NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
WOJNA NA M-FORUM - CZYLI DLA CZEGO W POLSCE NIC SIĘ NIE UDAJE GDY !!
MARCIN BUSTOWSKI - WSZYSTKO TO CZEGO WAM NIE POWIEDZIAŁEM NA Y.T I F.B - BEZ CENZURY
Szczepionka COVID-19 Zgony w wieku 21 192 lat, obrażenia na poziomie 2 698 177 na dzień 19 czerwca
Wstrzykują tlenek grafenu jako adiuwant w szczepionkach COVID-19.
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Nie chodzi o inteligencję. Naukowcy odkryli nieoczekiwane przeznaczenie mózgu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

W ciągu ostatnich dwóch milionów lat ludzki mózg urósł w przybliżeniu trzykrotnie. To samo dotyczy słoni i delfinów. Jednak, jak wyjaśniła niedawno międzynarodowa grupa naukowców, przyczyny tego wzrostu są różne. Po co zwierzętom duży mózg i czy jego rozmiar koreluje z inteligencją opowiada materiał Sputnika.

Każdy ma swoje własne rozwiązanie

Biolodzy, statystycy ewolucyjni i antropolodzy z siedmiu krajów doszli do wniosku, że objętość mózgu każdego gatunku, a dokładniej stosunek wielkości mózgu do rozmiaru ciała zmieniał się na różne sposoby. A to nie zawsze prowadziło do wzrostu lub spadku zdolności poznawczych.

Naukowcy porównali masę mózgu 1400 gatunków ssaków, w tym wymarłych. W tym celu zbadali endokrany – reliefy po wewnętrznej stronie czaszki, odzwierciedlające wzór dużych bruzd i zwojów – ze 107 skamieniałości. Okazało się, że parametry mózgu i całego ciała u ssaków zmieniły się dramatycznie po dwóch katastrofalnych wydarzeniach w historii Ziemi – masowym wymieraniu i zmianie klimatu odpowiednio 66 i 23-33 mln lat temu.

Po wyginięciu ogromnej liczby gatunków pod koniec okresu kredy zwiększył się rozmiar mózgu i ciała gryzoni, nietoperzy i drapieżników. Powodem jest to, że pospiesznie zajęli puste nisze pozostawione przez wymarłe dinozaury. Następnie ochłodzenie w późnym paleogenie doprowadziło do podobnych procesów u niektórych gatunków ssaków – fok, słoni, niedźwiedzi, wielorybów i naczelnych.

 

Słonie, delfiny i ludzie mają największe względne rozmiary mózgów. Ale jeśli mózg słoni rósł szybciej niż ciało, to przeciwnie, delfiny z czasem stawały się mniejsze, a ich mózgi zmieniały się proporcjonalnie. U wczesnych homininów, z których później wyewoluowali ludzie, ciało kurczyło się, a mózg rósł w porównaniu z innymi małpami człekokształtnymi. 

Naukowcy zauważyli, że stosunek objętości mózgu do rozmiaru tułowia nie zawsze koreluje z poziomem inteligencji. Na przykład lew morski kalifornijski ma raczej mały mózg i wybitne zdolności umysłowe. Jest to wynikiem naturalnej selekcji pod względem wielkości ciała w niszy gatunków półwodnych.

Wbudowana grzałka

Niewiele gatunków może sobie pozwolić na duże mózgi. Neurony zużywają ogromne ilości energii, a ich wzrost powinien mieć zalety ewolucyjne. Jak odkryli naukowcy z Afryki Południowej, Japonii i Ameryki, mózg wielorybów, delfinów i morświnów wytwarza ciepło, a tym samym sam utrzymuje stałą temperaturę.

Odpowiadają za to mitochondria w komórkach. W nich badacze odkryli specjalne białka – termogeniny, które zapewniają konwersję energii uzyskanej podczas utleniania pierwiastków organicznych bezpośrednio w ciepło. Szczególnie wiele komórek z takimi białkami znajduje się w istocie szarej kory mózgowej.

 

Ponadto wykazał zwiększoną liczbę synaps noradrenergicznych. Wiadomo, że to właśnie pod wpływem noradrenaliny uwalnia się ciepło w brunatnej tkance tłuszczowej zwierząt żyjących w zimnych regionach. Jest w nim również sporo termogenin. Na podstawie tych danych naukowcy sugerują, że tak duży mózg nie rozwijał się w celu rozwiązywania złożonych problemów, ale w celu ogrzania ciała. To rodzaj przystosowania do życia w zimnej wodzie. 

Co więcej, rozmiar mózgu waleni zaczął gwałtownie rosnąć około 34-30 milionów lat temu. Właśnie w tym czasie na Ziemi zaczęło się znaczące ochłodzenie, temperatura wód oceanów na świecie spadła. Antarktyda, a następnie Arktyka zostały pokryte lodem. Powierzchnia mózgu prehistorycznych wielorybów Archeocete wzrosła z 50 centymetrów kwadratowych do 1500, a nawet 14000 centymetrów kwadratowych u współczesnych gatunków.

Życie zmusiło

Człowiek jest jedynym gatunkiem o względnie większej masie mózgu niż mózg wielorybów i delfinów. Naukowcy twierdzą, że wzrost mózgu – około trzykrotny w ciągu ostatnich dwóch milionów lat – jest najprawdopodobniej związany z poziomem inteligencji. Wprawdzie o to, dzięki czemu ten organ okazał się tak duży i inteligentny, eksperci wciąż się spierają. Według brytyjskich naukowców są dwa powody: potrzeba efektywniejszego pozyskiwania pożywienia oraz chęć aktywniejszej współpracy z innymi.

Ten wniosek został wyciągnięty przez ekspertów po małym wirtualnym eksperymencie. Opracowali komputerowy model „kolebki ludzkości” i zaludnili go małpoludami. Każda osoba posiadała unikalny zestaw cech, w tym masę ciała i mózgu, określone zdolności i zapotrzebowanie energetyczne.

 

Następnie podzielono ich na trzy grupy, a każda z nich żyła według własnych praw. Pierwszym było potwierdzenie lub obalenie teorii, że rozmiar ludzkiego mózgu wzrósł z powodu faktu, że nasi przodkowie mieli trudności w zdobyciu pożywienia. Druga grupa małpoludów realizowała hipotezę o społecznym pochodzeniu mózgu. Jej zwolennicy uważają, że wzrósł z powodu rywalizacji o uwagę kobiet i z potrzeby wspólnego zdobywania pożywienia. 

Pozostałe małpoludy żyły w mieszanej rzeczywistości wirtualnej – dla nich czynniki społeczne i środowiskowe odgrywały taką samą rolę. Naukowcy przez kilka dni śledzili komputerowe „ewolucje” i porównali je między sobą. Okazało się, że wzrostu ludzkiego mózgu nie da się wytłumaczyć jedną przyczyną. Wymagana jest kombinacja co najmniej kilku czynników. Zatem wypieranie naszych przodków na sawannę i potrzeba zdobywania pożywienia w nieznanych warunkach są odpowiedzialne za około 60 procent wzrostu mózgu. Konieczność komunikacji z innymi członkami plemion spowodowała jego wzrost o 30 proc. A dziesięć kolejnych procent wiąże się z rywalizacją między plemionami prehistorycznych ludzi.

Wszystko to, jak zauważają naukowcy, dobrze wyjaśnia, dlaczego inne gatunki naczelnych nigdy nie osiągnęły takiego poziomu inteligencji. W ich ewolucji o wiele większe znaczenie miały więzi społeczne i życie we własnej społeczności.

https://pl.sputniknews.com/

Śmieszne memy w Internecie i na Facebooku. Dobry humor

CZERWONE

One thought on “Nie chodzi o inteligencję. Naukowcy odkryli nieoczekiwane przeznaczenie mózgu

  1. Panie Jacku, czy podebranie Ponecie wybitnego filozofa i swietnego komentatora pana Zbyszka Modrzejewskiego dla naszej audycji to dobry pomysł? Zna on dobrze realia niemieckie i język, jest w Pana wieku i ma rozległe doswiadczenia życiowe. Spróbuje Pan?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: