NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Sekcja zwłok – globalna bomba zegarowa – zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2
Lekarz przerywa milczenie: poważne skutki uboczne, dzieci i osoby starsze zagrożone
Program depopulacji szczepionek „potwierdzony” (video)
Informacje z RNA można wpisać z powrotem do DNA - CZYLI JAK PREPARAT mRNA - SZCZEPIONKA ZMIENI TWOJE DNA info agencyjne
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Koniec stosowania kontrowersyjnego dodatku do żywności?

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
30.05.2021 8:09

Koniec stosowania kontrowersyjnego dodatku do żywności? „Nie da się potwierdzić jego bezpieczeństwa

Znajdziemy go w słodyczach, lodach, gumach do żucia, a nawet lekach. E 171, czyli barwnik o nazwie dwutlenek tytanu, od lat stosowany był w produkcji żywności, ale ostatnio podano w wątpliwość jego bezpieczeństwo. Czy to oznacza, że producenci przestaną stosować E 171 w swoich wyrobach?

Koniec stosowania kontrowersyjnego dodatku do żywności? "Nie da się potwierdzić jego bezpieczeństwa"
Barwnik E 171 dodawany jest do słodyczy. Dziś wiele firm już z niego rezygnuje (Pixabay)

Dwutlenek tytanu to dodatek do żywności, który nadaje produktom spożywczym śnieżnobiałą barwę. Dodatkowo absorbuje światło, co oznacza, że wyroby z tym składnikiem mają błyszczący odcień. Dzięki temu wyglądają na atrakcyjniejsze i klienci chętniej je kupują. E 171 to barwnik, który znalazł swoje zastosowanie również w kosmetykach m.in. w rozświetlaczach czy „mieniących się” cieniach do powiek.

Wiele lat temu dwutlenek tytanu został dopuszczony do użycia i uznano go za bezpieczny. Jednak dyskusje na temat jego wpływu na organizm ludzki nie milkły. Przez ostatnie lata Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ponownie badał ten dodatek do żywności.

Ostatnie wyniki badań wykazują, że nanocząsteczki dwutlenku tytanu mogą być genotoksyczne, tzn. mogą uszkadzać ludzkie DNA. Dodatkowo ciężko dokładnie ustalić, jaka liczba tego składnika jest bezpieczna dla człowieka, a jaka już może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie

Należy pamiętać, że opinia wydana przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności nie oznacza zakazu stosowania E 171 w produkcji żywności. Jest jednak podstawą do ewentualnego wydania takiego zakazu przez Komisję Europejską.

Stosowanie dwutlenku tytanu w żywności od lat budziło kontrowersje. W 2020 r. Francja wprowadziła zakaz jego używania. Kraj podjął taką decyzję po tym, jak Francuska Agencja ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa uznała, że brakuje wystarczających dowodów, aby w pełni potwierdzić, że stosowanie dwutlenku tytanu w żywności jest bezpieczne.

„Paragony grozy” będą normą. Rosną ceny i wydatki Polaków

Producenci powoli rezygnują z E 171

W Polsce dwutlenek tytanu znajdziemy m.in. w gotowych ciastach, lizakach, gumach do żucia, lodach czy cukierkach. Co prawda w ciągu ostatnich lat, ilość produktów z tym składnikiem zmniejszyła się znacząco, ale jednak cały czas da się dostrzec ten barwnik na różnych etykietach.

Koniec stosowania kontrowersyjnego dodatku do żywności? "Nie da się potwierdzić jego bezpieczeństwa"
(WP)

Dwutlenek tytanu przez wiele lat stosowany był w takich produktach jak gumy Orbit czy popularne cukierki M&M’s. Teraz się to zmieniło.

– W tej chwili w żadnym produkcie Mars Wrigley dostępnym w Polsce nie jest stosowany dwutlenek tytanu – informuje Monika Dobaj z biura prasowego firmy.

Co ciekawe, na stronach internetowych różnych sklepów spożywczych składy tych produktów są niezaktualizowane, bo dwutlenek tytanu nadal widnieje w wykazie składników. Ale przyjrzałam się etykietom tych produktów w sklepie stacjonarnym i rzeczywiście nie ma w nich już dwutlenku tytanu. Cukierki zawierają inne barwniki, ale E 171 brak.

Koniec stosowania kontrowersyjnego dodatku do żywności? "Nie da się potwierdzić jego bezpieczeństwa"

Z kolei inny producent, który nadal dodaje dwutlenek tytanu do swoich wyrobów, a konkretnie do orzeszków w czekoladzie mlecznej, mówi o zmianach, jakie chce wprowadzić.

– Kwestia dwutlenku tytanu jest nam znana i już podjęliśmy stosowne działania. Dla produktów, które go zawierają, zostały opracowane alternatywne receptury eliminujące ten dodatek. Obecnie są one testowane, jeżeli testy przejdą pomyślną weryfikację, rozpoczniemy stopniowe wprowadzenie zmienionych produktów na rynek. Trzeba zaznaczyć, że taka zmiana to proces i trudno ją przeprowadzić z dnia na dzień, jednak w tym wypadku będziemy działać tak szybko, jak to możliwe – komentuje Konrad Mickiewicz, Prezes Zarządu Zakładów Przemysłu Cukierniczego Bałtyk Sp. z o.o.

Jeżeli dwutlenek tytanu zostanie oficjalnie zakazany w produkcji żywności, to producenci szybko będą musieli znaleźć dla niego alternatywę. Rozsądnym wydaje się szukanie jej już teraz. Badania przeprowadzane w ostatnich latach wielokrotnie podawały w wątpliwość bezpieczeństwo tego dodatku do żywności.

Przykładowo australijskie badania wykazały, że spożywanie dwutlenku tytanu w dużych ilościach może negatywnie wpływać na mikroflorę jelitową, a w konsekwencji powodować choroby jelit. Z kolei Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca pogłębienie badań w zakresie wpływu dwutlenku tytanu na układ rozrodczy. EFSA wskazał również brak jednoznacznych danych na temat kumulacji E 171 w organizmie podczas jgo długotrwałego i regularnego spożywania.

money.pl

6.00 avg. rating (98% score) - 1 vote
CZERWONE

One thought on “Koniec stosowania kontrowersyjnego dodatku do żywności?

  1. Nie zapominajmy o powszechnym dodatku dwutlenku tytanu przez przemysł do powłok na tabletkach leków i suplementów diety.
    Czyżby autor bał się?

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: