NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Sekcja zwłok – globalna bomba zegarowa – zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
Program depopulacji szczepionek „potwierdzony” (video)
Informacje z RNA można wpisać z powrotem do DNA - CZYLI JAK PREPARAT mRNA - SZCZEPIONKA ZMIENI TWOJE DNA info agencyjne
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

„Obudź się z krzykiem”: dzieci Strefy Gazy przeżyły traumę w wojnie izraelskiej

Tysiące dzieci w Gazie cierpi z powodu traumy w następstwie 11-dniowego ataku izraelskiego na oblężoną enklawę.

Suzy Ishkontana, lat 7, i jej ojciec Riad byli jedynymi, którzy przeżyli z ich rodziny po tym, jak izraelski nalot zniszczył budynek, w którym mieszkali [Abdel Kareem Hana / AP]

Hala Shehada, 28-letnia matka z obszaru Beit Hanoun w północnej Strefie Gazy, powiedziała Al Jazeerze, kiedy naloty powietrzne zaczęły uderzać w Gazę na początku tego miesiąca, na nowo przeżywała tragiczne wspomnienia izraelskiej ofensywy z 2014 roku, jakby to było „wczoraj”.

„Ostatnia ofensywa w Gazie przywiodła mnie z powrotem do najciemniejszych wspomnień sprzed sześciu lat, kiedy zginął mój mąż” – powiedział Shehada.

„Ale tym razem było jeszcze gorzej. Moja sześcioletnia córka Toleen, która urodziła się pięć miesięcy po śmierci ojca, była przerażona podczas ofensywy ”.

Młodzi ludzie byli jedną z najbardziej dotkniętych grup podczas ostatniej izraelskiej operacji na oblężonej enklawie przybrzeżnej. W izraelskich atakach powietrznych i artyleryjskich zginęło 253 Palestyńczyków, w tym 66 dzieci, a ponad 1900 osób zostało rannych.

Dwoje dzieci było wśród 12 osób zabitych w Izraelu przez rakiety wystrzelone przez Hamas i inne ugrupowania zbrojne ze Strefy Gazy w tym samym okresie.

Atak izraelski całkowicie zniszczył również 1800 jednostek mieszkalnych w Gazie i częściowo zburzył co najmniej 14 300 innych. Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków zostało zmuszonych do schronienia się w szkołach prowadzonych przez ONZ.

Chociaż zawieszenie broni zostało osiągnięte między Izraelem a Hamasem 21 maja, wiele rodzin nadal cierpi. Większość przeżyła już traumę podczas 51-dniowej izraelskiej kampanii bombardowania Strefy Gazy w 2014 roku . W tej ofensywie zginęło ponad 2200 Palestyńczyków, w tym 500 dzieci.

6-letnia Toleen nigdy nie spotkała swojego ojca, który zginął podczas izraelskiej ofensywy na Gazę w 2014 roku ..Dzięki uprzejmości: Hala Shehada

Przeżywanie traumy

Shehada była w tym czasie świeżo poślubiona i była w czwartym miesiącu ciąży, kiedy jej mąż, dziennikarz Khaled Hamad, zginął w wyniku izraelskich ataków na dzielnicę Al-Shuja’iya 20 lipca 2014 roku.

Co najmniej 67 Palestyńczyków zginęło, a setki zostało rannych w nocy intensywnych izraelskich ataków, które prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas opisał wówczas jako „masakrę”.

Shehada opisała swoje doświadczenia z obu wojen. „Życie w Gazie oznacza konieczność ponownego przeżywania traumy. Wojna to najbrzydsza rzecz na świecie. A prawdziwa wojna to ta, na której musisz żyć swoimi wspomnieniami ”.

Dziecko stoi na polanie usianej gruzami z izraelskiego ataku powietrznego podczas 11-dniowej ofensywy na Gazę [Plik: John Minchillo / AP]

Ciągłe koszmary

Najgorszą częścią ostatniej ofensywy było „bycie matką, która powinna być w stanie uspokoić córkę”, ale nie była w stanie, powiedział Shehada.

„Bardzo trudno być mamą w Gazie. Sam byłem przerażony. Stan psychiczny mojej córki znacznie się pogorszył podczas ofensywy. Płakała histerycznie, kiedy usłyszała bomby – powiedział Shehada.

„Nawet teraz, po zawieszeniu broni, Toleen cierpi na koszmary. Budzi się z krzykiem w środku nocy. Staram się ją pocieszyć, ale widzenie jej w takiej postaci zabija mnie – dodała, szlochając.

Jak wiele matek w Gazie, Shehada powiedziała, że ​​zarówno ona, jak i jej córka potrzebują rehabilitacji psychologicznej. „Cokolwiek udało mi się pokonać w ofensywie w 2014 roku, wróciło, by mnie prześladować” – powiedziała.

Ale bez wielu usług wsparcia zdrowia psychicznego dostępnych w Gazie, Shehada powiedział, że większość ludzi w Strefie radzi sobie wyłącznie z traumą.

„Cierpienie mojego dziecka sprawia, że ​​zastanawiam się, ile dzieci w Gazie przez całe życie cierpiało z powodu traumy wojennej”.

Troje dzieci Reem Jarjour wciąż jest wstrząśnięte doświadczeniem 11-dniowego izraelskiego ataku na Strefę Gazy [Dzięki uprzejmości: Reem Jarjour]

Rodzice starają się być silni

Reem Jarjour, 30-letnia pracownica socjalna i matka trójki dzieci, powiedziała Al Jazeerze, że od ataków izraelskich walczy o utrzymanie silnej i stabilnej pozycji dla swoich dzieci.

„Dzieci są poważnie dotknięte zdrowiem psychicznym swoich rodziców, więc mój mąż i ja bardzo staraliśmy się ukryć przed nimi naszą traumę” – Jarjour, który ma sześcio- i pięciolatka oraz – powiedział pięciomiesięczne dziecko.

„Próbowałam zastosować to, czego nauczyłam się jako pracownik socjalny, zajmując ich zajęciami takimi jak rysowanie i malowanie”, ale to nie zadziałało, wyjaśniła.

Powiedziała, że ​​kiedy wieża Al-Jawhara, w której mieszkał jej ojciec, była celem izraelskich ataków 11 maja, była „całkowicie zdruzgotana”.

„Płakałam i płakałam, kiedy myślałam o mojej rodzinie i dokąd pójdą” – opowiada. „Nie mogłem nawet się z nimi skontaktować z powodu całego panującego wówczas chaosu.

„Ale to, co zmusiło mnie do zaprzestania, to patrzenie, jak moje dzieci patrzą na mnie, gdy płaczę. Czułem, że muszę być dla nich silny ”- powiedział Jarjour.

Jarjour i jej mąż postanowili spać w tym samym pokoju ze swoimi dziećmi przez cały czas trwania ofensywy, aby spróbować je pocieszyć i uspokoić.

„Nigdy nie zostawiłem ich samych. Ale patrząc im w oczy wiedziałem, że się boją. Dzieci wiedzą, co się wokół nich dzieje – powiedziała.

Wiele matek w Gazie skarży się, że objawy traumy zaczęły pojawiać się również u ich dzieci, powiedział Jarjour.

„Moi przyjaciele mówili mi, że ich dzieci straciły apetyt, podczas gdy inni mają problemy, w tym zaburzenia mowy i moczenie nocne” – wyjaśniła.

„Wszyscy stracili siły w tej wojnie, łącznie z rodzicami. Najsłabszym ogniwem były dzieci. To było okrutne ”- powiedział Jarjour, który ma nadzieję, że w całej Gazie wkrótce zostaną uruchomione specjalistyczne programy opieki psychiatrycznej, które pomogą wspierać dzieci i ich rodziców.

Jarjour mówi, że ma nadzieję, że specjalistyczne programy opieki psychiatrycznej staną się dostępne w rozdartej wojną Gazie [Dzięki uprzejmości: Reem Jarjour / Al Jazeera]

Trauma „nie nowa”

Ghada Redwan, psychoterapeuta z Palestine Trauma Centre UK, powiedział, że kilka rodzin w Gazie skontaktowało się z tym ośrodkiem podczas ofensywy, prosząc o wsparcie zdrowia psychicznego dla swoich dzieci.

Redwan oferuje trening skoncentrowany, szeroko stosowany przez ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego w leczeniu urazów i zespołu stresu pourazowego. Zapewnia rodzinom i dzieciom techniki, które pomogą im zmienić sposób, w jaki przeżywają trwającą traumę.

„Istnieje wiele przypadków, w których występuje silna panika i intensywny strach. Są też dzieci, u których objawy psychiczne przejawiają się w postaci silnych emocji i wymiotów ”- powiedział Redwan w rozmowie z Al Jazeera.

Powiedziała, że ​​radzili matkom, aby starały się zachować spokój przy swoich dzieciach, zwłaszcza podczas bombardowania, co jest oczywiście łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia.

Redwan powiedział, że podczas gdy radzenie sobie z traumą w następstwie izraelskich ataków nie było nowością w Gazie, możliwości pomocy były ograniczone, podczas gdy potrzeba opieki była ogromna.

Dzieląc się własnym doświadczeniem jako matki dwóch dziewczynek w wieku sześciu i trzech lat, Redwan powiedziała Al Jazeerze, że naprawdę trudno jest przejść przez ofensywę.

„Trzymałem swoje dzieci z dala od wiadomości, oglądając kreskówki i robiąc zajęcia dostosowane do ich wieku. Zawsze, gdy bali się bomb, trzymałam je, żeby ich uspokoić – powiedziała.

„To było trudne zadanie dla mnie i mojego męża, ale próbowaliśmy. Miałem trochę szczęścia, że ​​miałem doświadczenie w terapii zdrowia psychicznego, co pomogło mi w utrzymaniu moich dzieci. Ale co z tysiącami rodzin, które tego nie zrobiły? ”

Dzieci gromadzą się obok krateru, w którym domy zostały zniszczone przez atak lotniczy na Gazę [Plik: John Minchillo / AP]

„ Ogromna luka w usługach ”

Według Norweskiej Rady ds. Uchodźców (NRC) 12 z 66 dzieci zabitych przez izraelskie ataki powietrzne było uczestnikami jej programu mającego na celu pomóc dzieciom w Gazie przezwyciężyć traumę z poprzednich wojen.

Dzieci, które przeżyły ofensywę, prawdopodobnie przeżywają nocny bombardowanie, powiedział NRC w niedawnym oświadczeniu, dodając, że dzieci w Gazie mają średnio pięć koszmarów tygodniowo.

Hozayfa Yazji, menadżer strefy Gazy w NRC, powiedział, że statystyki uwypuklają zakres niepokojów, jakie spowodował ostatni 11-dniowy atak na Strefę Gazy wiele dzieci.

Według Yazji, NRC współpracowało ze 118 szkołami, zapewniając wsparcie dla 75 000 dzieci od czasu uruchomienia terapii urazowej dla dzieci w Gazie w 2012 roku.

„Ale teraz mamy do czynienia z ogromną luką w usługach wsparcia psychologicznego po niedawnej agresji” – powiedział. „Oczekuje się, że liczba dzieci wymagających psychoterapii wzrośnie trzykrotnie”.

„Pilna potrzeba”

Yazji powiedział, że ciężkie warunki humanitarne, jakich doświadczają dzieci w Strefie Gazy, pogarszają ich stan zdrowia psychicznego, ale ataki wojskowe mają najgorszy wpływ na dzieci.

Powiedział, że 14-letnie narzucone przez Izrael oblężenie enklawy przybrzeżnej, rosnący poziom ubóstwa, który wynosi 50 procent populacji, stopa bezrobocia wynosząca 55 procent i zrujnowany system opieki zdrowotnej, wszystko to jeszcze bardziej pogarsza cierpienie dzieci.

Dzieci poniżej 18 roku życia stanowią 45 procent populacji Strefy Gazy. „To sprawia, że ​​interwencja psychologicznych programów pierwszej pomocy jest pilna” – powiedział Yazji Al Jazeera.

Powiedział, że co najmniej 90 procent mieszkańców Gazy potrzebuje wsparcia i leczenia w zakresie zdrowia psychicznego z powodu powtarzających się ataków wojskowych i niszczących warunków humanitarnych w Strefie.

„Potrzeba przekracza nasze możliwości. Współpracujemy z kilkoma organizacjami rządowymi i międzynarodowymi, aby zwiększyć skalę naszych programów ”- powiedział Yazji, dodając, że rada ma nadzieję przeszkolić więcej osób, które mogą zapewnić wsparcie zdrowia psychicznego w całej Gazie.

ŹRÓDŁO AL JAZEERA
6.00 avg. rating (98% score) - 1 vote
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: