Ośmiu polskich lekarzy i ratowników w ciągu dwóch tygodni zaszczepi około 1,6 tys. obserwatorów OBWE na Ukrainie oraz pracowników polskich placówek dyplomatycznych; samolot z polskimi medykami w poniedziałek wylądował na lotnisku w Kijowie – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jak przekazało RCB, akcja szczepień przeciw COVID-19 zostanie przeprowadzona w dniach 7-18 czerwca.

„To już kolejna misja, którą organizujemy, aby zagwarantować bezpieczeństwo najważniejszym organom międzynarodowym w trakcie pandemii COVID-19. 8 lekarzy i ratowników medycznych w ciągu 2 tygodni zaszczepi około 1600 obserwatorów OBWE na Ukrainie oraz pracowników polskich placówek dyplomatycznych w Kijowie, Lwowie, Charkowie i Odessie

– poinformowało RCB.

Zaznaczono, że z uwagi na poziom skomplikowania i liczne wyzwania logistyczne przygotowania do operacji zajęły trzy tygodnie.

„Międzynarodowa solidarność jest naszym znakiem eksportowym, dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że musimy zaangażować się w pomoc w szczepieniu obserwatorów OBWE na Ukrainie. Obserwatorzy pracują w naszym imieniu, dlatego mamy obowiązek zapewnić im bezpieczeństwo

– podkreślił dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Konrad Korpowski.

Koordynatorem medycznym operacji jest dr Michał Hampel (CSK MSWiA). Misję realizuje i koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

OBWE prowadzi Specjalną Misję Obserwacyjną monitorującą sytuację na wschodnich terenach Ukrainy. Od końca lipca 2020 w Donbasie obowiązuje porozumienie „o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia” między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej.

msn/niezalezna.pl