NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Przeczytaj koniecznie!Dr.G.Vanden Bossche ostrzega wszystkie kraje przed masowymi szczepieniami.
Skandal w Niemczech !!  Uniwersytet w Ulm przebadał szczepionki..
RAPORT COVIDOWY - TRAGEDIA NARODU POLSKIEGO - Paweł Klimczewski  ekspert analizy danych spolecznych i demograficznych, PSNLiN
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Rolnicy zawarli niekorzystny dla nich kontrakt ze spółką Cefetra – interweniuje UOKiK

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce Cefetra Polska.
Przedsiębiorca może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową.
Szczególny niepokój budzą umowy, które zobowiązują rolników do dostarczenia umówionej ilości zboża lub rzepaku nawet w sytuacji, gdy jest to niemożliwe bez względu na starania rolników, np. z powodu suszy lub innej siły wyższej.
Cefetra Polska należy do grupy przedsiębiorstw BayWa i jest jednym z wiodących podmiotów zajmujących się handlem zbożem w Polsce. Rocznie sprzedaje odbiorcom zagranicznym około miliona ton produktów rolnych. Zastrzeżenia Prezesa UOKiK dotyczą umów Cefetry z rolnikami dostarczającymi zboża, rzepak i rośliny strączkowe.

  • Przedsiębiorca zobowiązuje swoich kontrahentów do dostarczenia umówionych ilości produktów, nawet jeśli kontrahenci nie są w stanie tego zrobić z powodu zdarzeń o charakterze siły wyższej lub innych okoliczności od nich niezależnych. W związku z powyższym wszcząłem postępowanie w sprawie nadużycia przewagi kontraktowej przez Cefetra Polska. Podobne postępowanie wszcząłem już także przeciwko spółce Polish Agri. Zgodnie z prawem, wszystkie umowy zawierane przez duże podmioty muszą uwzględniać fakt, że rolnictwo jest szczególnie uzależnione od sił natury – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Firmy zaopatrujące się w produkty bezpośrednio w gospodarstwach rolnych powinny umieszczać w umowach zwolnienie zwalniające rolnika z obowiązku zrealizowania części lub całości uzgodnionej dostawy z powodu okoliczności niezależnych od rolnika i niemożliwych do zapobieżenia. Takie zabezpieczenia dla rolników przewidują umowy kontraktacji, o których mowa w Kodeksie cywilnym. Niemniej jednak niektórzy pośrednicy celowo nadają takim umowom inne nazwy, np. umowy sprzedaży, dostawy czy współpracy, zmuszając rolników do dostarczenia umówionej ilości produktu bez względu na okoliczności. Zmuszanie producentów rolnych do pełnego wywiązywania się ze swoich zobowiązań niezależnie od okoliczności zewnętrznych nie jest zgodne z naturą takich umów, ponieważ nie uwzględnia ryzyka związanego z prowadzeniem działalności rolniczej.

Obie strony takich umów muszą traktować się uczciwie i odpowiedzialnie – nabywcy powinni umożliwić ograniczenie zakresu dostaw w przypadku wystąpienia siły wyższej, natomiast rolnicy powinni korzystać z takich uprawnień tylko w przypadku wystąpienia okoliczności, na które nie mają wpływu.

Kara za nadużywanie przewagi kontraktowej wynosi do 3 proc. rocznego obrotu firmy.

Jeśli jesteś rolnikiem lub przedsiębiorcą działającym w branży rolno-spożywczej, a Twój duży kontrahent nadużywa przewagi kontraktowej, narzucając niekorzystne warunki współpracy, nie zwlekaj i zawiadom o tym UOKiK. Przygotowaliśmy specjalny formularz, który pomoże Ci zgłosić nieprawidłowości. Kliknij tutaj, aby go wypełnić: https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.

 

źródło: https://www.uokik.gov.pl/news.php?news_id=17563

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: