„Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek zespół do opracowania projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego” – poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych. Zespół ma przygotować projekt ustawy formalnie rozpoczynający odbudowę Pałacu Saskiego, do końca czerwca.

Ignaczak-Bandych potwierdziła, że prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad projektem ustawy dotyczącym odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.

Jak przekazała minister, prezydent chce, by projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego został przygotowany w jego kancelarii do końca czerwca, tak, żeby mógł go po tym terminie złożyć w parlamencie.

W tym celu został we wtorek powołany zespół do opracowania projektu ustawy, za którego prace odpowiedzialna będzie minister Małgorzata Paprocka, nadzorująca w Kancelarii Prezydenta Biuro Prawa i Ustroju.

Szefowa Kancelarii Prezydenta podkreśliła, że projekt ustawy rozpocznie formalne przygotowania do odbudowy. Ruszamy pełną parą – podkreśliła Ignaczak-Bandych. Podkreśliła też, że rozpoczęcie formalnych prac nad odbudową Pałacu Saskiego jest zgodne z zapowiedziami prezydenta Dudy, jest także „odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne”.

Szefowa Kancelarii Prezydenta zapewniła, że projekt będzie przygotowywany we współpracy „ze wszystkimi podmiotami, które są zainteresowane kształtem tego przedsięwzięcia – największego przedsięwzięcia odbudowy historycznej w Warszawie od czasu odbudowy Zamku Królewskiego„.

Jak wyjaśniła, odbudowany Pałac Saski będzie miejscem „publicznym i otwartym”, z przeznaczeniem na cele edukacyjne, kulturalne, muzealne oraz „na miejsce spotkań warszawiaków”.

Od wielu lat nie mieliśmy takiego zobowiązania ze strony władzy publicznej. Wiemy, że chcemy odbudować Pałac Saski w historycznym kształcie i chcemy to zrobić z inicjatywy prezydenta. Ten prezydencki projekt jest umieszczony w założeniach rządowego programu Polskiego Ładu. Teraz będziemy dopracowywali szczegóły tego projektu – powiedziała Ignaczak-Bandych.

W maju odbyła się konwencja programowa, na której zaprezentowany został Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wówczas m.in. odbudowanie Pałacu Saskiego, a także zbudowanie nowego gmachu dla Opery Królewskiej w Warszawie.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapowiadając powstanie zespołu stwierdził, że w jego skład weszliby m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 r., ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.+

pap

Wybory 2020. Tęsknicie za ciszą wyborczą? Może zamiast wiadomości MEMY?  Zobaczcie z czego śmieją się internauci | Kurier Lubelski