NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Przeczytaj koniecznie!Dr.G.Vanden Bossche ostrzega wszystkie kraje przed masowymi szczepieniami.
Skandal w Niemczech !!  Uniwersytet w Ulm przebadał szczepionki..
RAPORT COVIDOWY - TRAGEDIA NARODU POLSKIEGO - Paweł Klimczewski  ekspert analizy danych spolecznych i demograficznych, PSNLiN
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Będziemy płacić podatek katastralny? Senator Bury: PiS wprowadzi go jeszcze w tej kadencji

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku płacenia podatku od nieruchomości obliczanego na podstawie jej wartości.

Foto: ShutterstockObecnie w Polsce nie ma obowiązku płacenia podatku od nieruchomości obliczanego na podstawie jej wartości.

Podatek katastralny, liczony od wartości nieruchomości, nie obowiązuje aktualnie w Polsce, chociaż temat jego wprowadzenia powraca w debatach publicznych. Zdaniem senatora Ruchu Polska 2050 Jacka Burego zostanie wprowadzony jeszcze w tej kadencji. Tak mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

  • W wielu krajach Unii Europejskiej obowiązuje podatek katastralny, liczony od wartości nieruchomości. Wartość ta jest ustalana przez rzeczoznawców okresowo
  • W Polsce dotąd nie został wprowadzony, a Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie ma planów, które mogłyby zmienić tę sytuację
  • Senator Jacek Bury z Ruchu Polska 2050 uważa, że uda się go wprowadzić jeszcze w tej kadencji

Polityk z Ruchu Polska 2050 uważa, że wkrótce podatek katastralny – funkcjonujący w wielu krajach Unii Europejskiej – dosięgnie także Polaków. Jego zdaniem będą go płacić właściciele drugiego i trzeciego mieszkania, a nastąpi to już wkrótce. Czy tak będzie faktycznie? Ministerstwo Finansów pod koniec lutego zapewniło, że nie pracuje nad wprowadzeniem podatku katastralnego w Polsce.

Jacek Bury: PiS nie będzie miał żadnych skrupułów

– Mogę się z panem założyć, że jeszcze w tej kadencji PiS przeforsuje podatek katastralny. Ale w przypadku podatnika płacony nie od jednego mieszkania, bo tutaj rząd strzeliłby sobie w stopę. Podatek katastralny będą płacić właściciele – drugiego czy trzeciego mieszkania – powiedział Jacek Bury w wywiadzie z „Gazetą Wyborczą”.

Polityk podał też przykład – właściciel mieszkania o wartości 600 tys. zł mógłby płacić podatek wysokości ok. 20 tys. zł w skali roku. Zdaniem senatora PiS nie będzie miał skrupułów, bo podatek katastralny w takim kształcie uderzyłby przede wszystkim w zamożniejszą część społeczeństwa, tych, którzy postanowili ulokować gotówkę w nieruchomościach.

– Z reguły bogaci to nie ich elektorat – dodał Jacek Bury w wywiadzie.

Zobacz też: Podatek katastralny – co to jest?

Podatek katastralny – stanowisko Ministerstwa Finansów

Temat podatku katastralnego pojawia się co pewien czas w debatach publicznych. Jest kontrowersyjny, ponieważ dla wielu Polaków oznaczałby płacenie daniny znacznie większej niż do tej pory. Mógłby też doprowadzić do absurdalnych sytuacji, kiedy właściciel kawalerki w dobrej lokalizacji w centrum Warszawy płaciłby większy podatek katastralny niż właściciel dużego domu jednorodzinnego.

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac związanych z wprowadzeniem tego podatku, w lutym na Twitterze zamieszczono oświadczenie: „MF nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości”.

W Polsce nadal obowiązuje podatek od nieruchomości naliczany od powierzchni, a jego wysokość zależy od uchwały rady gminy.

Podatek katastralny – co to jest?

Podstawą podatku katastralnego jest wartość opodatkowanej nieruchomości. Jego wysokość może być uzależniona od wielu czynników, które składają się na rzeczoną wartość. A są to m.in.: powierzchnia obiektu i jego rozkład, jego lokalizacja z uwzględnieniem prestiżu miejsca, w którym obiekt się znajduje, położenie względem innych nieruchomości. Liczy się również wiek budynku, rodzaj materiałów, z jakich został wykonany i rodzaj obiektu – czy jest to mieszkanie w bloku, kamienicy, czy dom jednorodzinny lub w zabudowie szeregowej.

Podatek katastralny obowiązuje między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Belgii, Litwie czy Łotwie. W poszczególnych państwach regulacje są nieco inne, jednak ogólna zasada jest taka, że wyższy podatek katastralny zapłacą osoby, które posiadają dużą nieruchomość w miejscu, gdzie działki są drogie, np. blisko centrum lub w prestiżowej dzielnicy.

Podatek katastralny. Za i przeciw

Wprowadzenie podatku katastralnego z pewnością podwyższyłoby wysokość daniny wobec samorządów do kilku albo nawet kilkudziesięciu tys. zł rocznie. Może to skutkować niechęcią właścicieli nieruchomości np. do remontów, z powodu większego obciążenia podatkowego. Wzrost kosztów właściciel może też przerzucić na najemców mieszkania (wyższe czynsze). Ponadto, zdaniem ekspertów, podatek mógłby doprowadzić do zwiększenia podziałów społecznych, a także nierówności pomiędzy biedniejszymi i bogatymi gminami.

Zwolennicy podatku katastralnego wskazują natomiast wiele zalet takiego rozwiązania, m.in. sprawniejsze uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego czy wsparcie rozwoju jednostek terytorialnych. Ponadto gminy mogłyby zwiększyć swoje dochody z tytułu podatku katastralnego, a dostępność domów byłaby lepsza. Na pewno podatek katastralny zmieniłby znacząco rynek nieruchomości w Polsce.

businessinsider.com.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: