GÓRNA LINIA

Wśród doniesień o niedoborach siły roboczej i obawach o przegrzanie gospodarcze spowodowane tym, co niektórzy uważają za nadmierne wydatki na stymulację rządową, w sumie 26 stanów planuje obecnie zlikwidować federalny dodatek dla bezrobotnych w wysokości 300 USD, aby pobudzić zatrudnianie – oto, czego spodziewają się analitycy z Goldman Sachs się zdarzyć, gdy płatności się zatrzymają.

KLUCZOWE FAKTY

Analitycy Goldmana zwracają uwagę, że skoro 25 stanów przedwcześnie wycofuje się ze świadczeń, odpowiada jedynie za 29% utraty miejsc pracy w wyniku pandemii, prawdopodobnie presja na rynku pracy – niedobory pracowników i obniżony wskaźnik aktywności zawodowej – będzie trwała do czasu wygaśnięcia świadczeń w każdym stanie na początku września.  

Analitycy zauważają, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak wczesny koniec zasiłków wpłynie na oficjalne statystyki zatrudnienia – te informacje będą prawdopodobnie zawarte w lipcowym raporcie o zatrudnieniu, który Departament Pracy opublikuje w sierpniu. 

To powiedziawszy, roszczenia o regularne stanowe zasiłki dla bezrobotnych spadły szybciej w stanach, które ogłosiły, że wcześniej zrezygnują z suplementu – analitycy twierdzą, że jest to „wskazówka”, że zatrudnienie wzrośnie, gdy świadczenia zostaną wycofane, ale zauważ, że inne dane, takie jak liczba ofert pracy, nie potwierdzają jeszcze tego wniosku.

Analitycy twierdzą, że ich „najlepszym przypuszczeniem” jest to, że wygasające świadczenia „przyczynią się do znacznego wzrostu zatrudnienia w nadchodzących miesiącach”, stymulując wzrost ponad 150 000 miejsc pracy w lipcu i ponad 400 000 miejsc pracy we wrześniu, chociaż zauważają, że prognoza jest nadal niepewna.

Na podstawie wcześniejszych badań akademickich analitycy szacują, że typowy pracownik otrzymujący regularne świadczenia państwowe odnotuje spadek tych świadczeń o 50% po wygaśnięciu dodatku w wysokości 300 USD w ich stanie, a okres pozostawania bez pracy spadnie o około 25%.

KLUCZOWY CYTAT

„Tymczasowy wzrost zasiłków dla bezrobotnych . . . pomógł ludziom, którzy stracili pracę nie z własnej winy i nadal być może są w trakcie szczepień, ale to wygaśnie za 90 dni” – powiedział prezydent Biden podczas przygotowanych wystąpień po ukazaniu się w zeszłym tygodniu raportu o pracy. „To ma sens.”

DUŻA LICZBA

12 miliardów dolarów. Według raportu Wspólnego Komitetu Ekonomicznego Kongresu, tyle stracą lokalne gospodarki w 24 czerwonych stanach, które 2 czerwca ogłosiły wcześniejsze wycofanie federalnego dodatku o wartości 300 dolarów . 

ZASKAKUJĄCY FAKT

W czwartek Luizjana stała się pierwszym stanem z demokratycznym gubernatorem, który ogłosił przedwczesny wygaśnięcie dodatku w wysokości 300 dolarów. Pozostałe 25 stanów ma republikańskich gubernatorów. 

KLUCZOWE TŁO

Po raz pierwszy zezwolono na nagły federalny dodatek do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia w wysokości 600 dolarów tygodniowo w ramach ustawy CARES Act w zeszłym roku. Nowy dodatek w wysokości 300 dolarów został zatwierdzony dekretem wykonawczym prezydenta Trumpa po wygaśnięciu pierwszego dodatku. Dodatek w wysokości 300 dolarów został przedłużony raz przez Kongres w ramach projektu ustawy stymulacyjnej w grudniu ubiegłego roku, a następnie przez Kongres jako część amerykańskiego planu ratunkowego prezydenta Bidena o wartości 1,9 biliona dolarów.

DALSZA LEKTURA

John Bel Edwards z Luizjany zostaje pierwszym demokratycznym gubernatorem, który obniży federalne zasiłki dla bezrobotnych o 300 USD tygodniowo (Forbes)

Biden: To „sensowne”, że bezrobocie w wysokości 300 dolarów skończy się we wrześniu (Forbes)

Kalifornia i Floryda wysyłają więcej czeków stymulujących. Czy Twój stan może być następny? (Forbes)

IRS publikuje daty płatności ulgi podatkowej na dzieci — oto, kiedy rodziny mogą spodziewać się ulgi (Forbes)