźliwy” – starszy badacz z Instytutu Epidemiologii Gamaleya i Mikrobiologia Anatolij Alshtein podkreślił.
Według niego, nadal istnieje nadzieja, że Rosja nie ustanowi nowych rekordów w śmiertelności koronawirusa, ponieważ poziom śmiertelności nowego szczepu nie jest tak wysoki. „Ale w każdym razie system opieki zdrowotnej stanie pod ogromną presją. Kluczowe jest przestrzeganie ograniczeń, które ograniczają kontakty między ludźmi, w tym noszenie masek, dystans społeczny, izolacja i, co najważniejsze, szczepienia” – podkreślił ekspert.
TASS nie ponosi odpowiedzialności za materiał cytowany w tych recenzjach prasowych
You must log in to post a comment.