NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Astra Zeneca : 27 umarło w jednym szpitalu w Warszawie!!
JAKIE MIAŁ POWODY SĄD DO ZBADANIA MARCINA BUSTOWSKIEGO POD KONTEM PSYCHIATRYCZNYM ?
Zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie na COVID. Wypisy i inne
Informacje z RNA można wpisać z powrotem do DNA - CZYLI JAK PREPARAT mRNA - SZCZEPIONKA ZMIENI TWOJE DNA info agencyjne
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Polska nadal ściąga na siebie gniew UE i NATO w związku z zakupem przez Turcję dronów

W wyniku rozmów polskiego prezydenta Andrzeja Dudy z jego tureckim odpowiednikiem, Recepem Tayyipem Erdoganem, Polska stała się pierwszym krajem NATO i UE, który kupił tureckie drony. Warszawa nie boi się umieścić kota wśród gołębi.

Na wspólnym szczycie pod koniec maja w Ankarze, ministrowie obrony Polski i Turcji podpisali umowę o wartości 270 mln dolarów (235 mln euro), na mocy której Warszawa kupi wyprodukowane w Turcji bezzałogowe statki powietrzne (UAV), zarówno do celów rozpoznawczych, jak i szturmowych.

Prezydent Polski Andrzej Duda podkreślił, że jego rząd chce poprawić stosunki handlowe z Turcją, dodając, że ma nadzieję, iż dwustronna wymiana handlowa osiągnie 10 mld dolarów, w porównaniu z obecnymi 6,5 mld dolarów.

Posunięcie to może wzbudzić niepokój Moskwy, z czego obaj członkowie NATO doskonale zdają sobie sprawę. Dla Polski zwrot w kierunku Ankary jest również zniewagą dla administracji Bidena, po tym jak w Warszawie Waszyngton postrzegany jest jako ponowne sprzymierzenie się z Berlinem w sprawie gazociągu Nord Stream 2.

Karol Wasilewski, analityk ds. Turcji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM), uważa, że polityczne aspekty transakcji z dronami są „interesujące”.

„Wydaje się, że poprzez tę transakcję Polska próbuje nie tylko wzmocnić swoje relacje z Turcją, ale także bardziej związać je z bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO, a także wbić klin między Turcję i Rosję, w czasie, gdy te relacje są bardzo skomplikowane” – powiedział DW.

 

 

Sprawdzona historia

Polska kupi 24 uzbrojone drony Bayraktar TB2, produkowane przez turecką firmę należącą do zięcia Erdogana, Selcuka Bayraktara, z pierwszą dostawą zaplanowaną na 2022 rok. Kontrakt zostanie zawarty bez procedury przetargowej.

Umowa obejmuje również inteligentną mikromunicję produkowaną przez turecką firmę Roketsan, a także naziemne stacje kontroli i naziemne terminale danych dla dronów. Drony zwiadowcze i szturmowe będą serwisowane w Polsce, a oba kraje uzgodniły wzajemną ochronę tajnych danych przemysłu obronnego.

Mirosław Różański, były dowódca generalny Sił Zbrojnych RP, powiedział polskiemu serwisowi informacyjnemu Defense News, że polskie siły zbrojne potrzebują również bezzałogowych statków powietrznych dalekiego zasięgu, zdolnych do przeprowadzania ataków poza granicami kraju.

Baykar sprzedał swojego uzbrojonego drona Bayraktar TB2 do Azerbejdżanu, Ukrainy, Kataru i Libii, a jego popularność wzrosła po tym, jak sprzęt został rozmieszczony w Syrii, Libii i Azerbejdżanie.

„Problem z tureckimi dronami polega na tym, że mogą być niezwykle użyteczne, gdy połączy się je z odpowiednią strategią wojskową. Jeśli za akwizycją pójdzie wymiana know-how w tym zakresie, to transakcja może być bardziej owocna z punktu widzenia potrzeb obronnych” – mówi Wasilewski.

Zmiana geopolityki regionalnej

Podczas spotkania Dudy i Erdogana poruszono kwestię aneksji Krymu przez Rosję, a także inne tematy związane z Rosją, takie jak bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i konflikt między Kijowem a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

Polski ekspert ds. geopolityki Witold Repetowicz uważa, że „lobby turkofilskie” w Polsce, które ma silny wpływ na rząd, wymyśliło sojusz polsko-turecki jako przeciwwagę dla zbliżenia amerykańsko-niemieckiego. Podobnie część obserwatorów uważa, że czynnik rosyjski jest wykorzystywany jedynie jako przykrywka, gdyż Ankara prowadzi własną politykę zagraniczną.

Relacje Turcji z USA są powszechnie postrzegane jako główne wyzwanie dla rozwoju więzi polsko-tureckich. Ubiegłoroczne sankcje USA wobec Ankary w związku z zakupem rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 nie miały na celu utrudnienia współpracy wojskowej Turcji z innymi sojusznikami z NATO. Jednak odrodzenie się konfrontacyjnej postawy Ankary wobec członków UE, takich jak Francja, może skłonić Warszawę do zajęcia stanowiska w wewnątrzunijnej debacie na temat sankcji wobec Turcji.

Strona polska

Stanisław Tarasow, redaktor naczelny Redakcji Wschodniej rosyjskiej agencji informacyjnej Regnum, uważa, że dostawa bojowych dronów Bayraktar była ważnym, choć nie pierwszym, sygnałem zmiany strategicznego kursu Warszawy wobec Ankary.

„Rok temu stosunki między oboma krajami były napięte po tym, jak Turcja oświadczyła, że zamierza zawetować przyjęcie nowego planu NATO dotyczącego ochrony Polski i państw bałtyckich, dopóki nie zostanie udzielone Turcji wsparcie w jej operacji przeciwko Kurdom. Jednak we wrześniu 2020 roku Duda zarządził wysłanie polskiego kontyngentu wojskowego do Turcji, czego Warszawa wcześniej nie zrobiła – powiedział DW.

Strona turecka

Karol Wasilewski z PISM powiedział, że umowa z Polską w sprawie dronów daje Turcji „ogromny impuls ekonomiczny i polityczny”. Z jednej strony zakup przez pierwszy kraj NATO był „wizerunkowym wzmocnieniem dla tureckiego sektora obronnego”, co może zaowocować większymi umowami w przyszłości.

„Z drugiej strony, daje to wyraźną treść narracji Turcji, że przyczynia się do polityki odstraszania Sojuszu wobec Rosji – przesłanie, które Turcja stara się podkreślać przy niemal każdej okazji, odkąd Joe Biden objął urząd” – powiedział DW Wasilewski.

Jednocześnie jednak na Zachodzie rosną obawy, że Warszawa może wpaść w orbitę Chin za sprawą bliskich powiązań inwestycyjnych Turcji i współpracy infrastrukturalnej w ramach pekińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. Istnieje obawa, że bliższy sojusz między rządami w Ankarze i Warszawie, przy aktywnym wsparciu Chin, może zapoczątkować najpoważniejszą zmianę w polityce międzynarodowej Polski od czasu wstąpienia do UE i NATO.

 

źródło: https://www.dw.com/en/poland-continues-to-draw-eu-nato-ire-over-turkish-drone-purchases/a-57775109

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: