Ruszył wyścig o technologię 6G. Już 5G budziła postrach
The following two tabs change content below.
bZIK
Cogito ergo sum
Ostatnie wpisy bZIK (zobacz wszystkie)
- Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon - 24 maja 2022
- Lasery tnące stal nie są w stanie go zniszczyć. Naukowcy stworzyli wyjątkowe lustro diamentowe - 24 maja 2022
- Przegląd prasy: żądania Erdogana dławią nordycką ofertę NATO, a Mołdawia czeka na broń amerykańsko-brytyjską - 24 maja 2022
- Rosja musiała rozpocząć specjalną operację, aby powstrzymać ludobójstwo na Ukrainie — minister obrony - 24 maja 2022
- Ukrainą to się nie skończy - 24 maja 2022

© AP Photo / Michael Probst
Wyścig technologiczny o cenne aktywa patentowe w dziedzinie 6G w 2022 roku będzie kontynuowany, a 5G będzie nadal szybko się rozprzestrzeniać, powiedział Dmitrij Łakoncew, kierownik Centrum Kompetencyjnego NTI ds. Komunikacji Bezprzewodowej i Technologii IoT.
– Globalny trend to początek wyścigu technologicznego o cenne aktywa patentowe w dziedzinie nowej generacji komunikacji mobilnej – 6G. Aktywne prace w tym obszarze rozpoczęto w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Japonii, Chinach i Europie. Wszystkie te regiony planują do 2025 roku, kiedy zacznie obowiązywać jeden standard 6G, uzyskanie dwucyfrowych udziałów w kluczowych patentach – powiedział Łakoncew.
Zaznaczył, że w najbliższych latach Indie mogą dołączyć do listy krajów, które mają być liderami w dziedzinie komunikacji szóstej generacji.
Łakontcew uważa też, że w 2022 roku szybki wzrost 5G będzie kontynuowany – operatorzy oferują komercyjne usługi 5G już na wszystkich pięciu kontynentach, a w ciągu roku liczba sieci piątej generacji wzrosła o 40 proc. Całkowita liczba użytkowników 5G wzrosła o 2,4 raza.
Kolejnym ważnym trendem w 2022 roku, zdaniem eksperta, jest dbałość o otwartą architekturę sieci mobilnych OpenRAN. Według agencji badawczej Dell’Oro w 2025 roku takim rozwiązaniom przypadnie co najmniej 10% udziału w rynku.
W 2022 roku będzie rozprzestrzeniać się „5G-Club 100 Mb/s”, który obejmie kraje, w których użytkownicy sieci 5G cieszą się stabilną prędkością 100 Mb/s w sieci komórkowej. Osiągnięcie takich wskaźników prowadzi do zacierania się różnic między stacjonarnym dostępem szerokopasmowym w domu a komunikacją mobilną, czyli nie ma sensu przełączanie się na Wi-Fi lub Internet przewodowy – powiedział ekspert.
Według Łakoncewa produktem 2022 roku będzie stały dostęp bezprzewodowy (FWA). Liczba użytkowników 5G FWA podwoi się w przyszłym roku, do 2024 r. wzrośnie dziesięciokrotnie, a wprowadzenie tej usługi na obszarach wiejskich zmniejszy przepaść cyfrową.
Ponadto ekspert uważa, że w 2022 roku wiele krajów, które wdrożyły sieci 5G, zacznie rezygnować z 2G i 3G.
You must log in to post a comment.