Przegląd prasy: Rosja, USA rozpoczynają maraton dyplomatyczny, a członkowie OUBZ dążą do wzmocnienia bloku
bZIK
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon - 24 maja 2022
- Lasery tnące stal nie są w stanie go zniszczyć. Naukowcy stworzyli wyjątkowe lustro diamentowe - 24 maja 2022
- Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską - 24 maja 2022
- Rosja musiała rozpocząć specjalną operację, aby powstrzymać ludobójstwo na Ukrainie — minister obrony - 24 maja 2022
- Ukrainą to się nie skończy - 24 maja 2022
Izwiestia: Rozmowy rosyjsko-amerykańskie rozpoczynają maraton dyplomatyczny w sprawie gwarancji bezpieczeństwa
Żądania Rosji, aby NATO powróciło na pozycje z 1997 r. i nie rozmieszczało broni w pobliżu swoich granic, jest kluczowe dla Moskwy – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, który stoi na czele rosyjskiej delegacji, po rozmowach między Rosją a Stanami Zjednoczonymi w Genewie 10 stycznia Podkreślił, że przyszłe prace nad gwarancjami będą zależeć od Rady NATO-Rosja, która odbędzie się 12 stycznia, chociaż dialog z 10 stycznia pokazuje, że Stany Zjednoczone bardzo poważnie potraktowały rosyjskie propozycje bezpieczeństwa. Według ekspertów, z którymi rozmawiała Izwiestija, pierwsze spotkanie nadaje ton kontaktom we wszystkich innych miejscach.
WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ
DZIAŁALNOŚĆ
Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie ..........
Spotkanie w Genewie było pierwszym z serii rozmów na temat gwarancji w różnych miejscach. Rada Rosja-NATO zaplanowana jest na 12 stycznia, a dialog z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na 13 stycznia.
„Sam fakt tych spotkań jest zwycięstwem Rosji i jest bardzo smutne, że do ich utrzymania potrzebny jest kryzys, który, jeśli będzie kontynuowany, naprawdę grozi eskalacją do konfliktu zbrojnego”, starszy członek wiedeńskiego Centrum Rozbrojenia i Nieproliferacji (VCDNP) Nikołaj Sokow powiedział Izwiestia.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odbyły się już dwie rundy strategicznych konsultacji dotyczących stabilności. Choć obecne spotkanie i rozmowy mają ze sobą wiele wspólnego, Moskwa podkreśla, że są to dwa odrębne tory. I przeciwnie, według Riabkowa „[nasi] partnerzy amerykańscy chcieliby, aby temat gwarancji bezpieczeństwa był elementem dialogu o strategicznej stabilności”.
Społeczność ekspertów uważa, że dialog rosyjsko-amerykański jest najważniejszą częścią ogólnych negocjacji w sprawie bezpieczeństwa. „Rada Rosja-NATO prawdopodobnie upadnie, z możliwym wznowieniem po długiej przerwie. Jeśli nastąpi przełom w stosunkach dwustronnych, to po trudnych dyskusjach z NATO coś może zacząć nabierać kształtu” – powiedział Izwiestii Sokow.
Jeśli chodzi o OBWE, zdaniem eksperta rozpoczęcie konsultacji będzie trudne. Tak więc prawdopodobieństwo sukcesu w tradycyjnych formatach negocjacyjnych jest duże, ale bardzo niskie w formacie NATO – podsumował ekspert.
Wiedomosti: członkowie OUBZ planują wzmocnić organizację po kryzysie w Kazachstanie
Przewrót w Kazachstanie stał się punktem zwrotnym w rozwoju Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ, w skład którego wchodzą Rosja, Kazachstan, Armenia, Białoruś, Kirgistan i Tadżykistan). Eksperci powiedzieli Vedomosti, że wykazała skuteczność bloku w ochronie sojusznika przed „zewnętrzną agresją terrorystyczną”.
Liderzy państw członkowskich organizacji dyskutowali o sytuacji na szczycie wideokonferencyjnym 10 stycznia. Ich zdaniem należy wzmocnić zdolności, mechanizmy i szybkość podejmowania decyzji w bloku.
Jak zauważył prezydent Rosji Władimir Putin, jak najszybciej uzgodniono wspólne działania mające na celu pomoc mieszkańcom Kazachstanu. Tymczasem, zdaniem prezydenta Kazachstanu Kassym-Jomarta Tokajewa, OUBZ okazała się silną instytucją międzynarodową w walce ze wspólnymi zagrożeniami. Tokajew powiedział, że nieudane powstanie trwało już od dawna i miało na celu podważenie porządku konstytucyjnego i przejęcie władzy przez „międzynarodowych terrorystów”, z czym zgodził się Putin.
Po operacji w Kazachstanie OUBZ po raz pierwszy sprawdziło się, powiedział Vedomosti dyrektor Funduszu Pomocy dla Technologii XXI wieku Iwan Konowałow. Zdaniem komentatora, to korzystnie odróżnia organizację od NATO, na które rozwiązanie problemu czasami trwa miesiącami. Ekspert uważa, że zmian w strukturze i zarządzaniu OUBZ nie należy się spodziewać, bo się sprawdziły. Ponadto sukces w Kazachstanie pokaże państwom zachodnim, że przestrzeń postsowiecką chroni nie tylko Rosja, ale także reszta regionu.
Według prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, obecnie nad Uzbekistanem, który opuścił OUBZ w 2012 roku, unosi się zagrożenie terrorystyczne. Konowałow powiedział, że powrót Uzbekistanu do OUBZ byłby pragmatyczny. Jednak źródło dyplomatyczne Wiedomosti w Moskwie mówi, że jest za wcześnie, aby mówić o powrocie Taszkentu do organizacji.
Izwiestia: Niepokoje w Kazachstanie, wydarzenia w Libii wpływają na ceny ropy
Ceny ropy przekroczyły 82 dolary za baryłkę 10 stycznia w związku z obawami o dostawy z Kazachstanu i Libii. Ceny ropy Brent w nadchodzącym miesiącu mogą przekroczyć 84 dolary za baryłkę, według ekspertów, z którymi rozmawiał Izwiestia. Ceny wzrosły już o 5% w zeszłym tygodniu po nieudanym powstaniu w Kazachstanie. Po ustabilizowaniu się sytuacji w Azji Środkowej światowy kryzys koronawirusa powróci, dodają analitycy.
W najbliższych dniach cena czarnego złota może osiągnąć 84 dolary za baryłkę, powiedział Izwiestia analityk Finam Andrey Maslov. „Wzrost cen ropy najprawdopodobniej będzie kontynuowany, ale jego dalszy wzrost może wywołać negatywną reakcję ze strony największych krajów importujących, co może doprowadzić do skoordynowanego uwalniania rezerw ropy w celu zmniejszenia presji cenowej, co już miało miejsce jesienią 2021 roku – zauważył ekspert.
Na ceny ropy miała wpływ nie tylko sytuacja w Kazachstanie, ale także w Libii. Tam wcześniej zawieszono eksploatację największego rurociągu, co doprowadziło do spadku eksportu ropy o 500 tys. baryłek dziennie.
Inne czynniki obejmują wpływ pandemii koronawirusa, powiedziała Izvestia zastępca dyrektora działu analitycznego w Alpari Natalia Milchakova. „Ceny ropy wciąż rosną po spadkach wywołanych paniką sprzedaży w związku z pojawieniem się informacji o wariancie Omicron i spekulacjami na temat tego, jak może on wpłynąć na działalność gospodarczą i transport” – zgodził się dyrektor generalny Univer Capital Askhat Sagdiev.
Zmniejszenie obaw o wpływ Omicron i rosnący popyt na ropę przyczynią się do dalszego wzrostu cen ropy w krótkim okresie, dodała Milchakova. Jednocześnie do końca stycznia należy oczekiwać, że ceny ropy wyniosą 77-83 USD za baryłkę – podsumowała.
Nezavisimaya Gazeta: Iran jest miejscem negocjacji między talibami a siłami opozycji
Delegacja talibów (wyjętych spod prawa w Rosji) złożyła swoją pierwszą wizytę w Iranie po przejęciu przez ugrupowanie władzy w Kabulu. Wyjazd jest ważny nie tylko z punktu widzenia polityki, bezpieczeństwa i handlu, ale także z punktu widzenia uregulowania konfliktu cywilnego w Afganistanie – pisze Nezavisimaya Gazeta.
Szef delegacji, minister spraw zagranicznych rządu tymczasowego Amir Khan Muttaqi powiedział, że w Iranie udało mu się odbyć spotkanie z liderem Narodowego Frontu Oporu Ahmadem Massoudem Jr., głównej siły przeciwstawiającej się talibom. Według Muttaqi delegacja afgańska i irańscy urzędnicy omawiali kwestie dotyczące polityki, bezpieczeństwa i handlu. Talibowie podkreślali, że ruch jest niezwykle zainteresowany nawiązaniem konstruktywnych relacji ze wszystkimi krajami regionu.
Z kolei strona irańska opowiedziała się za zniesieniem międzynarodowych sankcji wobec rezerw państwowych Afganistanu oraz zwiększeniem pomocy humanitarnej dla tego kraju. Jednak irańscy dyplomaci zauważyli, że jest za wcześnie, aby rozważać oficjalne uznanie talibów.
Nikita Smagin, ekspert Rosyjskiej Rady do Spraw Międzynarodowych, powiedział gazecie, że głównym powodem obaw Iranu wobec Afganistanu pozostaje dziś pogorszenie sytuacji gospodarczej i społecznej, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zwiększenia napływu uchodźców. Według eksperta niektóre problemy bezpieczeństwa zostały rozwiązane po dojściu do władzy talibów, ale Afganistan wciąż ma inne problemy lokalne. „Kraj jest w izolacji” – zauważył Smagin.
Ekspert dodał, że Teheran nalega na zniesienie sankcji wobec sąsiedniego kraju, ponieważ może też „służyć interesom Iranu, ponieważ w okresie obecności tam USA Afganistan był jedną z dróg, którymi Irańczycy omijali sankcje”.
Wiedomosti: do lutego Moskwa może stanąć w obliczu piątej fali koronawirusa
Od końca zeszłego tygodnia zachorowalność na koronawirusa w stolicy Rosji rośnie. Moskwa zgłosiła 2357 wykrytych przypadków 6 stycznia i 2778 przypadków do 10 stycznia, jak dotąd najwyższe liczby w 2022 roku. Poważny wzrost przypadków nastąpi później z różnych powodów, w tym z powodu rozprzestrzeniania się nowego szczepu koronawirusa Omicron, eksperci powiedział Wiedomosti.
Te same procesy epidemiologiczne zachodzą w Rosji, zwłaszcza w jej stolicy, podobnie jak w Europie, gdzie liczba zachorowań rośnie – powiedział gazecie epidemiolog Wasilij Własow. „Prawdopodobnie wzrost zachorowalności w Moskwie będzie odzwierciedlał nową falę zachorowalności, którą należy nazwać „dużą”. We wszystkich krajach, w których została już odnotowana, jest ona 3-5 razy wyższa niż poprzednie fale. Rosja powinna oczekiwać mniej więcej tego samego” – powiedział ekspert.
Jednocześnie docent Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu RUDN Siergiej Wozniesienski nie widzi jeszcze zauważalnej dynamiki w Moskwie, ale nie wyklucza, że zachorowalność będzie nadal rosła.
Tymczasem rosyjskie regiony powinny spodziewać się nowej fali w marcu-kwietniu, w zależności od lokalnych środków, pisze gazeta.
TASS nie ponosi odpowiedzialności za materiał cytowany w tych recenzjach prasowych
You must log in to post a comment.