Na facebookowym profilu Agnieszki Dworczyk pojawiła się wiadomość od Michała Dworczyka: „Z przykrością muszę poinformować, że moja skrzynka e-mail została zhakowana przez nieznane osoby” – napisał minister.

„Sprawcami zostały skradzione dokumenty służbowe, które zawierają informacje niejawne i mogą być wykorzystane do wyrządzenia szkody bezpieczeństwu narodowemu RP, a także mogą być wykorzystane jako dowód rzekomej polskiej ingerencji w sprawy wewnętrzne Białorusi (pisownia oryginalna -red.)” – dodaje.

Screen z konta na Facebooku Agnieszki Dworczyk
Foto: Facebook/Agnieszka Dworczyk

Screen z konta na Facebooku Agnieszki Dworczyk

Profil żony Michała Dworczyka na Facebooku zniknął już z Facebooka. Po wejściu pod adres jej profilu pojawia się informacja, że materiały nie są teraz dostępne.

Próbowaliśmy skontaktować się z Michałem Dworczykiem, jednak nie odbiera telefonu. Ale według naszych rozmówców w służbach specjalnych, rzeczywiście doszło do włamania na prywatną skrzynkę pocztową Dworczyka na jednym z polskich serwisów z darmową pocztą. — To była słabo zabezpieczona skrzynka — twierdzi jeden z naszych rozmówców. Drugi dodaje: — Służbowa poczta ma coraz lepsze zabezpieczenia, więc hakerzy coraz częściej próbują się włamywać na prywatne konta polityków. Ministrowie w ogóle nie powinni korzystać z prywatnych kont i trzymać tam dokumentów państwowych. Niestety to robią.

Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że Michał Dworczyk jest na celowniku wschodnich służb, bo od lat zajmuje się sytuacją na Białorusi. Informacje pochodzące z włamania znalazły się na popularnym na wschodzie komunikatorze Telegram.

Co znajduje się w udostępnionych dokumentach?

W udostępnionych dokumentach znajduje się m.in. komunikacja od Huberta Królikowskiego z Departamentu Analiz Przygotowań Obronnych Administracji, w którym „przesyła komplet dokumentów wymaganych do zgłoszenia do wykonu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o rezerwach strategicznych”.

Wśród plików znajduje się także dokument z Departamentu Studiów Strategicznych, napisany w sierpniu 2020 r., pt. „Ułatwienia dla osiedlenia się w Polsce Białorusinów, w tym polskiego pochodzenia”. Zamieszczone tam informacje dotyczą m.in. rekomendacji, które zakładają wdrożenie narzędzi służących przyciąganiu pracowników i przedsiębiorców z zagranicy, czy wsparcie procesu integracji cudzoziemców. W dokumencie zostały poruszone także kwestie priorytetów społeczno-gospodarczych polityki migracyjnej, mniejszości polskiej na Białorusi, potrzeby włączenia Białorusi do zasięgu terytorialnego ustawy o repatriacji, zainteresowania repatriacją z Białorusi do Polski w ostatnim roku, problemów związanych z repatriacją czy Kartą Polaka.