• Nowa korespondencja wykradziona ze skrzynki Michała Dworczyka dotyczy w głównej mierze opłacenia faktury za wynajem sali pod spotkanie partii
  • Opinie w zakresie możliwości zorganizowania podobnej Rady Regionalnej były podzielone; w e-mailach działacze wskazują, że hotel przestrzegał w pełni rygorów sanitarnych
  • Jednak prawnik współpracujący z PiS nie był już taki pewny, czy podobne spotkanie działaczy partii jest „spotkaniem zawodowym”, które mogły się odbywać mimo obowiązujących obostrzeń
  • Nie wiadomo jak w rzeczywistości wyglądało spotkanie oraz ilu polityków się na nim pojawiło
  • Polski rząd nie potwierdza i nie zaprzecza prawdziwości tych e-maili, jednak część z nich została potwierdzona przez ich nadawców lub adresatów
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

W korespondencji dotyczącej opłacenia faktury uczestniczą asystent ministra Dworczyka Artur Fiołek, Anna Kania, w czasie kampanii parlamentarnej skarbniczka PiS w 2. okręgu wyborczym (Wałbrzych) oraz inne osoby z działu finansowego PiS. Dyskusja skupia się na tym, z jakiego konta powinny zostać przelane pieniądze, o czym ostatecznie decyduje Michał Dworczyk, będący jednocześnie szefem Dolnośląskiej Rady Regionalnej partii.

Faktura wystawiona przez jeden z wrocławskich hoteli opiewa na kwotę 2 tys. 368 zł. W jej skład wchodzi wynajem sali (koszt 1600 zł.) oraz trzy bliżej nieokreślone „usługi gastronomiczne” na łączną kwotę 768 zł.

Artur Fiołek pisze również w jednym z e-maili, że „właściciel hotelu zapewnia warunki zgodne z wymogami sanitarnymi, spotkanie zgodnie z obowiązującymi przepisami może się odbyć”.

Na początku grudnia sprawa opłacenia faktury trafia do Dyrektora Finansowego PiS Teresy Schubert, która za pośrednictwem jednej z pracownic prosi o opinię radcę prawnego związanego z partią Adriana Salusa. Monika Czuba z działu finansowego PiS prosi eksperta o opinię, czy można opłacić fakturę, oraz czy „nie narusza ona przepisów związanych z covidem”.

„Trudno mi odpowiedzieć z racji tego, że nie wiem jak faktycznie przebiegło to spotkanie. Z korespondencji wynika, że został zachowany rygor sanitarny” – pisze Salus. Jednocześnie zaznacza, że „spotkanie odbyło się jednak w czasie gdy obowiązywał zakaz organizacji spotkań poza m.in. spotkaniami zawodowymi”.

 

„Czy spotkanie Rady Regionalnej jest spotkaniem zawodowym? Mam duże wątpliwości. Jest to spotkanie o charakterze politycznym, nie zaś służbowym w ramach obowiązków pracowniczych, czy pracodawcy. Dlatego od strony formalnej nie widzę przeszkód dla zapłacenia za usługę w postaci najmu sali. Ale wobec obwiązujących od końca października obostrzeń, mam wątpliwości czy dane spotkanie nie przekraczało 5 osób, a jeśli tak to czy miało ono charakter zawodowy” – pisze Salus.

Przypomnijmy. W zeszłym roku w listopadzie w zgromadzeniach publicznych mogło brać udział maksymalnie 5 osób. Z kolei hotele były dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, w trakcie zgrupowań i zawodów sportowych, dla osób wykonujących zawód medyczny oraz dla pacjentów i ich opiekunów. Rząd zaczął luzować restrykcje dla hoteli dopiero w maju tego roku.

Afera e-mailowa

Od początku czerwca w internecie pojawiają się zrzuty ekranu mające pochodzić z prywatnej skrzynki pocztowej Michała Dworczyka, a także innych polityków czy działaczy związanych z obozem władzy. 9 czerwca szef KPRM oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę e-mail i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Od tego czasu w sieci pojawiają się nowe wiadomości z konta e-mail Michała Dworczyka. Wśród nich znalazły się prawdopodobnie poufne informacje dotyczące uzbrojenia polskiej armii, zdradzające szczegóły negocjacji z innymi państwami w zakresie obronności, a także wewnętrzne konwersacje najbliższego otoczenia Mateusza Morawieckiego, w tym te z udziałem jego samego.