Tajne spotkanie 150 najlepszych naukowców rozważa stworzenie syntetycznego ludzkiego genomu w ciągu dekady, ponieważ eksperci ostrzegają, że technologia może doprowadzić do „wyścigu zbrojeń”

  • 150 osób spotkało się, aby przedyskutować pomysł stworzenia syntetycznego genomu człowieka
  • Oznacza to użycie chemikaliów do budowy całego DNA znajdującego się w chromosomach 
  • Organizatorzy projektu twierdzą, że miałoby to głównie na celu poprawę syntezy DNA
  • Niektórzy twierdzą jednak, że implikacje są zbyt wielkie, aby je omawiać w tajemnicy

Na początku tego tygodnia około 150 naukowców, prawników i przedsiębiorców spotkało się w tajemnicy, aby przedyskutować możliwość stworzenia całkowicie syntetycznego ludzkiego genomu.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

Oznacza to, że naukowcy odtworzyliby chemicznie materiał genetyczny, który w naturalny sposób jest przekazywany od rodziców do dzieci.

Chociaż może to oznaczać znaczny postęp w naukach biologicznych i zdrowiu publicznym, niektórzy eksperci wyrazili obawy dotyczące etyki tego pomysłu i twierdzą, że coś tak ważnego nie powinno być omawiane za zamkniętymi drzwiami.

Na początku tego tygodnia około 150 naukowców, prawników i przedsiębiorców spotkało się w tajemnicy, aby przedyskutować możliwość stworzenia całkowicie syntetycznego ludzkiego genomu.  Oznacza to, że naukowcy odtworzyliby materiał genetyczny, który w naturalny sposób jest przekazywany od rodziców do dzieci.  Na powyższym obrazku naukowym naukowiec ogląda sekwencjonowanie DNA

Na początku tego tygodnia około 150 naukowców, prawników i przedsiębiorców spotkało się w tajemnicy, aby przedyskutować możliwość stworzenia całkowicie syntetycznego ludzkiego genomu. Oznacza to, że naukowcy odtworzyliby materiał genetyczny, który w naturalny sposób jest przekazywany od rodziców do dzieci. Na powyższym obrazku naukowym naukowiec ogląda sekwencjonowanie DNA

POPYT NA LUDZKI GENOM 

Genom ludzki składa się z około 3 miliardów par zasad DNA.

W DNA znajdują się cztery zasady nukleotydowe: adenina (A), cytozyna (C), guanina (G) i tymina (T).

Krytycy zsyntetyzowanego genomu ludzkiego twierdzą, że zwolennicy tej koncepcji stawiają przed naukowcami wyzwanie, aby zwiększyć popyt i obniżyć koszty drukowania fragmentów DNA.

Obecnie zbudowanie ludzkiego genomu, który składa się z trzech miliardów par zasad, kosztowałoby 90 milionów dolarów.

Mówią, że przy odpowiednim popycie może to spaść do zaledwie 100 000 USD.

Spotkanie na zaproszenie odbyło się we wtorek w Harvard Medical School w Bostonie, donosi New York Times , a uczestnikom powiedziano, aby nie kontaktowali się z mediami ani nie tweetowali o tym.

Projekt zatytułowany HGP-Write: Testowanie dużych syntetycznych genomów w komórkach ma na celu „syntezę kompletnego genomu ludzkiego w linii komórkowej w ciągu dziesięciu lat”.

Organizatorami byli: George Church, profesor genetyki w Harvard Medical School, Jef Boeke, dyrektor instytutu genetyki systemowej w NYU Langone Medical Center, Andrew Hessel, „futurysta” w grupie badawczej bio/nano w Autodesk, oraz Nancy J. Kelley.

W wywiadzie dla NYT dr Church wyjaśnił, że projekt, który nie jest jeszcze finansowany, ma głównie na celu poprawę zdolności do syntezy długich nici DNA do użytku u zwierząt, roślin i drobnoustrojów.

Naukowcy są obecnie w stanie manipulować DNA w komórkach do różnych celów, w tym do produkcji insuliny na cukrzycę.

Synteza całego genomu pozwoliłaby na znacznie bardziej znaczące zmiany.

Ale niektóre aspekty tej koncepcji spotkały się już z krytyką.

W eseju opublikowanym dla Cosmos Drew Endy, profesor nadzwyczajny bioinżynierii na Uniwersytecie Stanforda oraz Laurie Zoloth, profesor etyki medycznej i nauk humanistycznych na Northwestern University w Chicago, wyjaśniają, że synteza ludzkiego genomu jest „ogromnym gestem moralnym”.

Gdyby powstał syntetyczny genom, zostałby przetestowany w laboratorium poprzez wszczepienie go do komórki ludzkiej w miejsce istniejącej.

Chociaż nie oznacza to, że w tym momencie byliby w stanie stworzyć syntetycznego człowieka, naukowcy zastanawiają się, co można by zrobić, gdyby naukowcy byli w stanie zmienić ludzki genom.

„Na przykład, czy naukowcy mogliby zsyntetyzować zmodyfikowany ludzki genom, który jest odporny na wszystkie naturalne wirusy?” piszą.

„Prawdopodobnie mogliby, w celach czysto korzystnych, ale co by było, gdyby inni następnie starali się zsyntetyzować zmodyfikowane wirusy, które przezwyciężyły taką odporność? Czy może to zapoczątkować wyścig zbrojeń inżynierii genomu?

Chociaż może to oznaczać znaczny postęp w naukach biologicznych i zdrowiu publicznym, niektórzy eksperci wyrazili obawy dotyczące etyki tego pomysłu i twierdzą, że coś tak ważnego nie powinno być omawiane za zamkniętymi drzwiami.  Przedstawiono podstawowy obraz ludzkiego DNA 

Chociaż może to oznaczać znaczny postęp w naukach biologicznych i zdrowiu publicznym, niektórzy eksperci wyrazili obawy dotyczące etyki tego pomysłu i twierdzą, że coś tak ważnego nie powinno być omawiane za zamkniętymi drzwiami. Przedstawiono podstawowy obraz ludzkiego DNA 

 tajemnice ludzkiego genomu odsłaniają się

A co z jeszcze większymi zmianami, które można sobie wyobrazić?

Autorzy argumentują również przykładem, że naukowcy mogliby następnie zsyntetyzować genom konkretnych ludzi, takich jak Einstein, i zapytać, ile genomów należy stworzyć i kto mógłby je zrobić.

Ponieważ synteza ludzkiego genomu miałaby ogromne znaczenie dla nauki, naukowcy argumentują, że dyskusje dotyczące tej koncepcji powinny być „pluralistyczne, publiczne i przemyślane”.

Argumentują również, że zwolennicy tej koncepcji stanowią wyzwanie dla naukowców, aby zwiększyć popyt i obniżyć koszty drukowania fragmentów DNA.

Obecnie zbudowanie ludzkiego genomu, który składa się z trzech miliardów par zasad, kosztowałoby 90 milionów dolarów.

Mówią, że przy odpowiednim popycie może to spaść do zaledwie 100 000 USD.

Jednak autorzy sugerują, że ludzki genom może nie być odpowiednim „sterownikiem popytu” i argumentują, że zamiast tego naukowcy powinni pracować nad syntezą bardziej użytecznych genomów.

Wraz z tym twierdzą, że konieczne byłoby uwzględnienie porad z różnych perspektyw, od prawników i regulatorów, po teologów, filozofów i etyków.

„Tworzenie nowego ludzkiego życia jest jednym z ostatnich procesów związanych z człowiekiem, który nie został jeszcze uprzemysłowiony ani w pełni utowarodzony” – piszą Endy i Zoloth.

„Pozostaje aktem wiary, radości i nadziei. Dyskusje na temat syntezy po raz pierwszy ludzkiego genomu nie powinny odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach”.