Obecnie Australia codziennie szczepi około 150 000 dawek nowej szczepionki koronowej, a tylko 15% populacji w wieku powyżej 16 lat ukończyło szczepienie.

26 czerwca czasu lokalnego w Sydney w Australii okolice Sydney Opera House były puste.

Według doniesień Australia ma znacznie niższy wskaźnik szczepień niż wiele innych krajów rozwiniętych.

Dlatego Morrison spotkał się z krytyką ze wszystkich stron i poprosił go o przyspieszenie tempa szczepień.

Morrison powiedział: „Przykro mi, że nie osiągnęliśmy celów, których oczekiwaliśmy na początku tego roku… Oczywiście są pewne rzeczy, które możemy kontrolować, a niektóre nie są pod naszą kontrolą”.

Australia zaczęła podawać szczepionkę w lutym, ale potem, z powodu powolnych postępów, musiała zrezygnować z wielu ustalonych celów, takich jak ukończenie powszechnych szczepień do października.

Australijski rząd twierdzi teraz, że miliony dawek szczepionek Pfizer i Modena zostaną dostarczone w ciągu najbliższych kilku tygodni i oczekuje się, że cel zaszczepienia całej dorosłej populacji zostanie osiągnięty do końca tego roku.

26 czerwca czasu lokalnego w Sydney w Australii było niewielu pieszych w pobliżu Opery w Sydney.

Jednocześnie epidemia australijska w ostatnim czasie nadal się rozprzestrzenia. Nowa Południowa Walia dodała 124 potwierdzone przypadki 22 grudnia, jednodniowy rekord w ciągu 16 miesięcy, z czego Sydney stanowiło większość; Victoria dodała 26 nowych spraw, nieco więcej 22 dzień wcześniej.

Premier NSW Berejiklian ostrzegł, że władze spodziewają się, że liczba przypadków będzie rosła, wzywając społeczeństwo do jak najszybszego zaszczepienia się.

„Szczepionki są kluczem do naszej wolności”.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, ponad połowa populacji Australii, w tym Sydney, Melbourne i Adelaide, jest obecnie zamknięta.