Jakie umiejętności zmienią się najbardziej?

Kreatywność stanie się jedną z trzech najlepszych umiejętności, których będą potrzebować pracownicy. Wraz z lawiną nowych produktów, nowych technologii i nowych sposobów pracy, pracownicy będą musieli stać się bardziej kreatywni, aby skorzystać z tych zmian.

Roboty mogą pomóc nam szybciej dotrzeć do miejsca, w którym chcemy być, ale nie mogą być tak kreatywne jak ludzie (jeszcze).

Podczas gdy negocjacje i elastyczność są wysoko na liście umiejętności na 2015 r., W 2020 r. zaczną spadać z pierwszej 10, ponieważ maszyny, wykorzystując masy danych, zaczną podejmować za nas decyzje.

Badanie przeprowadzone przez Global Agenda Council on the Future of Software and Society Światowego Forum Ekonomicznego pokazuje, że ludzie oczekują, że maszyny sztucznej inteligencji będą częścią zarządu firmy do 2026 roku.

Podobnie, aktywne słuchanie, uważane dziś za podstawową umiejętność, zniknie całkowicie z pierwszej 10. Inteligencja emocjonalna, która nie znajduje się dziś w pierwszej 10, stanie się jedną z najlepszych umiejętności potrzebnych wszystkim.

Zakłócenia w przemyśle

Charakter zmiany będzie w dużej mierze zależał od samej branży. Na przykład globalne media i rozrywka odnotowały już wiele zmian w ciągu ostatnich pięciu lat.

Sektor usług finansowych i inwestycji nie uległ jednak jeszcze radykalnej transformacji. Osoby pracujące w sprzedaży i produkcji będą potrzebowały nowych umiejętności, takich jak znajomość technologii.

Niektóre postępy wyprzedzają inne. Mobilny internet i technologia chmury już wpływają na sposób, w jaki pracujemy. Sztuczna inteligencja, druk 3D i zaawansowane materiały są wciąż na wczesnym etapie użytkowania, ale tempo zmian będzie szybkie.

Zmiany nie będą na nas czekać: liderzy biznesu, nauczyciele i rządy muszą być proaktywni w podnoszeniu kwalifikacji i przekwalifikowywaniu ludzi, aby każdy mógł skorzystać z czwartej rewolucji przemysłowej.

Coroczne spotkanie odbywa się w Davos od 20 do 23 stycznia pod hasłem „Opanowanie czwartej rewolucji przemysłowej”.