NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Sekcja zwłok – globalna bomba zegarowa – zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
Program depopulacji szczepionek „potwierdzony” (video)
Informacje z RNA można wpisać z powrotem do DNA - CZYLI JAK PREPARAT mRNA - SZCZEPIONKA ZMIENI TWOJE DNA info agencyjne
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Dron bez rozkazu zaatakował człowieka. Gen. Skrzypczak: być może stworzymy coś, co nas w przyszłości zabije

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
W Libii turecki dron wyposażony w sztuczną inteligencję zaatakował wojska nieprzyjaciela bez udziału człowieka – ujawniła ONZ w specjalnym raporcie. – Wydaje się, że był to test, tego, czy system jest na tyle dopracowany, że nie zaatakuje własnych żołnierzy. Zadziałał – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i autor książki o wojnach przyszłości.
Waldemar SkrzypczakWaldemar Skrzypczak – Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
  • – Od dawna rozmawiamy, że robotyzacja pola walki to nie tylko urządzenia bezzałogowe sterowane przez człowieka, czyli radiowo lub przewodowo, ale to również roboty wyposażone w sztuczną inteligencję, które samodzielnie będą wykonywać lub już wykonują misje bojowe – wyjaśnia generał
  • Gen. Skrzypczak zwraca uwagę, że broń wyposażoną w sztuczną inteligencję mają już największe światowe mocarstwa: Amerykanie, Chińczycy i Rosjanie. – Wydarzenia z Libii pozwalają sądzić, że ma ją też Turcja – dodaje gen. Skrzypczak
  • Autor książki „Jesteśmy na progu wojny” podkreśla, że kwestie użycia broni autonomicznej nie zostały dotąd uporządkowane przez organizacje międzynarodowe
  • – Jeśli już teraz nie podejmą decyzji, które ograniczą – bo na pewno nie zatrzymają – rozwoju tej broni i nie uporządkują zasad jej użycia, to będziemy skazani na zabijanie żołnierzy przez roboty po obu stronach konfliktu – przestrzega generał

***

Edyta Żemła, Onet: Raport Rady Bezpieczeństwa ONZ ds. Libii ujawnił, że w marcu ub.r. konwoje przeciwnika zostały zaatakowane przez turecki dron STM Kargu-2. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego – ponieważ drony od lat był wykorzystywane w różnych konfliktach zbrojnych – jednak, jak podają autorzy raportu, tym razem dron wystartował, zidentyfikował i zaatakował wojska przeciwnika bez udziału człowieka. Czy właśnie wchodzimy w nową erę, w erę wojen robotów?

Gen. Waldemar Skrzypczak: Tematem, o którym od dawna rozmawiamy jest robotyzacja pola walki, ale roboty to nie tylko urządzenia sterowane przez człowieka, czyli radiowo lub przewodowo, to również roboty wyposażone w sztuczną inteligencję, które samodzielnie będą, lub już wykonują misje bojowe. Dlatego równolegle z konstruktorami tych urządzeń pracują naukowcy-programiści, aby roboty były jeszcze bardziej skuteczne i samodzielne w walce. Tak powstaje tzw. broń autonomiczna, której rozwój, bardzo słusznie zresztą, wzbudza wiele kontrowersji.

W książce „Jesteśmy na progu wojny” mówi pan, że robotyzacja pola walki to element współczesnego wyścigu zbrojeń. Przy okazji pojawiało się wiele pytań, na przykład, czy roboty będą potrafiły rozróżnić wojska własne od przeciwnika? Przykład Libii pokazuje, że potrafią?

Temat nie jest nowy. Kiedy polskie wojsko przygotowywało się do misji w Afganistanie, pojechaliśmy na szkolenie, na którym nasi żołnierze uczyli się działać z wykorzystaniem robotów pola walki. Wtedy po raz pierwszy pojawiło się pytanie – wówczas jeszcze na etapie dywagacji – jak taki robot odróżni żołnierza własnego od obcego? Od tego czasu optoelektronika posunęła się tak daleko, że systemy już teraz bardzo dokładnie identyfikują obiekty i ludzi.

Oznacza to na przykład, że sensory potrafią odróżnić cechy charakterystyczne dla poszczególnych grup etnicznych. My, ludzie często tego nie potrafimy. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie wskazać, czy dany człowiek pochodzi z Europy, czy Bliskiego Wschodu. Maszyny już to potrafią.

To kluczowa wartość na polu walki. Często żołnierze poszczególnych armii mają problem z odróżnieniem swoich i obcych. Stąd różne mundury, ale jeśli armia rebeliancka nie jest umundurowana wówczas, mamy problem. Naukowcy pracowali więc nad takim rozwiązaniami, by sztuczna inteligencja potrafiła wskazać i odróżnić wroga. Osiągnęli sukces.

Czy drony lub innego rodzaju urządzenia wyposażone w sztuczną inteligencję mogą się pomylić i zaatakować wojska własne?

Tak, jeśli zostaną źle zaprogramowane lub jeśli ludzie dostarczą robotom niewłaściwe dane do identyfikacji. Pamiętajmy jednak, że dron się nie pomyli, mylą się ci, którzy dają mu niewłaściwe ograniczenia. Uważam, że kluczem do sprawnego i skutecznego działania robotów pola walki jest dobre zaprogramowanie sztucznej inteligencji.

Ci, którzy ją programują dla wojska, są to zapewne najwybitniejsi specjaliści, potrafiący przewidzieć wszystkie warianty, jakie na polu walki mogą się wydarzyć. Również działanie robotów, ich kreatywność i umiejętność planowania zależą od tych, co je w tę wiedzę wyposażają. Ten proces nie trwa tygodnie czy miesiące, lecz lata.

Systemy odbierają dane od ludzi i je przetwarzają. To jest najważniejszy moment i tu musi być jasna granica wskazana, który żołnierz jest obcy, a który swój. Jeśli tej granicy nie ma czytelnie i jasno określonej to dron może się pomylić.

Wielu naukowców wskazywało, że sztuczna inteligencja sama się uczy oraz, że w przyszłości będzie podejmowała decyzje za człowieka…

To już się dzieje. Mówi się, że sztuczna inteligencja to zdolność maszyn do wykazywania ludzkich cech: rozumowania, planowania, podejmowania decyzji. Dzięki niej systemy pola walki same będą rozwiązywały zaistniałe problemy w czasie rzeczywistym.

Czy wojna na Bliskim Wschodzie przyspieszy rozwój sztucznej inteligencji i czy jest to obecnie swoisty poligon doświadczalny dla tego typu urządzeń?

Zawsze tak było, że wojny napędzały rozwój technologii. Wierzę, że broń wyposażoną w sztuczną inteligencję mają już największe światowe mocarstwa: Amerykanie, Chińczycy i Rosjanie. Można zaobserwować, że ci ostatni na Bliskim Wschodzie używają obecnie systemów uzbrojenia również z elementami ze sztuczną inteligencją. Wydarzenia w Libii pozwalają sądzić, że ma je też Turcja.

Wydaje się, że epizod w Libii był testem, tego, czy system poprawnie działa, czy jest na tyle dopracowany, że nie zaatakuje własnych żołnierzy.

Nie jest żadną tajemnicą, że na takich wojnach jak Libia, Afganistan, Irak najlepiej testuje się nowe systemy uzbrojenia. Nie są to wojny wielkoskalowe, lecz mają charakter ograniczony, dlatego wyrafinowana broń nowego typu może być tam użyta w bardzo różnych sytuacjach na stosunkowo niewielką skalę. A w badaniach czy testach właśnie o to chodzi, bo to skala doświadczeń, jak w laboratorium.

Wykorzystanie autonomicznej broni, czyli takich, która same podejmują decyzję o ataku, będzie niehumanitarne i sprzeczne z prawem międzynarodowym – twierdzą naukowcy i obrońcy praw człowieka. To uzasadnione obawy?

Liderzy światowi już posiadają bardzo złożoną broń autonomiczną i nie da się uniknąć tego, że nie będzie ona dalej rozwijana i doskonalona. Na razie jest testowana, a technologia z nią związana jest pilnie strzeżoną tajemnicą wojskową.

Drugą kwestią jest to, jak prawo międzynarodowe traktuje użycie tej broni. Na razie nie ma żadnych ograniczeń. Pamiętajmy jednak, że jest ona niezwykle śmiercionośna i właściwie dziś trudno się przed nią ochronić. Nie ma systemów skutecznie ją zwalczających. Przykładem jest niedawna wojna w Górnym Karabachu. Mówi się, że wygrały ją drony może jeszcze nie ze sztuczną inteligencją, ale na pewno mogły już same identyfikować cele. Dlatego niewątpliwie jest to broń przyszłości. A roboty pola walki mają zastąpić żołnierzy.

Jeśli jednak organizacje międzynarodowe już teraz nie podejmą decyzji, które ograniczą – bo na pewno nie zatrzymają – rozwoju tej broni i nie uporządkują zasad jej użycia, to będziemy skazani na zabijanie żołnierzy przez roboty po obu stronach konfliktu, bez styczności tych wojsk ze sobą.

Zdążymy wprowadzić ograniczenia zanim roboty wyposażone w sztuczną inteligencję nas przechytrzą?

To o czym teraz rozmawiamy wydaje się nadal rodzajem science fiction, ale przecież w przeszłości nie wierzyliśmy, że będziemy latać w kosmos, a jednak polecieliśmy. Nie wierzyliśmy, że na orbitach zostaną zainstalowane satelity i powstanie broń hipersoniczna, czyli pociski, które lecą szybciej niż pięciokrotna prędkość dźwięku. Wszystko to jednak stało się udziałem naszej rzeczywistości. Zatem wydaje się, że sztuczna inteligencja i broń przez nią kierowana również stanie się faktem.

Trzeba się już teraz do tego przygotować i pomyśleć o ograniczeniu użycia tej broni, bo jeżeli sztuczna inteligencja coraz intensywniej rozwijana będzie używana do zabijania, to kiedyś my ludzie możemy rzeczywiście stracić nad nią kontrolę. Być może sami stworzymy coś, co nas w przyszłości zabije.

Źródło: Onet
Data utworzenia: 3 czerwca 2021, 07:07
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: