Facebook
Twitter
Niemieccy żołnierzy ścinają Żydowi pejsy, członkowie Ku-Klux Klanu, certyfikat covid Źródło: Wikimedia, domena publiczna, Pixabay, collage
Niemieccy żołnierzy ścinają Żydowi pejsy, członkowie Ku-Klux Klanu, certyfikat covid Źródło: Wikimedia, domena publiczna, Pixabay
The Lancet pisze, że „stygmatyzowanie nieszczepionych nie jest uzasadnione”, bo według najnowszym badań szczepień przeciw Covid-19 wcale nie blokują transmisji koronawirusa.

„W USA i Niemczech urzędnicy wysokiego szczebla użyli terminu pandemia nieszczepionych, sugerując, że osoby, które zostały zaszczepione, nie mają znaczenia w epidemiologii COVID-19. Użycie tego zwrotu przez urzędników mogło zachęcić jednego naukowca do stwierdzenia, że „nieszczepieni zagrażają zaszczepionym na COVID-19″. Ale ten pogląd jest zbyt prosty” – pisze The Lancet – recenzowane naukowe czasopismo medyczne, jedno z najdłużej wydawanych tego typu czasopism na świecie.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że zaszczepione osoby nadal odgrywają istotną rolę w przenoszeniu – podaje naukowy periodyk.

Pismo podaje przykłady z USA i Europy, które wskazują na to, że zaszczepieni i niezaszczepieni roznoszą wirusa w podobnym stopniu.

„W Massachusetts w USA wykryto łącznie 469 nowych przypadków COVID-19 podczas różnych wydarzeń w lipcu 2021 r., A 346 (74%) z tych przypadków było u osób, które były w pełni lub częściowo zaszczepione, z czego 274 (79%) miało objawy”. „W Niemczech 55·4% objawowych przypadków COVID-19 u pacjentów w wieku 60 lat lub starszych było w pełni zaszczepionych, i odsetek ten rośnie z każdym tygodniem”.

The Lancet pisze, że „osoby zaszczepione mają mniejsze ryzyko ciężkiej choroby, ale nadal są istotną częścią pandemii”.

To nie pierwszy raz, gdy Niemcy i Amerykanie segregują ludzi

The Lancet przypomina, że „historycznie rzecz biorąc, zarówno USA, jak i Niemcy wywoływały negatywne doświadczenia, stygmatyzując część populacji ze względu na kolor skóry lub religię”.

– Wzywam urzędników wysokiego szczebla i naukowców do zaprzestania niewłaściwej stygmatyzacji nieszczepionych osób, w tym naszych pacjentów, kolegów i innych współobywateli, oraz do włożenia dodatkowego wysiłku w zjednoczenie społeczeństwa – apeluje autor – Günter Kampf.

Źródło: The Lancet